Haklı bir mücadeleden doğan gün: 25 Kasım Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
25.11.2019 10:17

Haklı bir mücadeleden doğan gün: 25 Kasım

Bugün 25 kasım. Kadına yönelik şiddetin farkındalık ve mücadele günü. Türkiye'de ve tüm dünyada düzenlenen çeşitli etkinlikler ve yükselen sesler ile tüm insanlık kadına yönelik var olan şiddeti durdurmak istiyor.

Haber: Haklı bir mücadeleden doğan gün: 25 Kasım

Sadece fiziksel değil, psikolojik ve toplumsal olan; şiddetin ve ayrımcılığın her türlüsü ile mücadele etmeyi amaçlayan bu önemli gün, tüm dünyada bu konuda sesini yükseltmek isteyen herkes için önemli bir dayanak.

25 KASIM'IN TARİHÇESİ, MİRABAL KARDEŞLER

1960 senesinin 25 Kasım'ında üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabal'in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Bu kardeşler sıradan bir aile değildi. Dominik Cumhuriyeti diktatörlüğüne karşı onurlu bir mücadele içinde olan bu kız kardeşlerin cesetlerine yapılan otopsiler sonucu tecavüz edilip vahşice katledildiği ortaya çıktı. Kardeşler en başta ülkenin diktatörlükle mücadelesinde daha sonra da yapılan zulümün bilinilirliğinin artmasıyla kadına karşı şiddetin önemli isimleri haline geldi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'İN GÜNÜ KABULÜ

Tüm dünyada konuşulan ve izi uzun yıllar geçmeyen bu haklı mücadelenin kahramanlarının cansız bedenlerinin bulunduğu gün, Birleşmiş Milletler tarafından 17 Aralık 1999'da, "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" olarak benimsenmesine karar verildi.

KISA ÖMÜRLÜ CESUR KELEBEKLER

Dominik'li tanınmış bir şair olan Padro bu kardeşleri anlattığı Amén de Mariposas (Kelebeklerin Amini) isimli bir şiir yayınladı. Oldukça beğenilen bu hüzünlü şiirin yayınlanmasından kısa bir süre sonra hemAmerika'da hem de Dominik'de çok satan listelerinden inmeyen yazar Julia Alveraz, Mirabel Kardeşler'in hayatını, mücadelelerini ve bahtsız sonlarını anlatan oldukça ses getiren In the Time of The Butterflies (Kelebekler Zamanı) isimli bir kitap yayınladı. Bu kitaptan da sonra Mirabal Kardeşler 'Kelebekler' olarak anılmaya başlandı.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Anne adayları arasında yeni trendler
  Anne adayları arasında yeni trendler

  Hamile elbisesi seçiminde bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekirken, şıklığın nasıl korunabileceğine dair tüyolar!

  11.12.2019 11:33
 • Yılbaşı sofralarınızı renklendirecek 3 tarif
  Yılbaşı sofralarınızı renklendirecek 3 tarif

  Yılbaşı hepimizin yeni bir seneye geçmenin heyecanı ile herkesçe severek kutlanılan bir gün. Durum böyle olunca uzayıp giden sofralar yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez parçaları haline geliyor.

  10.12.2019 12:07
 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56