Evlenmeden Önce Sormanız Gereken Sorular Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Evlenmeden Önce Sormanız Gereken Sorular

Herkes ruh eşini bulup dünya evine girme derdinde ama yanlış bir evlilik gerçekten can yakıcı olabilir. Evlenmek üzere ya da karar arifesindeyseniz kendinize karşı dürüst olun ve aşağıdaki maddelere bir göz atın.

Haber: Evlenmeden Önce Sormanız Gereken Sorular

Aile kavgalarınız nasıl son bulurdu?

The Couples Institute (Çiftler Enstitüsü) kurucularından Peter Pearson'a göre bir ilişkinin ne kadar mükemmel olduğu, problemlerin nasıl çözüldüğüyle alakalı. Bu sorunun cevabı, aile kavgalarında gizli. Sakince oturulup konuşulur muydu yoksa tabaklar havada mı uçuşurdu? Eşinizin ilişkinizdeki problemlere nasıl yaklaşacağı konusunda aile kavgaları size fikir verebilir.

Çocuk istiyor muyuz?

Ya da bebeğin altını kim değiştirecek? Boşanma ve ilişki koçu Debbie Martinez'e göre çocuk konusunda eşinizin duymak istedikleri yerine ne istediğinizi söylemeniz önemli. Evlenmeden önce çiftler mutlaka çocuk sahibi olmak isteyip istemediklerini dürüstçe konuşmalı. Eğer isteniyorsa kaç çocuk ve evliliğin hangi noktasında isteniyor? Seks ve evlilik terapisti Marty Klein ise doğum kontrol planlamasının da en az hamilelik planlaması kadar önemli olduğu kanısında.

Ev işleri konusunda ne düşünüyorsun?

Çok az insan bu soruyu sormayı akıl ediyor; ama söylenmesi gerekiyor – isteyeceğiniz son şey, evlendikten sonra partnerinizin ev işlerine alerjisi olduğunu öğrenmeniz olurdu.

Eski sevgililer

Virginia Üniversitesi'nde yürütülen National Marriage Project (Ulusal Evlilik Projesi) yöneticisi Bradford Wilcox, "Birçok ciddi ilişki tecrübesi, daha yüksek boşanma riski ve daha sorunlu bir evlilik anlamına gelebilir" diyor. Bunun nedeni ise çok sayıda büyük ayrılık yaşamış birinin, eşini eski sevgilileriyle kıyaslama potansiyeli olabilir. Dr. Klein'a göre insanlar geçmiş tecrübelerinden bahsetmekten çekinir, üstelik bu durum kıskançlığa ve yargılayıcı tavırlara yol açabilir. Bu sorunun üstesinden gelmenin en sağlıklı yolu, partnerinizin sizden önce de bir yaşama sahip olduğu gerçeğiyle barışık olmak ve buna saygı duymaktır.

Benim borcum senin borcun mu?

Gerektiğinde bana kefil olur musun? Boşanma avukatı Frederick Hertz'e göre partnerler, finansal yeterlilik ve gelir kaynaklarını ayrı tutma konusundaki düşüncelerini birbirlerine açmalı. Yine tarafların birbirlerine borçlarından söz etmeleri de önemli. Eğer gelirler arasında ciddi bir farklılık varsa, Dr. Scuka gelir oranlarına göre temel bir aile bütçesi oluşturmayı öneriyor.

Sensiz de bir şeyler yapabilir miyim?

PAIRS (Practical Application of Intimate Relationship Skills) Başkanı Seth Eisenberg'e göre birçok kişi eşiyle kurduğu ortak yaşamın yanı sıra belli konularda münferit olmak ister. Yani hobilerinizi ya da arkadaşlarınızı paylaşmak istemeyebilirsiniz ve bu durum konuşulmadığı takdirde karşı tarafta kıskançlığa ya da dışlanmışlık hissine sebep olabilir. Dr. Klein'a göre ilişkide tarafların farklı mahremiyet anlayışları olabilir. Dr. Wilcox, çiftlerin birbirlerine yalnızlığa ihtiyaç duydukları anlar konusunda dürüst olmalarını öneriyor.

Annemi seviyor musun?

