İç Mimardan Ev Dekorasyonu Önerileri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

İç Mimardan Ev Dekorasyonu Önerileri

İç Mimar Okan Utkan evlerimizi dekora ederken dikkat etmemiz gereken konulara dikkat çekti...

Haber: İç Mimardan Ev Dekorasyonu Önerileri


Evimiz yani içinde yaşadığımız mekan aslında bizim yansımamızdır ve bizi yansıtmalıdır. Bu açıdan bakıldığında aslında evlerimizin de bir karakteri bir duruşu olduğunuzu söyleyebiliriz. Örneğin; alçakgönüllü, mütevazı olabildiği gibi kibirli ve kendini beğenmişte olabilir evimiz.

Mekan içindeki eşyaların biçimsel özellikleri, orada hakim olan renk tonları, duvardaki resim, ortamdaki ışık gibi faktörlerin bir arada oluşturduğu ortama moral ortam diyoruz. Bunun bizim üzerimizde ya da ruh halimizdeki etkisine de moral etki. İşte burada amaç aslında kişiliğimize yaşam biçimimize, sosyokültürel yapımıza ve en önemlisi ihtiyaçlarımıza uygun ve moral ortamı yüksek mekanlar yaratmak. Peki, bunu nasıl yapacağız nelere dikkat edeceğiz. Moda akımlar nelerdir, bunları evimizde nasıl uygulayacağız. 

Yaşadığımız çağda farklı olmak özgün olmak ve bunu evimiz üzerinde uygulayarak göstermek önemlidir. Bunu yaparken ülkemizde ve dünyamızda neler yapıldığına bakmak trendleri ya da doğru tabirle genel eğilimleri incelemek de gerekir. Ancak burada bir denge oluşturmalıyız. Bunu yaparken bize moda diye sunulan gelir geçer akımların esiri olmadan şıklığı rüküşlüğe, özeni özentiye kurban etmeden hareket etmeliyiz. Modern bir yaklaşımla fonksiyonu önceleyen, yaşam biçimimize ve zamanın ruhuna uygun seçimler yapmalıyız. 

Sadece güzel diye doğru ölçü olarak evimize ya da ergonomiye uygun olmayan bir koltuk seçmemeliyiz. Evlerimiz eskisi kadar büyük değil hepimiz artık daha küçük salonlarda yaşıyor daha küçük yatak odalarına sığmaya çalışıyoruz. Burada fonksiyon öne çıkıyor. Yani ilk bakacağımız özellik işlevsellik olmalı. Seçimlerimizi bunu gözeterek yapalım mekanın ölçü ve özelliklerini göz ardı etmeyelim. Mimaride moda değil akımlar olur, onlarda kısa dönemli değil uzun dönemde değişiklikler gösterirler bu doğrultuda tercihlerimizin zamansız tabir edilebilecek daha minimalist tasarımlar yönünde olmasında fayda var. Ayrıca mekanın da ruhu vardır derken burada bir olgunlaşma sürecine de işaret etmek gerek zira her güzel şeyde olduğu gibi mekan da gerçek kimliğine belli bir yaşanmışlık ile kavuşur .

Renk seçiminde de sadece moda diye bizim iç dünyamızı olumsuz etkileyecek, eşyamıza ve evimize uygun olmayan bir renk tercih edemeyiz. Şu renk moda ya da demode diyerek renk skalasına ve kendimize haksızlık etmeyelim. Unutmayalım ki yeşil sadece yeşil, mavi sadece mavi değil bugün için elimizdeki imkanlar ile milyonlarca renk tonu bulmak ve sayısız kombinasyon yapmak mümkünken neden kendi rengimizi aramaktan vazgeçelim. Eğilimler bize fikir verebilir ancak evimizin biz olduğunu unutmayalım.

Dekorasyonda dikkat etmemiz gereken sadece biçim ve renk midir, tabi ki hayır. Burada aydınlatmayı da unutmamak gerekir. Aydınlatma kararı sadece güzel bir armatür seçimi ile sınırlı olmamalıdır. İçindeki ampulün özellikleri konusunda  yapacağınız doğru seçim sadece  mobilya ve objelerinizi görünür kılmakla kalmaz ruh halinizi doğrudan belirleyen bir atmosfer yaratır. Bu seçimleri yaparken sadece ampulün verdiği ışık şiddeti değil tonunun ve sıcaklığının derecesine dikkat etmek gerekir. Örneğin evimiz için 2500-3500 kelvin arası sıcak ışık tabir ettiğimiz tonlar tercih edilmelidir.

İçinde yaşadığımız mekanları dekore ederken kendimiz gibi davranmaya fonksiyonu ve verimliliği göz ardı etmeden seçimlerimizi, formların, rengin ve ışığın kendi içindeki dengesine dikkat ederek yapmalıyız. Eğer bu dengeyi kuramaz isek çabalarımız boşa çıkacak, kendimizi mekana ait hissedemediğimiz gibi ihtiyacımız olan iç huzuru da bulamayacağız. Sıcak,samimi ve içtenlikli mekanları başkaları gibi değil ancak kendimiz gibi davranarak yaratabiliriz sonuç olarak içimizdeki zenginliktir evimize yansıttığımız…
.Kaynak: Pembenar

20.12.2017 12:15 [10367690]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Adet Sancılarına İyi Gelecek Çareler
  Adet Sancılarına İyi Gelecek Çareler

  Adet sancıları, çoğu kadın için korkulu bir rüyadır. Her ay yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle kadınlar stres altına girer. Her ay adet döneminde, yaşanan ağrı ve duygu değişikliklerine iyi gelecek neyse ki evde uygulayabileceğiniz bazı çözümler var. İşte adet sancılarına iyi gelecek o çareler..

  1 saat önce..
 • Köpeğiniz İçin 5 Sağlıklı Atıştırmalık
  Köpeğiniz İçin 5 Sağlıklı Atıştırmalık

  Yemekler, insanlar arasında olduğu kadar, köpekler arasında da oldukça popülerdir. Tüylü dostlarınıza onlar için faydalı ödül mamaları vermek istemez misiniz?

  17.1.2018 18:15
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?
  Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

  Halk arasında “takıntı” olarak bilinen “obsesif kompulsif bozukluk” aslında nedir?

  17.1.2018 18:15
 • Saç Boyasının Akmasının Sebepleri Nelerdir?
  Saç Boyasının Akmasının Sebepleri Nelerdir?

  Saçlar, boyandığı ilk gün oldukça ışıltılı ve canlıdır. Ancak bir süre sonra bu etki kaybolur. Boya akar ve geriye ilk renkten eser kalmaz. Saçları sık sık boyamak, saçlara zarar verebildiği için en iyi çözüm saçın rengini kaybetmesini engellemektir.

  17.1.2018 18:15
 • Bu Bakterilerden Canlı Şekilde Dövme Yapılıyor
  Bu Bakterilerden Canlı Şekilde Dövme Yapılıyor

  Herkesin vücudunun herhangi bir noktasına yaptırdığı veya henüz yaptırmadıysa da mutlaka yaptırmak istediği bir dövme olmuştur. Dövmenin bildiğimiz boya, iğne gibi malzemelerinin dışında bambaşka bir yöntemi daha var: Canlı bakterilerden yapılan ve renk değiştirebilen dövme.

  17.1.2018 18:00