En sık yapılan 5 egzersiz hatası Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
19.09.2019 14:27

En sık yapılan 5 egzersiz hatası

Sağlığınızı korumak için egzersiz yapıyorsunuz ama egzersiz yaparken yanlış hamleler yaparak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

Haber: En sık yapılan 5 egzersiz hatası

Egzersizlerinizden verim almak istiyorsanız öncelikle yanlış yaptığınız uygulamalardan kurtulmanız gerekiyor. Bunun içinde egzersizlerde yapılan belirli hataları aktivitelerinizden çıkarmalı ve diğer detaylara da dikkat etmelisiniz.

1.FAZLA AĞIRLIK KALDIRMAK

Egzersiz yaparken en fazla yaralanma ve kazaya neden olan durum normalden fazla ağırlık kaldırmaya çalışmaktır. Dengeyi kaybederek farklı kazalara neden olabilen bu durum zorlamaya bağlı olarak kasların hasar görmesine neden olabilir.

2.EGZERSİZ SONRASI SOĞUMAYI ATLAMAK

Vücut ısınmaya olduğu gibi soğumaya da ihtiyaç duyar. Egzersiz sonrası kalp atışları yavaş yavaş normal rutine dönmelidir. Buna dikkat etmezseniz baş dönmesi ve kan birikmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

3.ZEMİN SEÇİMİ

Spor düzeninizde koşu önemli bir yer kaplar. Kıyafet ve koşu materyalleri gibi koşu yapılan zemin de önemlidir. Yanlış zeminde koşmanız halinde bilek burkulması ve kas sorunları gibi etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için sert olmayan ve üzerinde kazaya neden olmayacak tümseklerin bulunmadığı özle parkurlar tercih edilmelidir.

4.DÜZENSİZ SPOR YAPMAK

Egzersizlerinizi düzenli şekilde devam ettirmelisiniz. Atlamak ya da uzun süre ara vermek sizi en başa döndürecek ve her şeye en baştan başlamanıza neden olacaktır.

5.MOLALARI ABARTMAK

Spor salonlarında egzersiz yapanların düştüğü en büyük hatalardan olan uzun molalar, sohbetler nedeniyle performansın düşmesine neden olur. Bu yüzden molaları sabit tutmalı ve süreleri uzatmamaya dikkatetmelisiniz.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56