Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
10.07.2019 13:53

Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız?

Klima mikrobu olarak bilinen lejyonella mikrobunun yol açtığı lejyoner zatürresi hastalığı, ev, hamam, havuz ve otellerin duş başlıklarından da bulaşabiliyor.

Haber: Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız?

Akarsu, nehir, sauna, havuz, hamam, göl, jakuzi, fıskiye ve duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda üreyen lejyonella bakterisi, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zatürreye neden olabiliyor.

KLİMA VE DUŞ BAŞLIKLARINDAN BULAŞABİLİYOR

Lejyoner zatürresine yakalanmamak için klima temizliğini düzenli şekilde yaptırmalısınız. Filtrelerin temiz olması bu soruna karşı korunmak için önemlidir.

Duş başlıklarının temizliğine de dikkat etmelisiniz. Evinizde, otellerde ve farklı ortamlarda kullandığınız duş başlıklarının hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bir otelde konakladıysanız ve kuru öksürükle beraber ishal sorunu yaşıyorsanız acilen doktora görünmelisiniz.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Lejyoner zatürresi, hayati sorunlara yol açabilir. Üst solunum yolu rahatsızlığı olarak görülen bu hastalığın farklı belirtileri de vardır. Bunlar:

Ateş

Halsizlik

Baş ağrısı

Bilinç bulanıklığı

Nefes darlığı, uykuya meyilli olmak

Kuru öksürük

Balgam çıkarmada zorluk

Eklem ağrısı

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56