El Emeği Tespihler, Otomobil Fiyatına Satılıyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
30.10.2015 12:41

El Emeği Tespihler, Otomobil Fiyatına Satılıyor

El emeği tespihler 5 ve 10 bin TL'ye tespih sattığını belirten Hüseyin Kiraz, damla kehribar tespihlerinin 100 bin TL'ye kadar çıkabildiğini söyledi.

Haber: El Emeği Tespihler, Otomobil Fiyatına Satılıyor

Babasından öğrendiği mesleğini 20 yıldır severek yaptığını belirten tespih ustası Hüseyin Kiraz, "Mesleğimiz, icra ederken de en büyük özelliği, ham malzemeler elimize geliyor. Biz bunları kesip kendimiz tespih haline getiriyoruz. Bütün aşamalar kendi elimizden geçiyor. Tespihlerde yaptığımız malzemeler değişiyor. Örneğin, damla kehribar. Bunlar doğal organik reçine dediğimiz çam ağacının reçinesinden oluşan bir üründür. Bunun tespihe dönüşmüş hali sefvaf ve balgamidir. Zaten bunlar 2 çeşit malzemedir. Sıkma kehribar dediğimiz malzemede Almanya'nın 1945-1950 yılında ürettiği bir üründür. Sentetik malzemedir. Bu ürün bir süre kullanıldıktan sonra rengi dönmeye başlar. Ayni patin dediğimiz kırmızı rengi alır. Bunlarda genelde obje türünde geliyor. Biz bunları alıp tespih yapıyoruz" dedi."DAMLA KEHRİBAR BİRİNCİ KALİTE MALZEMEDİR"

Tespihin iyi olması öncelikle ustanın elinden geçen emeğe bağlı olduğunu ifade eden Kiraz, "Tespih malzeme olarak da müşterinin zevkine ait olan bir konudur. Kalitesine göre sınıflandırırsak tespihleri, damla kehribar en birinci malzemedir. Çünkü doğal organik olan bir üründür. Ondan sonra sıkma kehribar geliyor. Bunlarda yapaysal bir üründür, sentetik malzemedir. Bunların bir özelliği olarak da farkı, damla kehribar reçine olmasıdır. Çam ağacının reçinesinden oluşan bir üründür. Sıkma kehribar ise bir karışımdır.

Meraklı arkadaşlarımız olmazsa bu mesleği icra edemeyiz. Sonuçta biz hamura şekil versek bile onun zevkine göre şekil veriyoruz. Meraklının da zaten bu tür malzemeler ustaya yaptırmasının en büyük sebebi el sanatı olmasıdır. Yani el işçiliğini oluşu, ustanın ona yönelik emek vermesine saygı duymasıdır. Önemli olanda tespihin modeli, büyüklüğü ve ölçüsünün kendi zevkine ait olmasıdır. Diğer bir husus da tespihi yaptırdığı malzemenin bulunmayışıdır" diye konuştu."FİYATI 100 BİN TL'YE KADAR ÇIKIYOR"

Piyasadaki tespih fiyatlarına değinen Kiraz, şunları kaydetti:

"En ucuz tespih dediğimiz zaman şuan piyasada da satılan ürünler var. Yeni malzeme dediğimiz, yeni üretilen ürünler, yeni kütle malzemeler var. Bunlar belli ustalarımızın elinden çıkan ürünlerdir. İşçiliğine göre değişiyor. Ondan dolayı fiyatı farklı oluyor. Bu tespihler ortalama 100 TL'den başlayıp, bin TL ye kadar çıkıyor. Eski malzeme dediğimiz yani pahalı malzemelerde ise obje türü malzemelerdir. Ham malzemesi pahalı olduğundan dolayı ve iyi işçilik verildiğinden ötürü fiyatı bin 500 TL'dir. Daha farklı model dediğimiz, fiyat olarak daha fazla olan damla kehribardır. Onunda malzemesi tek parça olması gerekiyor. Fiyatları bin TL'den Başlayıp 100 bin TL'ye kadar çıkıyor. Malzemenin eski oluşu ve işçilik veren ustanın emeğine göre fiyatları fark ediyor. Biz bu zaman kadar meraklı arkadaşımıza yaptığımız en pahalı tespih, eski sıkma dediğimiz malzemeden yaptığımız üründü. Onunda ölçüleri değişiyor. 5 ile 10 bin TL arası verdiğimiz tespihler oldu." - ELAZIĞ

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Alışveriş Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.