Duşta yapılmaması gerekenler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
21.09.2019 14:38

Duşta yapılmaması gerekenler

Günlük rutinlerinizden olan duş almak, yanlış şekilde yapıldığında sağlığınız için riskler oluşabilir. Özellikle cilt sağlığınız tehdit eden yanlış duş uygulamaları ile geri dönüşü zor olan hasarlar oluşturabilir.

Haber: Duşta yapılmaması gerekenler

Duşta yaptığınız hataları fark edip onları terk ettiğinizde cilt sağlığınızı ve saç sağlığınız koruyacak, duşun yaşam kalitenizi artırmasına yardım edeceksiniz. İşte duşta uzak durmanız gereken davranışlar.

AŞIRI SICAK SU

Aşırı sıcak su hoşunuza gidiyor olabilir ama bu alışkanlık saçınızın ve cildinizin nem kaybetmesine neden olarak zarar görmesine yol açıyor.

DUŞ SÜRESİNİ UZATMAK

Duştan sonra ellerinizin buruş buruş olduğunu bilirsiniz. Duşta kalma süresi bu etkiyi artırarak cildinizin nem kaybetmesine ve erken yaşlanmanıza neden olacaktır.

AYAKLARI ATLAMAK

Duş alırken ayakları genellikle görmezden geliyorsunuz. Ancak ponza taşı ile ayaklarınıza hafifçe masaj yapmanızı ayak derisinden ölü deri atmayı ve daha canlı ayaklara sahip olmanıza yardım eder.

HATALI KESE KULLANIMI

Dış sırasında suyun etkisiyle cildiniz hassaslaşır. Keseyi sertçe kullanmanız halinde cildiniz zarar görecektir. Bu yüzden keseyi hassas şekilde sürmeli ve cildinize zarar vermesine izin vermemelisiniz.

LİFİ YANLIŞ MUHAFAZA ETMEK

Lifi kullandıktan sonra duş içinde asılı bırakmak bakteri oluşumuna ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Onları nemli ortamda serin ve kuru ortamda muhafaza etmelisiniz.

HER GÜN SAÇ YIKAMAK

Her gün saç yıkamanız halinde saçlarınız nemini kaybedecek ve kuruyacaktır. Bunun için özellikle serin havalarda saç yıkama rutinlerini biraz seyretmenizde fayda var.

YANLIŞ HAVLU KULLANIMI

Öncelikle yumuşak ve temiz havlu kullandığınızdan emin olmalısınız. Duş sonrası hassaslaşan cildinize havluyu hafifçe uygulamalı ve cildinize zarar vermeden kurulamalısınız. Aksi halde cildiniz tahriş olacaktır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56