Hamile Kalma Şansını Azaltan Faktörler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Hamile Kalma Şansını Azaltan Faktörler

Çocuk sahibi olma hayalleriniz var ve bu hayallerinize kavuşamıyorsanız, hamile kalma ihtimalini düşüren nedenlerden dolayı hamile kalamıyor olabilirsiniz.

Haber: Hamile Kalma Şansını Azaltan Faktörler

Yapay gece ışığı, hazır yiyecekler, kolesterol ve stres gibi nedenlere hamile kalma şansını azaltan başlıca etkenlerdendir. Bun nedenlerle ilave olarak genel sebepleri sizler için bir başlık altında topluyoruz.

HAMİLE KALMA İHTİMALİNİ DÜŞÜREN SEBEPLER

Stres: Araştırmalar, yüksek stresin kısırlık riskini artırdığını ortaya koymuştur. Stresli bir yaşamınızı varsa, tatile çıkmak ya da meditasyonlar yapmak rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Yapay gece ışığı: Gece yapay ışığa maruz kalmak hamile kalma şansını düşürür. Eğer hamileyseniz bebeğiniz bu durumdan etkilenir. Suni ışık kaynakları, melatonin hormonunun salınımını engeller. Bu durum, melatonin hormonunun yumurtlama döneminde yumurtaları serbest radikallere karşı korumasını güçleştirir.

Hazır yiyecekler: Sağlıklı şekilde beslenmeniz çinko, D vitamini, tekli doymamış yağlar ve B6 vitamini gibi besinleri alamazsınız. Bu yüzden hazır gıda gibi sağlıksız beslenme şekilleri yerine doğru besinleri doğru beslenme düzeni ile tüketmelisiniz.

Yaş: Uzmanlar doğurganlığın 32 yaşından sonra azaldığını belirtmektedir. 35'ten sonra düşüşe geçen oran 40'tan sonra belirgin hale gelmektedir.

Folik asit yetersizliği: Hamile kalabilmek için size en büyük desteği folik asit verir. Kırmızı kan hücreleri yapımında önemli olan bu besinin, günde 400 mikrogram alınması gerekiyor. Ispanak, ayçekirdeği, makarna ve yumurta gibi besinlerden bu takviyeyi yapabilirsiniz.

Kronik sorunlar: Çikolata kisti, ve diyabet gibi kronik sorunlar hamile kalma ihtimalini düşüren etkenlerdendir.

Ağız sağlığı: Ağız sağlığı ile üreme başarısında doğru orantı vardır. Hamile kalma ihtimalini artırmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekiyor.

Kilo: Hamile kalma ihtimalini artırmak için fazla kilolardan kurtulmanız gerekiyor. Çünkü ideal kiloda olmamak, adet düzensizliğine ve yumurtlama düzenini bozulmasına neden olur. Vücut kitle endeksinin 18-19 civarında olmasına özen göstermelisiniz.

Sigara: Sağlığınız için birçok yönden zararlı olan sigara, kısırlık oranını yüzde 13 artırmaktadır. Sigara bağımlısı olmasanız bile pasif içici olarak sigaranın etkisine maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden sigara içilen ortamlardan da uzak durmalısınız.

Kolesterol seviyesi: Yüksek kolesterol kalbe zarar vermektedir.Aynı zamanda hamile kalma yetisini de olumsuz yönde etkiler. Hem erkekte hem de kadında kolesterolün yüksek seviyede olması, hamile kalma ihtimalini azaltır.

6.4.2019 09:45 [11922623]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.