Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Nelerdir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Nelerdir?

Hamilelik döneminde, olası riskleri önceden tespit ederek muhtemel sorunların ortaya çıkmadan önlemek amacıyla birtakım testler yapılır.

Haber: Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Nelerdir?

Gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için gerekli olan testler, tarama ve tanı testleri olarak iki grupta gerçekleştirilmektedir.

KORYONİK VİLLUS (CVS)

Koryonik villus testi, down sendromunu ve bazı kan hastalıklarını tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Gebeliğin 10-14. haftaları arası yapılan bu test plasenta dokusundan alınan örnek üzerinden gerçekleştirilir. Anneyi biraz rahatsız eden bu uygulamada yüzde 2 düşük riski vardır.

HEPATİT B VE HIV TESTLERİ

Hepatit B ve HIV virüsü test hamileliğin 11-13. haftalarında gerçekleştirilir. Hepatit B testi sarılık testi olarak da bilinir. Bebeğe geçmesi durumunda ölümcül sonuçlar doğurabilen bu virüs, doğru zaman aralığında test yapılarak tespit edilmelidir.

HIV virüsü de bağışık yetmezliği olarak bilinmektedir. Eğer anne adayında HIV virüsü tespit edilirse bunun bebeğe geçmemesi için gerekli önlemler alınır. Bu yüzden testin doğru zamanda yapılması gerekmektedir.

ENSE KALINLIĞI TESTİ

Ense kalınlığı testi, gebeliğin 11-14. haftalarında down sendromu tespiti için yapılan tarama testidir. Bu testte, bebeğin ense bölümünde biriken sıvı miktarına bakılır. Bu bölgede bulunan sıvının artış göstermesi down sendromu olduğunu gösterir.

ALFA FETOPROTEİN KAN TESTİ

Hamileliğin 15-20. haftalarında gerçekleştirilen AFP kan testinde bebeğin sinir borusunda bir sorun olup olmadığına ve down sendromu riskine bakılır.

İKİLİ TARAMA TESTİ VE ÜÇLÜ TARAMA TESTİ

Anne adaylarının en sık duyduğu gebelik testlerinden olan ikili tarama testi, hamileliğin 11-14. haftalarında yapılır. Üçlü tarama testi ise hamileliğin 15-20. haftaları döneminde yapılır. Bu testlerde amaç spina bifida, kromozom anomalileri ve down sendromu gibi hastalıkların tespitini yapmaktır.

AMNİYOSENTEZ

Hamileliğin 15-20 haftalarında yapılan amniyosentez testi, bir tanı testidir. Bebekte spina bifidai kromozom anomalileri ve down sendromu gibi hastalıkların tespiti için yapılan testte yüzde 0,5-1 arası düşük riski vardır.

DETAYLI ULTRASON TARAMASI

Detaylı ultrason taraması hamileliğin 18-20. haftalarında yapılmaktadır. Bu testte bebeğin gelişimi incelenir. Bebeğin beyni, kalbi , kolları, omurgası, iç organları, bacakları ve diğer uzuvları incelenir. Bebeğin cinsiyeti de bu test ile net olarak belirlenir.

KORDOSENTEZ

Kordosentez (bebekten kan alma) testi, gebeliğin 18-22. haftalarında yapılır. Bebekte kan hastalığı olup olmadığına ve kromozom sayılarına bakılan test çok yaygın bir uygulama değildir. Bu testte yüzde 1-2 düşük tehlikesi vardır.

Not: Anne adayları, tüm hamilelik sürecini uzman doktor kontrolünde devam ettirmelidir.15.3.2019 11:03 [11838125]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.