Hapşırığı Tutarsanız Ne Olur? Haberi - yenikadin.com
21.02.2019 16:24

Hapşırığı Tutarsanız Ne Olur?

Hapşırığı tutmak, kulak zarı hasarları, baş dönmesi ve kalp krizine varan sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Haber: Hapşırığı Tutarsanız Ne Olur?

Hapşırığı tutmanın sağlığa çok ciddi zararları vardır. Baş dönmesi ve kulak zarı hasarlara yol açan hapşırığı tutmak, kalp krizi gibi sağlık problemlerine neden olarak ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

DUYMA KAYBI VE BAŞ DÖNMESİ

Hapşırma sırasında akciğerlerden gelen basınçtan dolayı hava yaklaşık 100 mil/saat hızda yani 161/ km/saat hızla hava kanallarına (ağız, burun) gider. Hapşırma sırasında eğer hava kanalları kapalıysa kanallara yönelen basınçlı hava, kulaklara yönelir. Orta kulağın içine ve östaki borusuna yö,nelen basınçlı hava, rüptüre kulak zarı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu basınç, uzun süreli baş dönmelerine veya duyma kaybına sebep olabilir.

KALP KRİZİNE NEDEN OLABİLİR

Hapşırığı tutmak, diyaframa ve gözdeki kılcal damarlara zarar verebilir. Aniden kan basıncının yükselmesine neden olarak kan damarlarını zorlar. Boyun sakatlanması gibi riskleri de beraberinden getiren hapşırık tutma, sinüs ameliyatı geçirmiş kişilerin gözlerinde hasara neden olabilir. Uç nokta olarak hapşırık tutmanın kalp krizine neden olabileceğini de söylemek mümkündür.

Hapşırığın doğal bir vücutsal tepki olduğunu düşünüp rahat rahat hapşırmak en doğrusu olacaktır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 19 - 25 Ekim haftasında burçları neler bekliyor?

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  nadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.

 • Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?

  Tüm ruhsal ve fiziksel dengeleri değiştiren sonbahar mevsimine uyum sağlamaya çalışan vücudumuz ise bu geçiş sürecinde saç dökülmesi ve cilt problemleri gibi bazı fiziksel değişimler yaşayabiliyor. Bu duruma bir de mevsim geçişleri ilişkili ruhsal dalgalanmaların da eklenmesi kaş dökülmesi gibi olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

 • Dış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirtiDış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirti

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahminin dışında, karnının başka bir yerinde büyümesidir. Bu durum hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir ve tıbbi müdahaleyi gerektirir.