Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
10.07.2019 13:53

Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız?

Klima mikrobu olarak bilinen lejyonella mikrobunun yol açtığı lejyoner zatürresi hastalığı, ev, hamam, havuz ve otellerin duş başlıklarından da bulaşabiliyor.

Haber: Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız?

Akarsu, nehir, sauna, havuz, hamam, göl, jakuzi, fıskiye ve duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda üreyen lejyonella bakterisi, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zatürreye neden olabiliyor.

KLİMA VE DUŞ BAŞLIKLARINDAN BULAŞABİLİYOR

Lejyoner zatürresine yakalanmamak için klima temizliğini düzenli şekilde yaptırmalısınız. Filtrelerin temiz olması bu soruna karşı korunmak için önemlidir.

Duş başlıklarının temizliğine de dikkat etmelisiniz. Evinizde, otellerde ve farklı ortamlarda kullandığınız duş başlıklarının hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bir otelde konakladıysanız ve kuru öksürükle beraber ishal sorunu yaşıyorsanız acilen doktora görünmelisiniz.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Lejyoner zatürresi, hayati sorunlara yol açabilir. Üst solunum yolu rahatsızlığı olarak görülen bu hastalığın farklı belirtileri de vardır. Bunlar:

Ateş

Halsizlik

Baş ağrısı

Bilinç bulanıklığı

Nefes darlığı, uykuya meyilli olmak

Kuru öksürük

Balgam çıkarmada zorluk

Eklem ağrısı

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.

 • Kadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisiKadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisi

  Söz konusu kadınlar olduğunda birçok belirti bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu belirtiler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.