Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilir? Haberi - yenikadin.com
16.02.2019 14:42

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Taşınmaya karar verdiyseniz öncelikle kendinize uygun bir ev bulmalısınız. Peki ama nasıl?

Haber: Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Taşınmaya karar verdikten sonra sizi yeni bir ev bulma süreci bekleyecek. Bu süreci en doğru şekilde geçirmek için birtakım tavsiyelere ihtiyacınız var. İşte ev kiralarken aklınızda bulunması gerekenler.

Evin konumu: Kiralamak istediğiniz evin konumu, doğru evi bulmanız en önemli başlıklarından biridir. Evin olduğu yerin özellikleri hakkında detaylı bilgiler edinmelisiniz. Eğitim, sağlık ve diğer hizmetleri alabileceğiniz noktalara yakın olmaması önemlidir. İş yerinizle olan mesafesi de çok önemlidir.

Evin durumu: Evin yalıtımlı olup olmadığı, ısıtma ve soğutma özellikleri gibi konularda detaylı şekilde bilgi edinerek özellikle enerji tasarrufu konusunda önemli adımlar atmış olacaksınız. Yakın komşuların profili ve evde rutubet olup olmadığı gibi detayları da gözden kaçırmamalısınız.

Sözleşme: Ev kiralarken mutlaka sözleşme yapmalısınız. Sözleşmenin yazılı şekilde olması gerekmektedir. Sözleşmeyi noter huzurunda yapmak, olası birhak arayışı sürecinde sizin için oldukça önemli olacak.

Abonelikler: Ev kiralanırken sayaçlarda yazan tüketim oranları mutlaka sözleşme üzerine yazılmalıdır. Böylece size ait olmayan tüketimlerden sorumlu olmayacaksınız. Önceki dönemlerden kalan borçlar varsa bu hususları da sözleşmeye kaydetmeniz gereklidir.

Evi teslim alırken ve teslim ederken: Evi teslim alırken ne şekilde aldığınız mutlaka sözleşme üzerinde yazıya geçirilmelidir. Evde bulunan eksik ve bozuk eşyalar belirtilmeli, ev teslim edilirken nelerin en şekilde devredileceği de sözleşmeye eklenmelidir. Eşyalı ev kiralanıyorsa ya da boş olan evdeki demirbaş eşyalar, hasar durumlarıyla beraber sözleşmeye yazılmalıdır.

Depozito: Depozito miktarı sözleşmeye yazılmalıdır. Bu bedelin ödendiğini gösteren dekont muhafaza edilmelidir.

Ödemeler ve kira artışı: Bina ortak kullanım alanları için ödenecek tutarlar ve kira artış oranı sözleşmeye yazılmalıdır. Ayrıca ödemeleri elden değil banka aracılığı ile yapmalısınız.Yeni Yenikadın Haberleri

  • Pandemide bebeğinizi emzirmenin 10 kuralı!Pandemide bebeğinizi emzirmenin 10 kuralı!

    Her geçen gün daha fazla kişide görülen Covid-19 enfeksiyonunun yüksek bulaş riski özellikle hamileleri ve emziren anneleri bir başka endişelendiriyor.

  • 100 gebeden 90'ı koronavirüsü hafif atlatıyor100 gebeden 90'ı koronavirüsü hafif atlatıyor

    Koronavirüs salgını nedeniyle birçok gebe, düzenli muayenelerini olmak için hastaneye gitmekten çekiniyor. Anne adayları, kovid-19 pozitif olmaktan endişe duymanın yanı sıra virüsün bebeğe bulaşma ve tedavide kullanılan ilaçların bebeği etkileme riski ile ilgili birçok soruya cevap arıyor.