Gıda Dernekleri Federasyonu Başkanı: Çok Parası Olan Halden Ucuz Alıp Tefecilik Yapıyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
1.06.2016 09:21

Gıda Dernekleri Federasyonu Başkanı: Çok Parası Olan Halden Ucuz Alıp Tefecilik Yapıyor

Bazı gıda perakendecilerinin hallerden ucuza ürün alıp 2-3 katı fiyatla sattığını ifade eden Gıda Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, "Tefecilik yapıyorlar." dedi.

Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, Ramazan ayı öncesinde gıda fiyatlarında yaşanan değişim hakkında açıklamalarda bulundu. Gıda fiyatlarında çok büyük dalgalanmalar olmadığının altını çizen Kopuz, geçmişte yaşandığı gibi bu Ramazan'da spekülatif hareketlerin çok fazla olmayacağını söyledi. Ancak perakende zincirlerinin bir 'tefeci' gibi hareket ettiğine dikkat çeken Kopuz, "Büyük perakendeciler, cebinde fazla para olanlar hallere gidip ürünleri uygun fiyattan alıyor. Daha sonra bunları market raflarında 2-3 katı fiyattan satıyorlar. Daha önce bu fiyat farkının hallerdeki esnaftan kaynaklandığını düşünüyordum. Ancak böyle değilmiş. Hal yasasından sonra bizzat sahaya inip incelemelerde bulundum. Bu incelemeler sonucunda perakendeciler arasında tefeci gibi halden mal alanlara şahit oldum. Meydanı tefecilerin eline bırakmamak gerekiyor" dedi.

HEP MÜTEAHHİTLİK KONUŞULDU

Et fiyatları konusunda da açıklamalarda bulunan Kopuz, "Şu anda et fiyatlarında aşırı bir yükseliş yok. Enflasyon ile paralel seyrediyor. Geçen ay Tarım Bakanı Faruk Çelik'e canlı hayvanda ve etteki KDV'nin indirilmesi yönünde taleplerimizi ilettik. Bu konuya direk olarak kapıyı kapatmadı. KDV indirimleri de dahil sektörün büyümesi, tüketicinin daha ucuz ürüne ulaşabilmesi için Faruk Çelik her türlü diyaloğa açık olduğunu belirtti. Biz sanayiciyiz. Turizmde bu kadar olumsuzluk yaşanırken, ihracat pazarlarımız arasında olan Suriye ve Irak'ta 1 milyar dolarlık gıda ve içecek ihracatı kaybı varken, bırakın zam yapmayı ihracatımızı nasıl arttırırız onu düşünüyoruz" dedi. Bugüne kadar Türkiye'de hep müteahhitliğin konuşulduğunu ifade eden Şemsi Kopuz, "Bu sektöre saygımız var. Ancak artık Türkiye'nin gıda ve tarım sektörünü konuşması gerekiyor. Bu ülkenin kurtuluşu için bu sektörlerin çok büyük önemi var" dedi.

STOK YETERLİ

Irak ve Suriye pazarında yaşanan kaybı telafi etmenin zor olduğunu aktaran Kopuz, İran pazarında kaybın az da olsa telafi edilebileceğini, 400 milyon dolarlık ihracat hedefleri olduğunu belirtti. 12 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizen Kopuz, artık gıda fiyatlarının yerel sorun değil, global bir sorun olduğuna dikkat çekti.

3 MİLYAR TL'LİK KUMANYA PAZARI

Geçen yıl Ramazan ayında kumanya ve alışveriş çekleri pazarının 2 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştığına dikkat çeken Şemsi Kopuz, "Bu yıl ise bu rakamın 3 milyar lira civarına ulaşmasını bekliyoruz" dedi. Kumanya pazarında bazı fırsatçıların ortaya çıkabileceğine vurgu yapan Kopuz, "Kumanyalar içine son kullanım tarihi geçmiş ürünler konulabilir. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.


,Kaynak: Hürriyet

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Alışveriş Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'