En sık yapılan 5 egzersiz hatası Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
19.09.2019 14:27

En sık yapılan 5 egzersiz hatası

Sağlığınızı korumak için egzersiz yapıyorsunuz ama egzersiz yaparken yanlış hamleler yaparak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

Haber: En sık yapılan 5 egzersiz hatası

Egzersizlerinizden verim almak istiyorsanız öncelikle yanlış yaptığınız uygulamalardan kurtulmanız gerekiyor. Bunun içinde egzersizlerde yapılan belirli hataları aktivitelerinizden çıkarmalı ve diğer detaylara da dikkat etmelisiniz.

1.FAZLA AĞIRLIK KALDIRMAK

Egzersiz yaparken en fazla yaralanma ve kazaya neden olan durum normalden fazla ağırlık kaldırmaya çalışmaktır. Dengeyi kaybederek farklı kazalara neden olabilen bu durum zorlamaya bağlı olarak kasların hasar görmesine neden olabilir.

2.EGZERSİZ SONRASI SOĞUMAYI ATLAMAK

Vücut ısınmaya olduğu gibi soğumaya da ihtiyaç duyar. Egzersiz sonrası kalp atışları yavaş yavaş normal rutine dönmelidir. Buna dikkat etmezseniz baş dönmesi ve kan birikmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

3.ZEMİN SEÇİMİ

Spor düzeninizde koşu önemli bir yer kaplar. Kıyafet ve koşu materyalleri gibi koşu yapılan zemin de önemlidir. Yanlış zeminde koşmanız halinde bilek burkulması ve kas sorunları gibi etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için sert olmayan ve üzerinde kazaya neden olmayacak tümseklerin bulunmadığı özle parkurlar tercih edilmelidir.

4.DÜZENSİZ SPOR YAPMAK

Egzersizlerinizi düzenli şekilde devam ettirmelisiniz. Atlamak ya da uzun süre ara vermek sizi en başa döndürecek ve her şeye en baştan başlamanıza neden olacaktır.

5.MOLALARI ABARTMAK

Spor salonlarında egzersiz yapanların düştüğü en büyük hatalardan olan uzun molalar, sohbetler nedeniyle performansın düşmesine neden olur. Bu yüzden molaları sabit tutmalı ve süreleri uzatmamaya dikkatetmelisiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 10-16 Ağustos haftasında burçları neler bekliyor?

 • Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?

  Sıcakla baş etmek için ince bir şort ve tişört giyseniz de, yüzünüze bir maske takmak zorunda kalmak bu havalarda bunaltıcı olabiliyor.

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.