Ömrünü kuşlara adadı Haberi - yenikadin.com
9.10.2021 11:39

Ömrünü kuşlara adadı

Ömrünü kuşlara adadı Şanlıurfalı kuş tutkunu 30 yıldır güvercin besliyor Şanlıurfa'da 55 yaşındaki Mehmet Sakızcı, 30 yıldır güvercin yetiştiriciliği yapıyor.

Ömrünü kuşlara adadı
Şanlıurfalı kuş tutkunu 30 yıldır güvercin besliyor
ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da 55 yaşındaki Mehmet Sakızcı, 30 yıldır güvercin yetiştiriciliği yapıyor.
Şanlıurfa'da özel zevklerin başında kuşçuluk geliyor. Hem hobi hem de bir meslek olarak sürdürülen kuşçuluk, Şanlıurfa'da oldukça yaygın. Kentin tarihi çarşılar bölgesinde yer alan güvercin pasajı, yüzlerce çeşit güvercinin yetiştirildiği dükkanlarla adeta bir kuş pazarını andırıyor. Pasajda güvercin yetiştiriciliği ve satıcılığı yapan 55 yaşındaki Mehmet Sakızcı, 30 yıldır kuş yetiştiriciliği yapıyor. Sakızcı, "Yaklaşık 30 yıldır kuşların içerisindeyim. Eskiden evde beslerdim şimdi güvercin satıyorum. Yani bir meslek edindim. Bu meslekle 6 kişiye bakıyorum. Burada güvercinlerin çeşidi çok ve hemen hemen her kuşun bir özelliği vardır. Bunlardan bazıları aynalı, kırktelli, şahap gibi çeşitler de bulunur. Güvercin beslemek bir merak, bir hobidir. En güzel hobi de güvercindir. Güvercin olmasa imkanı yok yaşayamayız. Sabahtan akşama kadar güvercinlerin yanında oturuyoruz. Hayvanın bize bir zararı yok, bizimde onlara bir zararı yok. Bazen arkadaşlar gelir yavrularını alır gider. Yavruların çoğalması da güvercinin güzel bakılmasına bağlıdır. Ama bakamaz isen bir çift yine almaşsın. Şu anda çocuk güvercinleri var bizde 10 liradır. Öyle adamların beslediği güvercinler vardır 20 milyardan başlıyor, 100 milyara kadar vardır. Bende en ucuzu 150 lira, en pahalısı da 2 buçuk milyardır. Güvercinleri buğday, kişne, mısır, mercimek ile besliyoruz. Hayvana güzel bakar beslersen 12 yıla kadar yaşar. Gençler uyuşturucu kullanacağına güvercin beslesin. Benim bir oğlum var korkumdan onu sokağa göndermiyorum ama güvercin beslemeye gönderiyorum" ifadelerini kullandı.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Son dakika haber: 56. Türk Pediatri Kongresi'nden çocuklara aşı çağrısıSon dakika haber: 56. Türk Pediatri Kongresi'nden çocuklara aşı çağrısı

  Son dakika haberleri... 56. Türk Pediatri Kongresi'nden çocuklara aşı çağrısı 56. Türk Pediatri Kongresi Başkanı Prof.Dr. Özgür Kasapçopur: 500'e yakın çocuğumuzun verilerine ulaştık, bu çocuklarımızın tümü romatizmal kronik rahatsızlığı olan çocuklardı ve 12 yaş üstünde aşılanmışlardı" -" 1 tek çocuğumuzda...

 • İSTANBUL-MS'in gelip geçici şikayetlerine dikkatİSTANBUL-MS'in gelip geçici şikayetlerine dikkat

  MS'in gözlerde bulanıklık, kolda veya bacakta uyuşukluk gibi gelip geçici olabilen belirtilerinin tanı koyma sürecinde çok önemli olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Emin Özcan, Kişilerin bezen şikayetleri geçtiği için doktora gitmiyor ve bu nedenle tanı gecikebildiğini.

 • Uzmanı uyardı: Gece yeme bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyorUzmanı uyardı: Gece yeme bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyor

  Sonbaharın gelişiyle birlikte günlerin kısalmasının gece yeme bozukluğunu tetiklediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Pınar Çoban Çinko, "Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere oranla gece yeme bozukluğuna daha yatkın olduğu tespit edilmiştir.

 • Son dakika haber! Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 30 bin 862 oldu (2)Son dakika haber! Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 30 bin 862 oldu (2)

  Gelen son dakika haberlerine göre 'KIRŞEHİR MAVİ KATEGORİSİNDE'Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kırşehir'de ikinci doz aşı oranının yüzde 75'in üzerine çıktığını belirterek, "Kırşehir, mavi kategorisinde.

 • Kastamonu'da vaka artışını aşılama da durduramadıKastamonu'da vaka artışını aşılama da durduramadı

  Kastamonu'da vaka artışını aşılama da durduramadı Aşılamada mavi kategoride yer alan Kastamonu'da vakaların önüne geçilemiyor Aşılamada "mavi" kategoride yer alan Kastamonu'da, korona virüs vaka sayılarında yaşanan artışı önüne geçilemiyor.