Hamilelik çatlaklarını önlemenin yolları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
15.06.2019 11:07

Hamilelik çatlaklarını önlemenin yolları

Hamile kadınların birçoğu çatlaklarından şikayetçidir. Doğum sonrası kalıcı izler bırakan bu çatlaklar için önceden alınan önlemler sonradan sizi mutlu edecektir.

Haber: Hamilelik çatlaklarını önlemenin yolları

Doku ve bağın sınırlarının zorlanması şeklinde ortaya çıkan çatlaklar için çoğu kadın sitem eder. Ancak hamilelik sırasında dikkat edilen birkaç yol ile bu sorundan kurtulabilirler.

1- NEMLENDİRİN

Kuru ciltler çatlar. Çünkü esnekliklerini kaybederler. Bu nedenle bol bol su içerek içerden nemlendirici ve çatlak önleyici kremler sürerek dışarıdan vücudu nemlendirmeliyiz. Hatta doğal bir nemlendirici kullanmak için alerji olmadığınızdan ve doktorunuza danıştığınızdan emin olduktan sonra hindistan cevizi, kakao, badem ya da zeytinyağı gibi yağları kullanabilirsiniz.

2- EGZERSİZ YAPIN VE DENGELİ BESLENİN

Sağlıklı beslenmek güzel bir cilt için ve hayat için çok önemli ancak hamilelikte daha önemlidir. Dengeli bir şekilde vitamin ağırlıklı beslenin, cildin kolajen ve elastin yapısını destekleyecek besinlere yönelin.

3- GÖBEĞİNİZİ KAŞIMAYIN

Hamilelikten itibaren göbeğinizi kaşımamaya özen gösterin. Tahriş ettiğiniz cildiniz üstüne bir de susuz kaldıysa çatlak oluşmaya daha meyilli olur.

4- AŞIRI KİLO ALMAYIN

Hamile olmak hunharca yemek yemek anlamına gelmez. Vücudunuzun bir esneklik sınırı vardır. Üstelik doktorlar hamilelikte ulaşılacak kilonun sınırlı ve dengeli olmasını önerir. Sürekli yediğiniz yemekler göbeğinizi şişirecek ve elastik olan cildin sınırlarını zorlayarak çatlayacaktır.

5- C VİTAMİNİ ALIN ANCAK DENGELİ BİR ŞEKİLDE

C vitamini cildi daha güzel ve esnek yapar. Cilt için önemli olan C vitamini içeren besinleri tüketmeye dikkat edelim. Ancak bu tüketin dengeli olmalıdır. Zira C vitamini içeren besinler şekerlidir. Şeker ise dengeli tüketilmez ise oldukça kötü sonuçlara yol açabilir.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.