Haklı bir mücadeleden doğan gün: 25 Kasım Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
25.11.2019 10:17

Haklı bir mücadeleden doğan gün: 25 Kasım

Bugün 25 kasım. Kadına yönelik şiddetin farkındalık ve mücadele günü. Türkiye'de ve tüm dünyada düzenlenen çeşitli etkinlikler ve yükselen sesler ile tüm insanlık kadına yönelik var olan şiddeti durdurmak istiyor.

Haber: Haklı bir mücadeleden doğan gün: 25 Kasım

Sadece fiziksel değil, psikolojik ve toplumsal olan; şiddetin ve ayrımcılığın her türlüsü ile mücadele etmeyi amaçlayan bu önemli gün, tüm dünyada bu konuda sesini yükseltmek isteyen herkes için önemli bir dayanak.

25 KASIM'IN TARİHÇESİ, MİRABAL KARDEŞLER

1960 senesinin 25 Kasım'ında üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabal'in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Bu kardeşler sıradan bir aile değildi. Dominik Cumhuriyeti diktatörlüğüne karşı onurlu bir mücadele içinde olan bu kız kardeşlerin cesetlerine yapılan otopsiler sonucu tecavüz edilip vahşice katledildiği ortaya çıktı. Kardeşler en başta ülkenin diktatörlükle mücadelesinde daha sonra da yapılan zulümün bilinilirliğinin artmasıyla kadına karşı şiddetin önemli isimleri haline geldi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'İN GÜNÜ KABULÜ

Tüm dünyada konuşulan ve izi uzun yıllar geçmeyen bu haklı mücadelenin kahramanlarının cansız bedenlerinin bulunduğu gün, Birleşmiş Milletler tarafından 17 Aralık 1999'da, "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" olarak benimsenmesine karar verildi.

KISA ÖMÜRLÜ CESUR KELEBEKLER

Dominik'li tanınmış bir şair olan Padro bu kardeşleri anlattığı Amén de Mariposas (Kelebeklerin Amini) isimli bir şiir yayınladı. Oldukça beğenilen bu hüzünlü şiirin yayınlanmasından kısa bir süre sonra hemAmerika'da hem de Dominik'de çok satan listelerinden inmeyen yazar Julia Alveraz, Mirabel Kardeşler'in hayatını, mücadelelerini ve bahtsız sonlarını anlatan oldukça ses getiren In the Time of The Butterflies (Kelebekler Zamanı) isimli bir kitap yayınladı. Bu kitaptan da sonra Mirabal Kardeşler 'Kelebekler' olarak anılmaya başlandı.Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.