Emzirme ile ilgili her şey Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.08.2019 13:33

Emzirme ile ilgili her şey

Emzirme, tüm memeli canlıların, yavrularını kendi kendileri besleme yetisine erişene kadar geçirdikleri karmaşık bir süreçtir. Bu sürecin en sağlıklı biçimde geçmesi için öncelikle emzirmenin ne olduğu ve nasıl olması gerektiği anne adayı tarafından iyi bilinmelidir.

Haber: Emzirme ile ilgili her şey

Beynimizden salgılanan belli prolaktin ve oksitosin gibi hormonlar sayesinde memeler sütün oluşmasını ve salınımını sağlar. Gebeliğin başlangıcıyla birlikte memelerde bir takım değişiklikler başlar. Büyüyen ve ağırlaşan göğüsler bebeğin doğumundan itibaren süt salınımına başlar.

ANNE SÜTÜNÜN MUCİZESİNİ KEŞFEDİN

Anne sütü her bebeğin en doğal hakkıdır. İlk altı ay bebeklerin tek tükettikleri besinin anne sütü olması oldukça önemlidir. İçerisindeki sayısız vitamin ve minarel bebeğin zihinsel ve fizyolojik açıdan gelişiminde en önemli kahramandır. Durum böyle olunca emzirme işini yapacak anne vücudunun tam bir iyilik halinde olup, bebeği beslemesi iki taraf içinde oldukça önemli ve güzel anlardır.

DİRENÇ KAYNAĞI BİR SÜT

Anne sütü içerisindeki biyoaktif maddeler ve patojenler ile bebeğin ileriki yaşlarında zihinsel ve özellikle bedensel gücünde oldukça etkendir. Kas gelişimine katkı sağlayan bu maddeler anne sütünün içerisindeki en yoğun etki mekanizmalarıdır ve bu yüzden düzenli alınması bebek için oldukça önem teşkil eder.

EMZİRME ANNEYE DE ÇOK FAYDALI

Emzirme hali ne kadar zorlu bir süreçmiş gibi görünse de anneye olan faydaları da unutmamak gerekir. Anne bu dönemde bebeği ile bambaşka bir bağ kurar. Bu bağ anneyi daha hassas hale getirse de aynı zamanda duygusal açıdan çok daha dirençli bir psikolojiye bürünmesini sağlar. Emzirme kişinin kilo vermesinde de büyük yardımcıdır. Hamilelik döneminde kilo alan anne adayları, emzirme sürecinde çok daha sağlıklı kilo verirler.

SAĞLIKLI UYKU İÇİN İLK ŞART

Yeni doğanlar genelde uyku problemi yaşarlar. Adaptayon ve kendi bedenlerinin varlığını keşfetme süreci oldukça zorludur. Bu dönemde en sık karşılaşılan sorun uyku problemidir. Gece defalarca ağlayarak uyanan bebekler için en muhteşem çözüm yine düzenli tüketecekleri anne sütüdür.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?

  Sıcakla baş etmek için ince bir şort ve tişört giyseniz de, yüzünüze bir maske takmak zorunda kalmak bu havalarda bunaltıcı olabiliyor.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 10-16 Ağustos haftasında burçları neler bekliyor?

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.