Eriyip tekrar donan dondurma yenir mi? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Eriyip tekrar donan dondurma yenir mi?

Dondurma eriyip tekrar dondurulduğunda sağlık için tehlikeli bir besin haline geliyor. Eridiğinde kendine has özel yapısını kaybeden dondurma, bakteri oluşumuna uygun bir hale gelir. Bu da gastrit gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Haber: Eriyip tekrar donan dondurma yenir mi?

Normal yapısında hava bulunan dondurma, eridiğinde bu özelliğini kaybeder. Tekrar dondurulduğuna ilk haline göre farklı bir yapıya dönüşen dondurma, bakteriler için uygun bir yaşam alanı haline gelir.

KENDİNE HAS YAPISI VAR

Dondurmanın ilk dondurulmuş hali, küçük buz kristallerinden oluşur ve muntazam yapıya sahiptir. Dondurma eriyip tekrar dondurulduğunda ise daha büyük buz kristallerinden oluşan bir yapıya dönüşür. Bu da dondurmanın hoş olmayan pürüzlü bir yapıya dönüşmesine neden olur. Dondurmanın yapısında oluşan bu değişim, bakteriler için uygun bir yaşam alanı haline dönüşmesine sebep olur.

SAĞLIK İÇİN RİSKLİ OLABİLİR

Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmalar uygun şartlarda tüketilmediğinde sağlığımızı tehdit eden bir besin haline gelebiliyor. Dondurmanın uzun süre oda sıcaklığında bırakılması zararlı bakterilerin oluşumuna zemin hazırlar. Bu da çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuna davetiye çıkarır. Dondurma sütten yapıldığı için ısıya maruz kalma durumunda çabucak bozulur ve zehirlenmelere neden olabilir. Bu yüzden dondurmayı çözülmesine fırsat kalmadan tüketmeli, çözülmesine neden olabilecek yerlerde muhafaza etmemeliyiz.

8.06.2019 15:56 [12125820]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.