Ev Yoğurdu Tüketmeniz için 10 Geçerli Neden Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Ev Yoğurdu Tüketmeniz için 10 Geçerli Neden

Katkı maddesi içermeyen ve hazır yoğurtlara göre çok daha fazla probiyotik içeren ev yapımı yoğurtlar, tüm yaş grupları için çok sağlıklı bir besindir.

Haber: Ev Yoğurdu Tüketmeniz için 10 Geçerli Neden

Zengin probiyotik içeriği ile bağırsaklar için çok faydalı olan ev yapımı yoğurt, bağışıklık ve sinir sistemi bozuklukları, tansiyon, kolon kanseri ve obezite gibi birçok sağlık sorunu üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

1.HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR

Hazır yoğurtlara göre yüksek oranda probiyotik içeren ev yapımı yoğurt, sindirim sistemini rahatlatıcı özellik göstermektedir. Bağırsak dostu probiyotikler, bağırsak duvarında yer alan, besin emilimi ile görevli villusların yapısını koruyarak sindirim sistemine yardım etmektedir. Böylece, ishal ve kabızlık gibi şikayetler ortadan kalkar.

2.BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Ev yapımı yoğurtta bulunan canlı bakteriler, kandaki beyaz hücreleri güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlıyor.

3.KOLON KANSERİNİ ÖNLEMEYE YARDIM EDİYOR

Ev yapımı yoğurdun içeriğinde bulunan lactobakterilerin, kolon kanserine karşı etkili olduğu ortaya konulmuştur.

4.EV YOĞURDU KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Yoğurtta bulunan kalsiyum özellikle karın bölgesi yağların yakılmasında etkilidir. Yapılan araştırmalarda yoğurt tüketenlerin yoğurt tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiği ortaya konulmuştur.

5.UYKUYU DÜZENLİYOR

Yoğurt tüketimini uyku düzeni üzerine de olumlu etkisi vardır. Yatmadan yarım saat önce bir kase yoğurt yiyerek daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

6.SİVİLCELERE İYİ GELİYOR

Yoğurt üzerine yapılan çalışmalar, yoğurdun içinde bulunan yararlı bakterilerin cilt kızarıklıkları ve cilt sorunlarına iyi geldiğini ortayakoymuştur.

7.HAFIZAYI KUVVETLENDİRİR

Zengin bir B12, B6 ve B2 kaynağı olan yoğurt, bu içeriği ile hafızayı kuvvetlendirici etki göstermektedir. Zengin içeriği ile hafıza sağlığını olumlu yönde etkileyen yoğurt, aynı zamanda diğer besinlerde bulunan B vitaminin emilimini kolaylaştırarak dolaylı yoldan da hafıza sağlığını korumaktadır.

8.MANTAR ENFEKSİYONLARINI ÖNLÜYOR

Yoğurt, kadınların en büyük sorunlarından olan mantar enfeksiyonlarına karşı etkili bir çözüm aracıdır.

9.KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Ev yoğurdu, kaymaksız olarak tüketildiğinde kolesterolü düşürmeye yardım eder. Villusların sağlığını sürdürmesi için dost bakteriler bulunduran yoğurt, bu özelliği sayesinde kolesterolün dengelenmesi sağlamaktadır.

10.KAS GELİŞİMİNİ DESTEKLİYOR

Yoğurtta bulunan protein, egzersiz sonrası yıpranan kasların onarılmasında etkin rol oynamaktadır. Doku gelişimi ve onarımı için temel besin olan proteini, ev yoğurdu tüketerek doğal yollardan alabilirsiniz.

EV YOĞURDU TARİFİ

Sütü tencerede hafif hafif karıştırarak kaynatın. Sütte bulunan suyun buharlaşmasını sağlayın. Sütü, mayalayacağınız yere alarak ısısını muhafaza edecek şekilde etrafını sarın ve soğumaya bırakın. Serçe parmağınızla sütü kontrol ederek mayalama sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Sütün biraz ılık olması mayalama sıcaklığına geldiğini gösterir. Mayalama işlemi için 1 litre süt için 1 kaşık yoğurt olacak şekilde tahta kaşıkla yoğurdu süt ile karıştırıpezin. Kıvama gelen yoğurdu süte ekleyip iyice dağılana kadar karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp kalın örtü ile tencereyi sıkı sıkı sarın. Tencereyi oda sıcaklığında en az 4-6 saat bekleterek mayalanmasını sağlayın.

16.3.2019 14:40 [11843014]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.