Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
10.07.2019 13:53

Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız?

Klima mikrobu olarak bilinen lejyonella mikrobunun yol açtığı lejyoner zatürresi hastalığı, ev, hamam, havuz ve otellerin duş başlıklarından da bulaşabiliyor.

Haber: Duş başlığındaki tehlikenin farkında mısınız?

Akarsu, nehir, sauna, havuz, hamam, göl, jakuzi, fıskiye ve duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda üreyen lejyonella bakterisi, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zatürreye neden olabiliyor.

KLİMA VE DUŞ BAŞLIKLARINDAN BULAŞABİLİYOR

Lejyoner zatürresine yakalanmamak için klima temizliğini düzenli şekilde yaptırmalısınız. Filtrelerin temiz olması bu soruna karşı korunmak için önemlidir.

Duş başlıklarının temizliğine de dikkat etmelisiniz. Evinizde, otellerde ve farklı ortamlarda kullandığınız duş başlıklarının hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bir otelde konakladıysanız ve kuru öksürükle beraber ishal sorunu yaşıyorsanız acilen doktora görünmelisiniz.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Lejyoner zatürresi, hayati sorunlara yol açabilir. Üst solunum yolu rahatsızlığı olarak görülen bu hastalığın farklı belirtileri de vardır. Bunlar:

Ateş

Halsizlik

Baş ağrısı

Bilinç bulanıklığı

Nefes darlığı, uykuya meyilli olmak

Kuru öksürük

Balgam çıkarmada zorluk

Eklem ağrısı

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

  • Sonbahar depresyonunun ilacı gün ışığı
    Sonbahar depresyonunun ilacı gün ışığı

    Soğuk kış günleri yaklaştı. Yazın aydınlık ve ılık günleri geride kalırken, fiziksel ve sosyal şartlar insanların depresif hissetmesine zemin hazırlıyor. Liv Hospital Ulus'tan Klinik Psikolog Beril Yardımcı sonbahar depresyonundan korunmanın yollarını anlattı.

    11.10.2019 14:53