Geçen seneden kalan güneş kremi kullanılır mı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
7.06.2019 17:04

Geçen seneden kalan güneş kremi kullanılır mı?

Tatil bavulunuzu hazırladınız. Gerekli tüm malzemeleri aldınız. Ancak güneş kreminizin geçen yıldan kalma olduğunu fark ettiniz. Kullanıp kullanmamakta kararsızsınız. İşte yapmanız gerekenler…

Haber: Geçen seneden kalan güneş kremi kullanılır mı?

Güneş kremlerinin ömrü 2 yıldır. Güneş kreminizin önceki yıldan kalıp kalmadığına değil üzerinde yazan son kullanma tarihine bakın. Bazı durumlarda son kullanma tarihi güncel olsa da kullanmamanız gerekebilir.

ÜZERİNDE YAZAN SEMBOLLERE BAKIN

Güneş kreminin üzerinde 6M, 12M ve 24M gibi işaretler bulunur. Bu işaretler kutunun açıldığı andan itibaren ne kadar süre kullanılabileceğini gösteriyor. Örneğin 6M yazan bir ürün, kapağı açıldıktan sonra 6 ay içinde tüketilmelidir. Bu yüzden ürünü kullanmaya başladığınızda CD kalemi ile üzerine tarih yazın. Bu şekilde ürünün son kullanma tarihini tayin edebilirsiniz.

Güneş kreminin üzerinde yazan sembollere bakarak ve kullanım sürenizi bilerek güneş kremini doğru şekilde kullanabilirsiniz. Ancak güneş kreminin ne kadar süredir kullandığınızı bilmiyorsanız budurumda kontrol etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

KIVAMINI KONTROL EDİN

Güneş kremini kıvamında akışkanlık ve bozulma varsa bu kremin çöpe atılmazamanı gelmiş demektir.

GÜNEŞE MARUZ KALMASIN

Önceki yaz arabanın bagajına ya da güneş gören bir noktaya bıraktıysanız yıl boyu güneş ışınlarına maruz kalan krem bozulacaktır. Bu ürünü de kullanmamalısınız.

KÜÇÜK BİR TEST YAPIN

Her şeye rağmen kremin sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız cildinize küçük bir uygulama yapın. Cildinizde kızarıklık oluşuyorsa bu kremi de kullanmamalısınız.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.