Havlularınızın Ömrünü Uzatan Yöntemler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
16.05.2019 10:54

Havlularınızın Ömrünü Uzatan Yöntemler

Havlularınızın kısa sürede solup kullanılmaz hale gelmesini istemezsiniz değil mi? Havlularınızın ömrünü kısaltan hatalardan uzak durarak havlularınızın yıpranmasını önleyebilir; uzun ömürlü havlulara sahip olabilirsiniz.

Haber: Havlularınızın Ömrünü Uzatan Yöntemler

Aşırı deterjan kullanma, yumuşatıcı kullanmama, aşırı sıcak suda yıkama yapma ve askıda yanlış asma gibi hatalar havlularınızın ömrünü kısaltır. İşte havlularınızın ömrünü uzatmak için kaçınmanız gereken davranışlar...

AŞIRI DETERJAN KULLANIMI

Havlularınızı yıkarken uygun miktarda deterjan kullanmalısınız. Fazla deterjan kullanmanız durumunda yeterli şekilde durulanmayan havlularda kimyasal kalıntısı oluşacaktır. Bu da havlularınızın emiş özelliğine zarar verir.

YUMUŞATICI KULLANIMI

Deterjanda olduğu gibi yumuşatıcı kullanımında da havlularda kalıntılar kalabilir. Yumuşatıcıyı uygun oranda kullanarak havlularınızda kimyasal birikmesini engelleyebilirsiniz. Alternatif olarak sirke kullanmayı deneyebilirsiniz. Makinenizin yumuşatıcı kısmına yumuşatıcı yerine beyaz sirke ekleyin. Havlularınız yumuşacık olacaktır.

ASKIYA YANLIŞ ŞEKİLDE ASMAK

Havluları yıkadıktan sonra askıya asarken katmanlı şekilde asmak, havluda kıvrım oluşumuna neden olur. Yıkadığınız havluyu doğrusal şekilde havlu çubuğuna asın. Bu şekilde deforme olmayacak ve ömrü uzayacaktır.

SIK YIKAMA YAPMAK

Havluları sık sık yıkamak onların ömrünü kısaltır. Havluyu çok az kullanımla hemen kirli sepetine atmak yerine kirlendiğine emin olduktan sonra kirlilerin arasına atmak onun ömrünü uzatacaktır.

YANLIŞ KULLANIM

Havluyla makyaj, masa, besin silmek ve havluyu uygun olmayan zeminlerde kullanmak havluların ömrünü kısaltır. Bu yüzden havluyu sadece kullanım amacına uygun şekilde kullanmalısınız.

YÜKSEK ISIDA YIKAMA YAPMAK

Havluları yüksek ısıda yıkamak havluların deforme olmasına neden olur. Havlularınızın canlı görünümünü kaybetmemesi ve daha uzun ömürlü olması için ılık suda yıkama yapın.Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.