Esra Şimşek Yazdı: Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Esra Şimşek Yazdı: Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır?

Yaz tatilinin bitmesine az bir zaman kala, iş ve okul sezonu açılmak üzere. İşe alımlar, yeni pozisyonlar, ilanlar vs derken insan kaynaklarında da hareketliliğin başlamasına az kaldı. Eğer yeni mezunsanız veya kariyer planınızda yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız CV'nizi yenilemenin tam zamanı.

Haber: Esra Şimşek Yazdı: Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır?

Etkin bir CV'ye sahip olmanın en önemli koşulu çok iyi bir eğitim ya da çok iyi bir profesyonel tecrübe değil, ne istediğini bilmek, net hedeflere sahip olmak ve samimi olmaktır. CV hazırlamaya nerden başlayacağını bilmiyorsanız önce kendinize "ne yapmak istiyorum?" "Hayatımı nasıl geçirmek istiyorum" sorularını sormanız ve bunları çok samimi bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor. Eğer bu soruların cevabında "iyi bir kariyer" geçiyorsa teknik olarak aşağıdaki adımları takip ederek iyi bir CV'ye sahip olabilirsiniz.

Öncelikle CV'nizin şablonuna karar vermelisiniz. CV şablonu aslında vitrindir ne kadar çekici olursa içeriği o kadar etkili olur. Kendiniz sıfırdan başlamak veya arkadaşınızın çok beğendiniz cvsini kendinize uyarlamak yerine, hepsi birbirinden estetik ve yaratıcı hazır şablonlardan birini kullanabilirsiniz. Google'dan araştırıp çeşitli örneklere ulaşabileceğiniz gibi Word ve Pages gibi programların hazır şablonlarından da faydalanabilirsiniz. Sizi iyi ifade edeceğine inandığınız bir şablon seçerek başlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz şablonun sade olmasına dikkat edin çünkü bu aralar her şeyde olduğu gibi kariyer dünyasında da minimalizm trendi hakim. Kesinlikle iki üç sütunlu veya çok fazla renkli ve vurgulu bir şablon tercih etmeyin.

CV'ler genelde; kişisel bilgiler, özet veya ön yazı, yetenekler, kariyer geçmişi ve eğitim geçmişi gibi dört ana bölümden oluşuyor. Önceleri "dil" ve "hobiler" gibi başlıklar da yer alıyordu ancak gereksiz olduğu anlaşılınca yazılmamaya ve aranmamaya başlandı.

Hazır şablonlara baktığınızda sizin de fark edebileceğiniz gibi kişisel bilgiler kısmı başlığın altına tek satır ve küçük harflerle yazılıyor. Burada telefon ve e-mail gibi iletişim bilgileri dışında doğum tarihi yazılabilir ama doğum yeri ve ev adresi çok gerekli değil.

Profesyonel özet veya ön yazı dediğimiz bölüm adayların çoğunluğu için zorlayıcı olabiliyor. Burayı ne kadar iyi değerlendirirseniz işverenin gözünde diğer adayların önüne geçmeniz o kadar kolay olur. Ön yazı oluşturulurken yapılan en büyük hata alt kısma satır satır yazılan eğitim ve kariyer bilgilerinin paragraf haline getirilmiş halinin yazılmasıdır. Alt tarafta zaten okunacak olan bilgileri tekrar etmek yerine burada karakter özelliklerinizden, ilerde ne yapmak istediğinizden, aşağıda yazılanları hangi amaçla yaptığınızdan ve kariyer hedefinizden söz etmeniz gerekiyor. Aslında bu bölüm, karşınızdaki insana sizi neden işe alması gerektiğini anlattığınız bölüm olmalıdır.

Yetenekler - Beceriler kısmında Sizi anlatan ve alanınızla ilişkili 6-8 yetenek yazmanızı öneriyorum. Eğer iş tecrübeniz yeterli düzeyde ise buraya alanınızla ilgili yeteneklerinizi, kullanmayı bildiğiniz programları vs yazabilirsiniz. Tecrübeniz yoksa sizi samimi bir şekilde anlatacak şekilde "hızlı öğrenen, grup çalışmalarına yatkın" "araştırmayı seven" gibi genel tanımlamalar kullanabilirsiniz. Kendinizi olmadığınız biri gibi göstermeyin ama iyi özelliklerinizi gizleyecek kadar mütevazi olmayın.

