Duşta yapılmaması gerekenler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
21.09.2019 14:38

Duşta yapılmaması gerekenler

Günlük rutinlerinizden olan duş almak, yanlış şekilde yapıldığında sağlığınız için riskler oluşabilir. Özellikle cilt sağlığınız tehdit eden yanlış duş uygulamaları ile geri dönüşü zor olan hasarlar oluşturabilir.

Haber: Duşta yapılmaması gerekenler

Duşta yaptığınız hataları fark edip onları terk ettiğinizde cilt sağlığınızı ve saç sağlığınız koruyacak, duşun yaşam kalitenizi artırmasına yardım edeceksiniz. İşte duşta uzak durmanız gereken davranışlar.

AŞIRI SICAK SU

Aşırı sıcak su hoşunuza gidiyor olabilir ama bu alışkanlık saçınızın ve cildinizin nem kaybetmesine neden olarak zarar görmesine yol açıyor.

DUŞ SÜRESİNİ UZATMAK

Duştan sonra ellerinizin buruş buruş olduğunu bilirsiniz. Duşta kalma süresi bu etkiyi artırarak cildinizin nem kaybetmesine ve erken yaşlanmanıza neden olacaktır.

AYAKLARI ATLAMAK

Duş alırken ayakları genellikle görmezden geliyorsunuz. Ancak ponza taşı ile ayaklarınıza hafifçe masaj yapmanızı ayak derisinden ölü deri atmayı ve daha canlı ayaklara sahip olmanıza yardım eder.

HATALI KESE KULLANIMI

Dış sırasında suyun etkisiyle cildiniz hassaslaşır. Keseyi sertçe kullanmanız halinde cildiniz zarar görecektir. Bu yüzden keseyi hassas şekilde sürmeli ve cildinize zarar vermesine izin vermemelisiniz.

LİFİ YANLIŞ MUHAFAZA ETMEK

Lifi kullandıktan sonra duş içinde asılı bırakmak bakteri oluşumuna ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Onları nemli ortamda serin ve kuru ortamda muhafaza etmelisiniz.

HER GÜN SAÇ YIKAMAK

Her gün saç yıkamanız halinde saçlarınız nemini kaybedecek ve kuruyacaktır. Bunun için özellikle serin havalarda saç yıkama rutinlerini biraz seyretmenizde fayda var.

YANLIŞ HAVLU KULLANIMI

Öncelikle yumuşak ve temiz havlu kullandığınızdan emin olmalısınız. Duş sonrası hassaslaşan cildinize havluyu hafifçe uygulamalı ve cildinize zarar vermeden kurulamalısınız. Aksi halde cildiniz tahriş olacaktır.Yeni Sağlık Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.