Güneş Gözlüğü Seçerken Bilinmesi Gerekenler! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Güneş Gözlüğü Seçerken Bilinmesi Gerekenler!

En önemli ışık kaynağımız olan güneşten gelen ışınlar, sadece görülebilir olan ışınlarla sınırlı değil. Vücudumuza yararı olduğu kadar zararı da olan Güneş ışınları için cildimiz kadar gözlerimizin de iyi bir korumaya ihtiyacı var. Bu noktada güneş gözlüğü seçimi de önem arz ediyor.

Haber: Güneş Gözlüğü Seçerken Bilinmesi Gerekenler!

Güneş gözlüklerinin sadece aksesuar olarak kullanılmaması gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez'e göre gözlük seçerken; Gözlük çerçevesinin sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmasına,camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasına ve görüntüden çok işlevselliğine dikkat etmek gerekiyor.

Geride bıraktığımız yüzyılda insanoğlunun ozon tabakasına verdiği zarar, atmosferin koruyucu etkisini azaltmış ve yeryüzüne ulaşan ultraviyole kombinasyonu artmıştır. Bu nedenle de Güneş'ten gelen ışınlar, cildimize olduğu gibi gözlerimize de zarar verebilir. Ancak doğru güneş gözlüğü seçerek Güneş'in göze verebileceği hasarları minimize etmek mümkün.

Doç. Dr. Barış Sönmez: Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır

Uzun süre ve yoğun miktarda ultraviyole ışınlara maruz kalmanın göz kapaklarında kanserojen oluşumları tetikleyebileceğinin altını çizen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, bu ışınların özellikle açık tenli kişilerde bazı göz içi tümör oluşumlarına neden olabileceğini gösteren akademik çalışmaların olduğunu söyledi. Bu nedenle özellikle bu hastalıklar için risk grubunda olan kişilerin dış ortamlarda ultraviyole blokaj filtresi olan güneş gözlüğü takmalarının uygun olacağını söyleyen Doç. Dr. Sönmez, "Göze temas eden ultraviyole ışınlarının çoğunluğu direkt Güneş'ten değil, daha çok saçılma ve yansıma ile gelir. Yansıma miktarı çayır çimende yüzde 5'lerde iken; betonerme binaların duvarlarından yüzde 10, göl ve denizdeki su yüzeyinden yüzde 15-20 ve kardan yüzde 90'lara varan ultraviyole yansıması şeklinde gerçekleşir. Bu nedenle güneş gözlüğünün dizaynı önemlidir.

Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır. Olması gerekenden küçük çerçeve ve camlar, gözün ve kapakların yanlardan yüzde 20'ye yakın ultraviyoleye maruz kalmasına neden olur.Yazın bol güneşli havalarda veya kışın kar üzerinde fazla ışıktan rahatsız olduğumuz için koyu renkli güneş gözlüğü takmak isteriz. Ancak çok koyu cam her zaman en iyi demek değildir. Önemli olan camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasıdır. Bu nedenle camın rengi – koyuluğu ne olursa olsun ultraviyole ışınlardan koruyucu filtresinin UV yüzde 99 –yüzde 100 blokaj yapabilir standartlarda olması gerekir" dedi.

"Gözlük seçiminde kendinize yakıştığını düşündüğünüz ve bütçenize uygun alternatifleri masaya koyun"

Ultraviyole koruma dışında; güneş gözlüğünü kumsalda sık kullananlar için de tavsiyelerde bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, "Gözlüğünüzün gözünüzü kum – taş sıçraması gibi darbelerden de korusun istiyorsanız polikarbonat materyalden yapılmış gözlükleri seçebilirsiniz. Polarize filtreli camlar, düz yüzeylerden gelen saçılmaları azalttığı için özellikle uzun yolda araba kullananlar, kayak yapanlar ve tekne gezintisini sevenler bu filtreyi içeren gözlüklerle daha mutlu olabilirler.

Camın rengi veya koyuluğu koruyuculuğunu etkilemez. Sadece gözlükçüde değil dış ortama çıkarak gözlüğü denemek bu konuda doğru seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Güneş gözlüğü seçerken kararlar kozmetik ve maddi kaygılarla verilir. Kendinize yakıştığını düşündüğünüz ve bütçenize uygun alternatifleri masaya koyup, bunlar arasında ihtiyacınıza uygun özelliklerden en fazlasına sahip olanını seçmek sizin için en doğrusu olacaktır."


11.7.2017 14:11 [9818364]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.