Kariyer geçmişi bölümü nispeten daha kolay bir bölüm ama burada da sadece pozisyon ve unvanlarınızı değil "iş tanımınızı" çok iyi bir şekilde anlatmanızı gerekir. Söz konusu pozisyonunuzu yazarken o iş yerinde geçen bir hafta boyunca ne yaptığınızı düşünüp o şekilde yazın. Yine samimi olmaya özen gösterin sırf o pozisyonun iş tanımında yer alıyor diye yapmadığınız bir şeyi kesinlikle yazmayın. İşe giriş çıkış tarihlerinizi net bir şekilde yazın eğer burada netlik olmazsa işvereniniz bir şeyler gizlediğinizi düşünebilir.

Yeni mezunsanız ve iş tecrübeniz yoksa bu bölüme staj ve gönüllü çalışmalarınızı yazın. Eğer elinizde bunlar da yoksa kariyer hedefinize göre, iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir şirketle konuşup gönüllü olarak en az üç ay çalışmanızı öneriyorum. Burada çalıştığınız üç ay karakterinize ve CV'nize çok çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

Eğitim kısmında son mezun olduğunuz okuldan başlayarak yazın, eğer üniversite eğitimi aldıysanız liseyi yazmanıza gerek yok ama tercih meselesi. Burada alanınıza göre vurgulamak istediğiniz bir ders veya konu varsa açıklama olarak yazabilirsiniz. Eğer derece yaptıysanız bunu da mutlaka yazın. Eğitiminiz sırasında size katkı sağladığını düşündüğünüz bir projeniz varsa kesinlikle yazmanızı öneriyorum.

Kurs, seminer veya sertifika eğitimlerini ayrı bir başlık altında yazmanız daha doğru olur.

Bu bölümler eklemek istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Kendinize ait bir projeniz varsa, çok başarılı bir sosyal medya profiliniz veya gerçekten zaman ayırıp başarılı olduğunuz bir hobiniz var CV'nize eklemeniz işveren gözünde sizi farklı bir konuma oturtacaktır.

Kaynak: Yenikadin.com / Esra Şimşek


22.8.2017 14:28 [9956683]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Gece Havlayan Köpek Nasıl Susturulur?
  Gece Havlayan Köpek Nasıl Susturulur?

  Köpeğinizi çok sevdiğinizden hiç şüphemiz yok ama bütün gece durmaksızın havlamasını sinir bozucu bulmakta haklısınız. Gece havlayan köpek uyku düzeninizi ve komşularınızla olan ilişkilerinizi bozabilir. Bu duruma son vermeniz için köpeğinizin gece havlamasının sebeplerini araştırdık. İşte köpekler geceleri neden havlar ve gece havlayan köpek nasıl susturulur? sorularının cevabı.

  14.6.2018 12:00
 • Demirhindi Nasıl Yenir?
  Demirhindi Nasıl Yenir?

  Demirhindi nedir, demirhindi nasıl yenir gibi sorular insanlar tarafından son günlerde çok fazla meraka edilmeye başlandı. Biz de sizler için demirhindi nedir, demirhindi nasıl yenir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Demirhindi hem mutfakta hem de tıbbı amaçlı kullanılan oldukça sağlıklı bir meyvedir. İşte demir hindi nedir, demirhindi nasıl yenir sorularının cevapları…

  14.6.2018 11:30
 • Flo'dan Babalar Günü'ne Özel Dijital Video: Fenomen Baba
  Flo'dan Babalar Günü'ne Özel Dijital Video: Fenomen Baba

  FLO’nun Babalar Günü için çektiği reklam filmi, dijital kanallarda yayınlanmaya başladı. Fenomen bir babayı konu alan film, Youtuber olma yolunda yaşadıklarını mizahi bir dille anlatıyor.

  14.6.2018 11:00
 • Dicora Urban Fit Watsons Mağazalarında
  Dicora Urban Fit Watsons Mağazalarında

  İspanyol markası Dicora Urban Fit yalnızca Watsons mağazalarında ve watsons.com.tr’lerde satışa sunuluyor.

  14.6.2018 11:00
 • Cinsel İçerikli Rüyalar ve Anlamları
  Cinsel İçerikli Rüyalar ve Anlamları

  Cinsel içerikli rüyalar size neden böyle rüyalar gördüğünüzü ve arkasındaki anlamı sorgulamanıza sebep olabilir. Bu rüyalar gerçekten hoşlandığınız, yanında durmaya katlanamadığınız, eski sevgiliniz veya iş arkadaşınız hakkında olabilir. Peki, cinsel içerikli rüyalar neden görülür? Cinsel içerikli rüyalar ve anlamlarını sizin için araştırdık.

  14.6.2018 10:45