Dr. Scuka'ya göre eşler ne kadar uyum içinde olursa olsun büyüklerle olan ilişkiler sorun yaratabilir ama partnerlerin ebeveynleriyle ilgili sorunları çözmeye yanaşmamaları, sağlıklı ve uzun bir ilişki için pek hayra alamet olmayabilir. Ayrıca, Dr. Pearson'a göre ebeveynlerin güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, insanların kendi ilişkilerindeki sorunları çözmesine de yardımcı olacaktır.

Annen/baban/ailen beni gerçekten seviyor mu?

Potansiyel kayınvalidenizin sizden nefret ettiğini öğrenmekten daha moral bozucu olan yalnızca birkaç şey vardır. Ama bu durumu yeterince erken öğrenebilirseniz, pohpohlama sanatı konulu alıştırmalar yapabilirsiniz.

Yaşlı ebeveynlerle kim ilgilenecek?

Kimi insanlar huzurevlerine iyi niyetle yaklaşırken kimileri ise varlıklarını şiddetle lanetler. Partnerinizin ebeveynlerini yaşları çok ilerlediğinde eve getirip getirmeyeceğini önceden öğrenmeniz gerekiyor.

Farklı yollardan 'Seni seviyorum'

Gary Chapman "The 5 Love Languages" (Aşkın Beş Dili) adlı kitabında, evliliği güçlendirmek için aşkı ifade etmenin farklı yollarını kategorize ediyor. Martinez ise müşterilerine evlilik öncesi aşkı ifade etmenin beş farklı yolunu liste şeklinde sunuyor: Açıkça söylemek, beraber vakit geçirmek, hediye alışverişi, eşine hizmet etme ve fiziksel dokunuşlar. Martinez bu tür davranışların önceden belirlenmesini ve partnerlerinin bu davranışları hakkında görüş bildirmesini öneriyor. Eisenberg ise çiftlerin ilişkiyi kendilerine has yöntemlerle beslemeleri gerektiğini düşünüyor.

Neyime hayransın? Seni neler kızdırır?

Zorluklar, karşı tarafa duyduğunuz hayranlıktan üstün mü? Anne Klaeysen'e göre çiftler, nadiren ikinci soru üzerinde dururlar. Evlilik, birlikte yaşamaktan daha fazlası olmalıdır, ömürlük bir sözleşmedir.

On yıl sonra neredeyiz?

Eisenberg'e göre bu sorunun cevabını aklımızın bir köşesinde tutmak, hedeflere ulaşmaya çalışırken karşılaşılan zorluklarla baş ederken son derece faydalı. Dr. Wilcox'a göre bu soru, partnerlerden birinin aklında boşanma ihtimalinin olup olmadığını ortaya çıkarmak konusunda da işe yarar olabilir.

23.4.2018 13:05 [10783102]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • İyimser Olmaya Çalışalım
  İyimser Olmaya Çalışalım

  Bugün ne yapılabilir ? Sabah saatlerinde ilişkilerimiz açısından bazı gergin durumlar ve tartışma çıkarabilecek koşullar içindeyiz.

  16.8.2018 19:00
 • Maya Takviminde Bugün
  Maya Takviminde Bugün

  Galaktik ton 1/Mısır Yeni bir dönemdeyiz.

  16.8.2018 19:00
 • Suya Sakın Balıklama Atlamayın!
  Suya Sakın Balıklama Atlamayın!

  Sığ denize ya da havuza balıklama atlama, travmatik lezyonlara, ağır yaralanmalara hatta ölümlere yol açabiliyor. Kişinin dibe çakılmamak için başını aniden ve çok hızlı bir şekilde arkaya çekmesi, yana çevirmesi ya da başarılı olamayarak baş ve boynun dibe çarpması, omurilik ve sinir dokusuna zarar veriyor.

  16.8.2018 14:45
 • Anne Sütü Nasıl Arttırılır?
  Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

  Anne sütünün az olması pek çok anneyi endişelendiren bir durumdur. Peki anne sütü nasıl arttırılır? Anne sütünü attıran besinler nelerdir? Anne sütünü arttırmak için ne yapılmalı? İşte anne sütünü arttıracak öneriler...

  16.8.2018 13:45
 • Kırmızı Et Yemeyenler Dikkat!
  Kırmızı Et Yemeyenler Dikkat!

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Derya Uludüz besin değeri yüksek bir kırmızı etin birçok vitamin ihtiyacını karşıladığını belirtti, et tüketmemenin kas ve beyin sağlığını olumsuz etkilediğini açıkladı.

  16.8.2018 13:30