Hormon: Menopoz Öncesi - Sonrası Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
15.05.2019 14:17

Hormon: Menopoz Öncesi - Sonrası

Kanında kadınlık hormonları östrojen ve progesteron dolaşan ya da artık dolaşmayan her kadının okuması gereken "Hormon: Öncesi - Sonrası" kitabı, menopoz sonrası hormon desteği, çikolata kisti, adet düzensizlikleri ve kimyasal progesteron hormonu gibi pek çok konuya açıklık getiriyor.

Haber: Hormon: Menopoz Öncesi - Sonrası

Birkaç yüz yıl öncesine kadar kadınların ortalama ömrü 50 yılı biraz aşıyordu ve menopoz, kadınlar için çok tanıdık olmayan bir dönemdi. Ancak artık ortalama kadın ömrü 65-70 arası ve menopoz dönemi kadınların hayatının oldukça uzun bir dönemini oluşturuyor."Hormon: Öncesi – Sonrası" bu dönemi enine boyuna ele alarak kadınlara aydınlatıcı bilgiler veriyor.

YAZAR HAKKINDA

Doktorlar için yazdığı "Fonksiyonel Tıp" kitabı ile adını duyuran Dr. Mustafa Atasoy, göz doktorluğu kariyerini bir kenara bırakarak tamamen Fonksiyonel Tıp alanına yöneldi. Yurt dışında bu konuda eğitimler alan yazar, birçok ülkede bu konu hakkında konferans ve eğitimler verdi.

Yazar, sağlığı korumak için check-up ve tarama testlerinin değil sağlıklı bir yaşam tarzının daha önemli olduğunu söylüyor. Hastanelerin sağlık bozulduktan sonra gelinen nokta olduğu için sağlığı korumak için hastane gelen süreci düzeltecek önlemler almayı tavsiye ediyor. Bunun için de insanları "Fonksiyonel Tıp" kavramını tanımaya ve yaşamlarını bu ilkelere göre düzenlemeye davet ediyor.

HORMONLARLA GENÇ KALMAK BOŞ BİR HAYAL

Mustafa Atasoy, sağlıklı yaşamın temellerini doğru beslenme, fiziksel aktivite ve uyku düzenine dayandırıyor. Hormon hapları için ise "Hücreleriniz ne kadar sağlıklıysa, hormonların verdiği mesajları o derece doğru olarak yerine getirebilir. Bunların hepsini boşlayıp da bir hormon hapı almak,krem sürmek ya da iğnesini vurdurup sağlıklı olmak ve 'genç kalmak' boş bir hayal ifadelerini kullanıyor.

KİTAP NEYİ ANLATIYOR?

"Bu kitap, tüm yaş aralıklarındaki kadınların kendi vücutlarını tanımalarını ve böylelikle örneğin adet düzensizliklerinde doğum kontrol hapı ya da hormonal müdahaleler açısından daha bilinçli tavır alabilmelerini, kemik erimesine karşı tek bir ilaca bağlı kalmaktan çok daha etkin ipuçları elde etmelerini amaçlıyor"

Kitapta erkekler için de bir bölüm oluşturulmuş. "Erkekler ve Testosteron" başlığında erkeklerin de merak ettiği hormon sorularına yanıtlar verilmiş.

KİTAPTA MERCEK ALTINA ALINAN KONULAR

Adet kanaması nasıl oluşur?

Adet döngüsü nasıl takip edilir?

Östrojen nedir?

Progesteron nedir?

Menopozda korunmak gerekir mi?

Menopozu geciktirmek mümkün mü?

Hormon nedir?

Hormon nasıl hareket eder?

Menopozda libido ortadan kalkar mı?

Biyoeşdeğer hormon nedir?

Hormonlar kanser yapar mı?

Sigara içenler hormon kullanabilir mi?

Sıcak basmaları için ne yapmak gerekir?

Bireye özgü hormon uygulaması ne demektir?

Spiral kısırlık yapar mı?

Doğum kontrol hapları kanser yapar mı?



Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.