Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
13.05.2019 10:56

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Makyaj uygulamasının profesyonel bir görünümde olması için fondöten seçimine dikkat etmek gerekiyor. Fondötenden beklentinizi belirledikten sonra doğru seçimi yaparak makyaja başlayabilirsiniz.

Haber: Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Kapatıcılık mı, ışıltı mı, pürüzsüzlük mü? Fondötenden beklentinizi belirledikten sonra birkaç püf noktasına dikkat ederek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

KURU CİLTLER

Kuru ciltler fondöten seçerken ıslak ve aydınlık görünümlü yani parlak bitişli fondötenlere öncelik verebilirler.

YAĞLI CİLTLER

Yağlı ciltler, mat bitişli ve pudralı fondötenler seçerek yağlı görünümü yok edebilirler. Yağı ciltler için ıslak bitişli fondötenler yanlış seçimdir. Cildin daha fazla yağlanmasına neden olacaktır.

KARMA CİLTLER

Karma ciltlerin T bölgesinde yağlanma ihtimali daha fazladır. Bu bölgede yaşanan parlama sorunu için mat bitişli fondöten tercih edilmelidir. Parlak ve ıslak görünümden vazgeçemeyenler, ışıltılı fondötenleri tercih edebilirler.Ancak ışıltılı fondötenlerin pudralı olup olmamasına dikkat etmeleri gerekiyor.

UYUMU YAKALAYIN

Fondöten seçiminde cilt yapınız yanında diğer bakım ürünlerini de dikkate almalısınız. Makyaj yaparken cildinizi yormamak için fondöten ve diğer bakım ürünlerinin uyumu önemlidir. Çizgilerden şikayetçiyseniz anti-aging bir ürün doğru seçim olacaktır. Akne oluşumuna meyilli cildi olanlar ise non-comedojenic ürünler tercih edebilirler.

ALMADAN ÖNCE DENEYİN

Fondöteni internetten almak yerine ürünü birebir olarak deneyin.Doğru rengi bulmak için dekolte bölgenizde ya da çenenizde deneyebilirsiniz. Fondöteni birebir uygulayarak cildinize uyum durumunu ve oksidize olma durumunu test edebilirsiniz.

DOĞRU FORMÜL HANGİSİ

Yeni nesil jel formüller cildi besler. Pudra formüllü ürünler ise parlaklığı alır. Ürünlerin artılarını ve eksilerini inceledikten sonra tercihinizi yapabilirsiniz. Makyajda acemi olanlar kolay uygulanabilen ve harmanlanabilen köpük ya da likit formüllü ürünleri tercih edebilirler.

SPF TERCİH SEBEBİ

Günlük cilt bakım rutininizin güneş koruyucularını fondötenle destekleyebilirsiniz. İçinde SPF olan ürünleri tercih ederek güneşin cildinize olan etkilerini en aza indirebilirsiniz.

İKLİM KOŞULLARI

Yaz mevsiminde sıcak havaya dayanıklı ve kalıcı formüllü ürünleri tercih etmelisiniz. Kış mevsiminde ise kuruyan ciltleri nemlendiren ürünlere yönelebilirsiniz.Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.