Her Gün Yıkamanız Gereken 10 Eşya Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Her Gün Yıkamanız Gereken 10 Eşya

Kadınlar ne kadar yorgun olurlarsa olsunlar evlerini temizlemek için mutlaka kendilerini bir şekilde vakit ayırır. Ama ne yazık ki evdeki çoğu eşyanın gerçekte her gün yıkanması gerektiğini kimse bilmez.

Haber: Her Gün Yıkamanız Gereken 10 Eşya

İşte evde mikrop saçan 10 eşya...

Kesme Tahtası

Kesme tahtanız ister bambu olsun ister de plastik; kullandıktan sonra mutlaka sirkeli suyun içinde bekletin. Böylece bıçak izlerinin içinde kalan bakterilerden tamamıyla arınmış olursunuz.

Banyo Fayansları

Duş aldıktan sonra banyoyu bir bez yardımıyla kurutuyor musunuz? Eğer cevabınız "Evet" ise doğru yoldasınız demektir ama eğer ağzınızdan "Hayır" çıktıysa sizi büyük bir tehlike bekliyor.Duş aldıktan sonra banyoyu nemli bırakmak bakterilerin üremesine sebep oluyor. Bu da banyo fayanslarının her geçen gün mikrop üretmesi demek…

Makyaj Fırçaları

Eğer sivilceli bir cilde sahip olmak istemiyorsanız; fırçaları sakladığınız yerdeki tüm mikroplardan kurtulmanın tek yolu bu! Tek yapmanız gereken sabah kullandığınız makyaj fırçası ve süngerini akşam eve gelince ılık sabunlu suyun içinde bekletmeniz ve ardından yıkamanız.

Anahtarlar

Anahtarların asansör düğmelerinden daha pis olduğunu biliyor muydunuz? Halbuki bir düşündüğünüzde; anahtarları her yere koyuyor sonra elimizde taşıyor. Bunun sonucunda da evimize mikrop yuvası olan bir eşyayı sokmuş oluyoruz.Tek yapmanız gereken antiseptik özelliği olan bir mendille her aklınıza geldiğinde anahtarlarınızı silmek.

Çantalarımızın Altı

Akıllara pek gelmaz ama çantaların alt kısmı da mikrop ve bakteriler açısından oldukça uygundur. Restorana gidiyorsunuz, lavaboya gittiğinizde çantanızı banyo tezgahına koyuyorsunuz, daha sonra eve geldiğinizde de aynı çanta mutfaktaki tezgah da olabiliyor. Dolayısıyla bu mikropları ve bakterileri temizlemek için her akşam çantanızın altını temizlemenizde fayda var.

Kahve Presi

Kahve presini kullandıktan sonra mutlaka yıkayın. Ne kadar çok kirli kalırsa o kadar çok mikrop yuvası haline geliyor ve temizlemesi her zamankinden zor oluyor.

Bulaşık Süngeri

Süngerlerde her türlü kötü bakteri ve mikroplar bulunabilir. O nedenle süngeri her gün beş dakika kaynatmak gerekiyor. Ayrıca selülozdan yapılan süngerlerin çok fazla bakteri içermesi ve kötü kokması nedeniyle köpükler daha steril.

Kirli Bulaşıklar

Ertesi güne bulaşık bırakmadan önce bir daha düşünün! Çünkü bulaşıkları ne kadar kirli tutarsanız o kadar çok bakteri üretiyorlar.

Mutfak Bezi ve Mutfak Havlusu

Mutfak bezleri ya da havluları evde en kirli eşyalardan biri. Her ne kadar kullandıktan sonra suyun altında temizlendiğini düşünseniz de aslında tam bir mikrop yuvası. Mutfak havlularında ise çoğu kişi aynı havluyu dezenfekte etmeden birkaç gün kullanır. Ancak bu, havluda bir çok bakteri olabilir. Eğer mutfakta bir havlu kullanıyorsanız, her günün sonunda havlunuzu değiştirin ve kullanılmış olanı deterjan ile mümkün olan en sıcak suyla yıkamayı unutmayın.

Uzaktan Kumandalar

Her evde olan ve elden ele dolaşan ürünlerden biri de uzaktan kumandalar... Kir ve bakteri ile kaplı olan kumandaların da her günün sonunda ya da başında silinmesi gerekir. Keza cep telefonları da temizlenmeli. Ellerinizle telefonunuza dokunmadan önce nerelere dokunduğunuzu düşünün.

Kaynak:
8.7.2017 14:31 [9809178]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri