Güneydoğu Anadolu Tatilinde Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
27.04.2019 16:00

Güneydoğu Anadolu Tatilinde Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

Alternatif tatil rotaları arayışınızda yönünüzü Güneydoğu Anadolu'ya çevirdiyseniz, mutlaka uğramanız gereken yerleri sizlerle paylaşıyoruz.

Haber: Güneydoğu Anadolu Tatilinde Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

Tarihi, kültürel, doğal, mimari ve dini turizm merkezleri ile birbirinden özel rotalara sahip olan Güneydoğu Anadolu, unutulmaz anılar biriktireceğiniz bir tatil sunuyor.

1.MARDİN / DEYRULZAFARAN MANASTIRI

639 yıl boyunca Süryanilerin patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı, Güneydoğu seyahatinizde mutlaka olması gereken noktalardandır. Mardin'in en önemli tarihi eserlerinden olan manastır, özellikle tavan bölümünde harç kullanılmadan taşlarla oluşturulan geometrik şekiller ile dikkatinizi çekecek.

2.DİYARBAKIR / MALABADİ KÖPRÜSÜ

Batman-Silvan karayoluüzerinde olan Malabadi köprüsü, Anadolu'nun simge tarihi eserlerindendir. Artuklular döneminde yapılan köprünün boyu 150, eni 7 metredir. Köprüyü özel yapan yönü ise taş köprüler arasında en geniş kemere sahip köprü olmasıdır.

3.ŞANLIURFA / BALIKLIGÖL

Balıklıgöl, Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı yer olarak biliniyor. Şehrin güneybatısında yer alan tarihi eser, kutsal balıkları ve civarında bulunan tarihi alanları ile ziyaretçilerin akınına uğruyor.

4.DİYARBAKIR / SURP GİRAGOS ERMENİ KİLİSESİ

Diyarbakır şehir merkezinde bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Ortadoğu'nun en büyük Ermeni kilisesi olma özelliğini taşır. İç mekanın olağanüstü mimarisi ve eserin genel yapısı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 15. yüzyılda yapıldığı düşünülen kilise, 1881'de yaşanan büyük bir yangından sonra 1883'te tekrar restore edilmiştir.

5.GAZİANTEP / ZEUGMA ANTİK KENTİ VE MÜZESİ

Gaziantep'in tarihe ışık tutan merkezi olan Zeugma Mozaik Müzesi, geçmişin izlerini geleceğe taşıyor. 2011'de ziyarete açılan antik kentte dünyaca ünlü Çingene kızı mozaiği de sergileniyor.

6.BATMAN / HASANKEYF KALESİ

Batman'ın en önemli tarihi değerlerinden biri olan Hasankeyf Kalesi'nin MS 363 yılında Bizanslar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

Doğudan ve batıdan olmak üzere iki yönden girişi olan kalenin, ilk dönemlerde 7 farklı girişi olduğu tahmin ediliyor.

7.ADIYAMAN / NEMRUT DAĞI

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut dağı, 1987'e UNESCO tarafından "Dünya mirası" ilan edilmiştir. Güneydoğu gezisinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Nemrut dağı, Ankar dağları civarında 2.150 metre rakımda bulunuyor.

MÖ 62 yılında pekçok Pers ve Yunan tanrısının heykelinin yanı sıra kendi heykelini de yaptıran Kommagene Kralı Antiochus Theos, Nemrut dağını bir mezar-tapınağa dönüştürmüştür.

8.MARDİN KALESİ

"Kartal Yuvası" olarak da bilinen Mardin kalesi, şehrin merkezindedir. Sümerlerden Osmanlılara kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan kale, mimari yönü ile görenleri adeta büyülüyor.

Rivayete göre MS 330 yılında güneşe tapan ve ateşe ibadet eden bir kral Mardin kalesine gelir ve burada şifa bulur. Kalede kendisine kasır yaptıran kral, 12 yıl boyunca burada kalır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Dr. Sedef Bingül'den "Sağlığın Doğru Şifreleri"
  Dr. Sedef Bingül'den "Sağlığın Doğru Şifreleri"

  Dr. Sedef Bingül ile geçtiğimiz haftalarda okuyucuyla buluşan kitabı "Sağlığın Doğru Şifreleri" ve sağlıklı yaşama dair doğru bilinen yanlışlar üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdim.

  14.2.2020 14:05
 • İişkilerde belirsizliklere son!
  İişkilerde belirsizliklere son!

  Türkiye'nin lider prezervatif markası 14 Şubat Sevgililer Günü'nde sosyal medyada birçok kullanıcının ilişkilerdeki belirsizliklerden dolayı sıkıldıklarını dile getirmeleri üzerine sessiz kalmadı.

  14.2.2020 10:38