Gerçeküstü Bir Kendini Anlama Yolculuğu "Senin Hakkında Her Şey" Haberi - yenikadin.com
17.04.2019 15:02

Gerçeküstü Bir Kendini Anlama Yolculuğu "Senin Hakkında Her Şey"

Berrak Yurdakul "Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm" kitabında, bilge büyücü Mama Nono, mavi maymun Kapuçino ve Babako ile Mavi Manastır'a yaptığı yolculuğu anlatıyor. Berrak'ın Mavi Manastır'a yaptığı gerçeküstü yolculuk, hayata ve evrene farklı açılardan bakmayı sağlıyor.

Haber: Gerçeküstü Bir Kendini Anlama Yolculuğu 'Senin Hakkında Her Şey'

KİTAP HAKKINDA

Soyut kavramlarla örülen "Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm", kahraman bakış açısıyla kaleme alınmış. Yazarın kendi yolculuğunu anlattığı romanında postmodernist romanın izleri görülüyor. Gerçeküstü kavramların, gerçek kavramlarla harmanlanarak okuyucuya aktarıldığı kitapta, soyut ve somut arasında çizgi zaman zaman kayboluyor.

Kitabın dış kapağına yansıyan imgeler, kitabın içeriği hakkında mesajlar veriyor. Adeta kahramanın sabrını test eden mavi maymun Kapuçino, kitabın kapağında resmedilmiş. Ufuklarda beliren Mavi Manastır görseli de uzun yolculuğun tek hedefi olarak kitabın kapağında kendisine yer buluyor.

KİTABIN KAHRAMANLARI

Başkahraman Berrak, yazarın kendisidir ve olaylar Berrak'ın başından geçtiği şekliyle kahraman bakış açısıyla ele alınmıştır.

Yol gösterici büyücü MamoNano, Berrak'ın Mavi Manastır'a yaptığı yolculukta akıl hocası, rehberi ve onun sorularını sorduğu danışmanıdır.

Mama Nono'nun dostu olan mavi maymun Kapuçino, Berrak'ın Mavi Manastır yolculuğunda onu en çok zorlayan ve sabrını taşıran karakterdir.

Babako, Berrak'ın kendini anlamasında ona farklı bakış açıları gösteren Babako, Mavi Manastır yolculuğunu Berrak'a eşlik etmektedir. Başkahraman, pigme Babako'dan nasıl gerçek insan olunacağının yedi şartını, yürüyüş sırasında nasıl meditasyon yapılacağını, zihinsel güçle meditasyon yapmayı ve ısınmayı öğrenecek.

Prens Mayura, Mavi Manastır yolculuğunun aydınlanmasını sağlayan karakterlerden biri olarak başkahramana, Başka Türlülük Kanunu'nun nasıl işlediğini, içsel hayvanını bulma yöntemlerini, rüyada uyanmanın yollarını, insanın fiziksel ve zihinsel acılarla nasıl mücadele edebileceğinin yollarını öğretiyor.

"SENİN HAKKINDA YEDİ ŞEY DÜŞÜNDÜM" NE ANLATIYOR?

Berrak Yurdakul, kitabını iki bölüm halinde ele almış. "Beni Gözbebeğin Gibi Koru" ve "Başka Türlülük Kanunu" bölümlerinden oluşan kitap, birinci bölümde insanın bencillik duygularını eleştirerek bu duyguyu nasıl değiştireceğini meditasyon ve eğitici öğütlerle anlatıyor.

Uzun bir yolculuğa dönüşen Mavi Manastır yolculuğu, Mama Nono'nun rehberliğinde ve Kapuçino'nun sabrın sınırlarını zorlayan şımarıklıklarıyla zorlu bir sürece dönüşüyor.

KİTABIN VERDİĞİ DERSLER

Gerçekten zannettiğiniz kişi misiniz?

Zaman mı öldürüyorsunuz yoksa zaman sizi mi öldürüyor?

Korkularınızdan nasıl kurtulursunuz?

Su, hava, ateş, toprak ve bilinç; hangisini seçmelisiniz?

Rüya meditasyonu ve yürüyüş meditasyonu nasıl yapılır?

Yaşamın dizginlerini nasıl ele alırsınız?

KİTAPTAN

Berrak'ın Mavi Manastır yolculuğunda Mama Nono'nun öğütleriyle aydınlanırken kendisi hakkında sarf ettiği sözler onun aslında zannettiği o olmadığını anlamasını sağlar. "Yutkundum. 'Senin hakkında yedi şey düşündüm' dedi. 'Birini söyleyeceğim' bunu der demez sustu. Ben nefesimi tutmuş, bekliyordum." ve devamında duyduğu sözler Berrak'ın aslında zannettiği kişi olmadığı anlamasını sağlar.

ÖĞRENME YOLCULUĞU

Kitabın ana omurgasını oluşturan Mavi Manastır yolculuğu, yazarın kendisi başkahraman yaptığı ve kendi üzerinden anlattığı öğrenme yolculuğu, başkahramanın kendisini anlama yorumlama evrelerini içeriyor. Korku ve kaygı içinde yaşayan başkahraman, korkularıyla nasıl mücadelede edeceğini öğreneceği yolculuk, kendisini nasıl geliştireceğini öğrendiği altın nasihatlerle aydınlatıcı bir yolculuğa dönüşüyor. Yolculuk sürecinde bir olgunlaşma süreci yaşayan başkahraman, aslında zannettiği kadar bilgili olmadığını anlıyor. Gerçek bilgiyi ve gerçek mutluluğu bulma yolculuğunda Mama Nono ona yardım edecek.

Mavi Manastır'a yani gerçek evine ulaşma yolculuğunda zorlu aşamalardan geçen başkahraman, en sevmediği kavramlarla nasıl barışık hale geldiğini ve sorunun karşısında mı yoksa kendisinde mi olduğunu anlayacak.Yeni Yenikadın Haberleri