Gebelikte Mutlaka Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
16.04.2019 08:03

Gebelikte Mutlaka Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

Bir kadının aldığı besinlere ve vitaminlere en çok dikkat etmesi gereken dönem hamileliktir. Bu nedenle her hamile kadın bu vitamin ve mineralleri bilmelidir.

Haber: Gebelikte Mutlaka Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

Bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için gebelikte belli başlı alınması gereken vitamin ve mineraller vardır. İşte, o vitamin ve mineraller...

FOLİK ASİT

Hamilelikte bebeğin gelişimi için folik asidin değeri doktorlarca vurgulanır. Özellikle bebeğin omurilik yapısını geliştiren folik asidin eksikliği, hem doğumda hem de bebeğin gelişiminde etkilidir. Doktorlarca her hamile kadının günde 600 mikrogram folik asit alınması önerilir. Folik asit içeren doğal besinler ise portakal suyu, pişmiş mercimek, yumurta gibi ürünlerdir.

DEMİR

Gebelikte hayati önem taşıyan bir diğer mineral demirdir. Özellikle her geçen gün kan dolaşım sistemi gelişen bebeğin demire ihtiyacı olacaktır. Demirin eksikliği hemoglobin üretimini sekteye uğratacak ve bu da oksijenin vücutta dolaşımına zarar verecektir. Bu açıdan içerisinde demir barındıran doğal besinleri tüketmek önemlidir. Kırmızı et, yeşil sebzeler, pişmiş bakliyatlar demir açısından zengindir.

ÇİNKO

Hücre çoğalmasında doku yenilemeye yardımcı olan çinko gebelikte oldukça önemlidir. Erken doğumu önleyen ve çocukların dengeli kilolarda doğmasını sağlayan çinkonun eksikliği, çocuğun gelişimini oldukça yavaşlatır. Çinko içeren doğal besinlerden yararlanarak bu minerali almak oldukça kolaydır. Ispanak, mantar ve yoğurt gibi besinlerde çinko bulunur.

KALSİYUM

Hamilelik sürecinde en önemli yere sahip olan minerallerden biri kuşkusuz kalsiyumdur. Kemik ve diş oluşumu için gerekli olan kalsiyum hem bebeğin gelişimi açısından hem de annenin sağlığı açısından dikkat edilmelidir. Süt ürünleri, Ispanak ve brokoli gibi ürünlerde bulunan kalsiyumun günde 1000 mg alınması gerekmektedir.

A VİTAMİNİ

Bebeğin gelişimi konusunda kritik bir yere sahip olan A vitamini bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirir. Hatta bebeğin gelişmemiş olmasını A vitamini eksikliğine dayandırmak sıklıkla görülür. Ancak fazla tüketilen A vitamini de doğum sırasında bazı kusurların görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği miktarda kullanmak önemlidir. Kırmızı biber, bezelye ve maydanoz gibi besinlerde vardır.

C VİTAMİNİ

İyi bir antioksidan olan C vitamini bebeğin gelişiminde önemli katkılar sunar. Güçlü diş ve kemik yapısını destekleyen C vitamini, doku tamiri ve iyileştirmelere yardımcı olur. Narenciye, brokoli ve çilek gibi ürünlerde yer alan C vitamini depolanamadığı için günlük olarak karşılanması gerekmektedir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!
  Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer, rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

  23.1.2020 16:04
 • Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!
  Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!

  "Tatlı krizleri" çoğumuzun dert yandığı, ancak çözüm bulmakta zorluk çektiği sorunlardan biri. Zaman zaman yaşanan tatlı krizleri sorun oluşturmazken, ataklar sıklaştığında zamanla sağlık problemlerine yol açabiliyor.

  22.1.2020 15:34
 • Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!
  Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!

  Hiç fark ettiniz mi? Soğuk, yağmurlu ve kasvetli günlerde canımız hamur işi ve tatlı gibi yüksek karbonhidratlı gıdaları daha çok istiyor. Bunun nedeni havalar soğudukça vücut ısımızı koruyabilmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duymamız. Ancak dikkat etmezsek bu besinler hızla kilo aldırabiliyor.

  22.1.2020 11:15