Ekmeğin küflü kısmı atılıp kalanı yenir mi? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
1.08.2019 14:11

Ekmeğin küflü kısmı atılıp kalanı yenir mi?

Ekmeklerin ve diğer gıdaların küflü kısımlarını atıp geri kalan bölümlerini tüketmeyi düşündüğünüz oldu mu?

Haber: Ekmeğin küflü kısmı atılıp kalanı yenir mi?

Küflenmiş besinleri israf olmasın diye küflü kısımları atıp geri kalan kısmı yemeyi düşündüğünüz olmuştur. Bunu sakın yapmayın. Çünkü bu hata kansere yol açabiliyor.

EKMEK NASIL KÜFLENİR?

Ekmekler uzun süre bekletildiğinde yeşil ve gri küf tabakası oluşur. Bu oluşum gelişmiş sporlardır. Bu oluşumların kökleri ekmeğin içlerine kadar nüfuz ederek ekmeğe zarar verir. Siz sporların kök kısımlarını göremezsiniz. Ama onlar oradadır.

KANSERE YOL AÇIYOR

Ekmeğin küflü kısımlarını atıp geri kalanını yemek çok sağlıksız bir durumdur. Çünkü küflü ekmeğin küf görünmeyen kısmalarına da gözle görünmeyen kökler ilerlemiş ve küf tümüne nüfuz etmiştir. Küflü ekmek de aflatoksin, mikotoksin sporları içinde barındırdığı için kansere yol açar.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

  • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
    Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

    Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

    9.12.2019 10:52