Eriyip tekrar donan dondurma yenir mi? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
8.06.2019 15:56

Eriyip tekrar donan dondurma yenir mi?

Dondurma eriyip tekrar dondurulduğunda sağlık için tehlikeli bir besin haline geliyor. Eridiğinde kendine has özel yapısını kaybeden dondurma, bakteri oluşumuna uygun bir hale gelir. Bu da gastrit gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Haber: Eriyip tekrar donan dondurma yenir mi?

Normal yapısında hava bulunan dondurma, eridiğinde bu özelliğini kaybeder. Tekrar dondurulduğuna ilk haline göre farklı bir yapıya dönüşen dondurma, bakteriler için uygun bir yaşam alanı haline gelir.

KENDİNE HAS YAPISI VAR

Dondurmanın ilk dondurulmuş hali, küçük buz kristallerinden oluşur ve muntazam yapıya sahiptir. Dondurma eriyip tekrar dondurulduğunda ise daha büyük buz kristallerinden oluşan bir yapıya dönüşür. Bu da dondurmanın hoş olmayan pürüzlü bir yapıya dönüşmesine neden olur. Dondurmanın yapısında oluşan bu değişim, bakteriler için uygun bir yaşam alanı haline dönüşmesine sebep olur.

SAĞLIK İÇİN RİSKLİ OLABİLİR

Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmalar uygun şartlarda tüketilmediğinde sağlığımızı tehdit eden bir besin haline gelebiliyor. Dondurmanın uzun süre oda sıcaklığında bırakılması zararlı bakterilerin oluşumuna zemin hazırlar. Bu da çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuna davetiye çıkarır. Dondurma sütten yapıldığı için ısıya maruz kalma durumunda çabucak bozulur ve zehirlenmelere neden olabilir. Bu yüzden dondurmayı çözülmesine fırsat kalmadan tüketmeli, çözülmesine neden olabilecek yerlerde muhafaza etmemeliyiz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 22-28 Haziran haftalık burç yorumları22-28 Haziran haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 22-28 Haziran haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'