200 Yıl Önce Havaya Uçurulan 1800 Yıllık Köprünün İki Yakası Birleşiyor. Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
3.10.2018 09:35

200 Yıl Önce Havaya Uçurulan 1800 Yıllık Köprünün İki Yakası Birleşiyor.

Adıyaman'da, 200 yıl önce köylülerin anlaşmazlığı nedeniyle dinamit koyularak patlatılan 1800 yıllık tarihi köprünün iki yakası birleşiyor. Restorasyon çalışmaları havadan görüntülendi.

Adıyaman'da 200 yıl önce köylülerin anlaşmazlığı nedeniyle dinamit koyularak patlatılan bin 800 yıllık tarihi köprünün iki yakası birleşiyor. Restorasyon çalışmaları havadan görüntülendi. Yapılan restorasyon, Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor.

TARİHİ KÖPRÜLER İÇİNDE EN UZUNU

M.S. 2. Yüzyılda Göksu Çayı üzerine inşa edilen Kızılin (Göksu) Köprüsünde restorasyon çalışması tüm hızıyla sürüyor. Köprü bir çok özelliği ile Türkiye'nin en önemli tarihi eserlerinden birisi olarak biliniyor. Kızılin Köprüsünün orta kemer uzunluğu 32 metre olup, şuana kadar restorasyon yapılan tarihi köprüler içerisinde en uzunu olarak biliniyor. Toplam uzunluğu 150 metre olan köprü, 7 buçuk metre genişliğinde olup, 3 kemerden oluşuyor.

ORTAÇAĞ'DA BÜYÜK BİR ONARIMDAN GEÇMİŞ

Adıyaman merkeze bağlı Palaş Köyü ile Besni ilçesine bağlı Kızılin Köyü arasından geçen Göksu çayının üzerine kurulan köprünün ayakları kayalıklara oturtulurken, üç kemerli köprünün Ortaçağ'da büyük bir onarımdan geçtiği yazıtlarda yer alıyor. Köprü, antik kaynaklara göre Roma Kommagene döneminde 'Singas' olarak, Orta Çağda ise Arap kaynaklara göre 'Nahr el Azra' olarak isimlendirildiği belirtiliyor.

KÖYLÜLER DİNAMİT İLE PATLATTI

Kaynaklara göre, Araplar tarafından 'Dünya Harikası' olarak tabir edilen Kızılin Köprüsünün her iki yakasında bulunan köylüler yaklaşık 200 yıl önce kavga etti. Köprüde köylülerin kavgasından nasibini aldı. Kavgalı köyler arasındaki ulaşımı kesmek için köprü köylüler tarafından dinamit ile havaya uçuruldu. Köprünün 32 metre uzunluğundaki orta kemeri tamamen yıkıldı.

200 YILDIR ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Yerden yüksekliği 31 metre olan orta kemerin yıkılmasıyla ulaşım yaklaşık 200 yıldır sağlanamıyor. Yıllardır ulaşımın sağlanamadığı Kızilin Köprüsü Karayolları 8. Elazığ Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılarak 2017 yılının Mart ayında çalışmalara başladı. Her iki yakada bulunan kemerlerin bulunduğu bölgelerde ki çalışmayı tamamlayan müteahhit firma, orta kemeri yapıyor. Yüzlerce ton demirin kullanılarak yapıldığı restorasyon bittiğinde köprüden ulaşım sağlanacak. Restorasyonun 2019 yılında bitirileceği ifade edildi.

TARİHİ, M.S. 2. YÜZYILA DAYANMAKTA

Adıyaman Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan, köprünün Roma Kommagenesinin ihtişamlı eserlerinden birisi olan Cendere Köprüsünün yapım teknikleriyle aynı olduğunu belirterek, "Kızılin Köprüsü Roma Kommagenesinin ihtişamlı köprülerinden birisi olan Cendere Köprüsünün yapım tekniklerine benzerliğinden dolayı M.S. 2. Yüzyıl ile tarihlendirilmektedir. Ortaçağda önemli bir tamirattan geçirildiği Arapça yazılmış olan bir kitabeden anlaşılmaktadır.

TÜRKİYE'DE İLK!

Türkiye'de tarihi köprüler içerisinde orta kemeri 32 metre uzunluğunda olan köprüde yapılan ilk restorasyondur. Bu orta ana kemerin restorasyonu bittikten sonra 19. Yüzyılın sonlarında köylülerce yıkılmış olan köprü tekrar ulaşıma açılacaktır. 1800 yıl öce yapılan köprünün uzunluğu 150 metre, genişliği ise 7 buçuk metredir. Burada kullanılan taşların 1 ton ile 1 buçuk ton arasındadır. Ortaçağ yazarlarından bir kısmı burayı 'Dünya Harikalarından' birisi olarak tanımlamıştır. Karayolları 8. Elazığ Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ile 6 Mart 2017 tarihinde başlanılan restorasyon 25 Aralık 2019 tarihinde bitirilmesi öngörülmektedir" diye konuştu.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.