En sık yapılan 5 egzersiz hatası Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
19.09.2019 14:27

En sık yapılan 5 egzersiz hatası

Sağlığınızı korumak için egzersiz yapıyorsunuz ama egzersiz yaparken yanlış hamleler yaparak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

Haber: En sık yapılan 5 egzersiz hatası

Egzersizlerinizden verim almak istiyorsanız öncelikle yanlış yaptığınız uygulamalardan kurtulmanız gerekiyor. Bunun içinde egzersizlerde yapılan belirli hataları aktivitelerinizden çıkarmalı ve diğer detaylara da dikkat etmelisiniz.

1.FAZLA AĞIRLIK KALDIRMAK

Egzersiz yaparken en fazla yaralanma ve kazaya neden olan durum normalden fazla ağırlık kaldırmaya çalışmaktır. Dengeyi kaybederek farklı kazalara neden olabilen bu durum zorlamaya bağlı olarak kasların hasar görmesine neden olabilir.

2.EGZERSİZ SONRASI SOĞUMAYI ATLAMAK

Vücut ısınmaya olduğu gibi soğumaya da ihtiyaç duyar. Egzersiz sonrası kalp atışları yavaş yavaş normal rutine dönmelidir. Buna dikkat etmezseniz baş dönmesi ve kan birikmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

3.ZEMİN SEÇİMİ

Spor düzeninizde koşu önemli bir yer kaplar. Kıyafet ve koşu materyalleri gibi koşu yapılan zemin de önemlidir. Yanlış zeminde koşmanız halinde bilek burkulması ve kas sorunları gibi etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için sert olmayan ve üzerinde kazaya neden olmayacak tümseklerin bulunmadığı özle parkurlar tercih edilmelidir.

4.DÜZENSİZ SPOR YAPMAK

Egzersizlerinizi düzenli şekilde devam ettirmelisiniz. Atlamak ya da uzun süre ara vermek sizi en başa döndürecek ve her şeye en baştan başlamanıza neden olacaktır.

5.MOLALARI ABARTMAK

Spor salonlarında egzersiz yapanların düştüğü en büyük hatalardan olan uzun molalar, sohbetler nedeniyle performansın düşmesine neden olur. Bu yüzden molaları sabit tutmalı ve süreleri uzatmamaya dikkatetmelisiniz.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?
  Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?

  Son zamanlarda oldukça sıkça duyduğumuz cihazla zayıflama yöntemlerinin insan üzerindeki olumlu etkilerini, Ankara'da "Slimwell Bodyshape" hizmeti veren güzellik merkezi işletmecisi Ayşegül Özdemir'e sorduk.

  18.10.2019 19:44
 • Sonbahar depresyonunun ilacı gün ışığı
  Sonbahar depresyonunun ilacı gün ışığı

  Soğuk kış günleri yaklaştı. Yazın aydınlık ve ılık günleri geride kalırken, fiziksel ve sosyal şartlar insanların depresif hissetmesine zemin hazırlıyor. Liv Hospital Ulus'tan Klinik Psikolog Beril Yardımcı sonbahar depresyonundan korunmanın yollarını anlattı.

  11.10.2019 14:53