Forbes Dünyanın En Güçlü Kadınlarını Yayınladı! Listede Bir Türk Kadın Var Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Forbes Dünyanın En Güçlü Kadınlarını Yayınladı! Listede Bir Türk Kadın Var

Forbes Dergisi 2018'in son günlerinde her zaman olduğu gibi dünyanın en güçlü kadınları listesini yayınladı. Üstelik bu kez listenin üst sıralarında bir Türk var.

Haber: Forbes Dünyanın En Güçlü Kadınlarını Yayınladı! Listede Bir Türk Kadın Var

Kadınlar hayatlarının her alanında güçlü ve varlardır. Erkek egemen iş dünyasında ise kadın olmak bir hayli zordur. İşte, Forbes bizlere umut olabilecekve kadınların güçlerini kanıtlayacak bir liste ile karşımıza çıktı. Çokuluslu şirketlerden, ülke başkanlarına hatta paranın kaynağına kadar listede yok yok. Bakalım dünyanın en güçlü 11 kadını kimmiş...

1. ANGELA MERKEL

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birini yöneten Angela Merkel, tam 8. kez tacı kimselere kaptırmıyor. Dünyanın en güçlü adamları ile masaya oturan ve bir ülkeyi yöneten Almanya başbakanı Merkel, 64 yaşında gücünden hiçbir şey kaybetmemiş.

2. THERESA MAY

Kendisi İngiltere, İrlanda, Galler ve İskoçya'nın dahil olduğu bir birleşik krallığın başbakanı. 62 yaşındaki May, Avrupa Birliği ile son günlerde sorun yaşasa da oldukça güçlü bir şekilde görevini ifa ediyor.

3. CHRİSTİNE LAGARDE

Hepimiz IMF'i duymuşuzdur. Açılımı Uluslararası Para Fonu olan IMF'in başkanı bir Fransız kadını Lagarde. 62 yaşındaki Lagarde'ın gücünü anlamak adına, onu dünyadaki ülkelere kredi veren ve onları kemer sıkmaya iten kişi olarak ifade edebiliriz.

4. MARY BARRA

Toyoto'ya kaptırmadan önce dünyanın en büyük otomotiv üreticisi ve dünyanın en büyük şirketlerinden olan General Motor'un CEO'su bir kadın. 56 yaşındaki Mary Barra, erkek egemen otomotiv sektöründe gayet güçlü bir şekilde kendini gösteriyor.

5. ABİGAİL JOHNSON

Dünyanın yatırım şirketleri arasında adını altın harflerle yazdıran FMR LLC şirketinin icra kurul başkanı olan Johnson, Harvard İşletme mezunu ve hisse senedi odaklı bu şirkette değeri gayet net anlaşılıyor.

6. MELİNDA GATES

Bill ve Melinda Gates Vakfının eş başkanlığını yapan 54 yaşındaki güçlü isim, tahmin edebileceğiniz gibi 1994'te Bill Gates ile evlenmişti. Ama o bir eş olmanın ötesinde aynı zamanda Microsoft'un eski ürün birim yönetimi görevlisiydi.

7. SUSAN WOJCİCKİ

50 gibi iş dünyası için genç bir yaşta CEO olan, üstelik bunu dünyanın önemli teknoloji devlerinden Youtube'da başaran Wojcicki yıllarca Youtube'ta çalışmış.

8. ANA PATRİCİA BOTİN

58 yaşındaki İspanyol iş kadını, Avrupa'nın en büyük 5. bankası Santander Group'un yönetim kurulu başkanıdır. Paranın hakimiyetini avuçlarına alan bu kadın, güçlü kadınlar listesinde 8 numarada.

9. MARİLLYN HEWSON

Lockheed Martin adlı çok uluslu teknoloji ve havacılık şirketinde yönetim kurulu başkanı olan Hewson, 64 yaşında gençlere taş çıkarıyor ve "tecrübenin gücü adına" diyor adeta.

10.GİNNİ ROMETTY

61 yaşında dünyanın en büyük bilişim şirketinde üst düzey yönetici olmak oldukça havalı olmalı. Ginni Rometty de IBM ile kariyerinde zirveyi ve gücünde doruğu görerek biz kadınların gururunu kabartıyor.

64. GÜLER SABANCI

Sabancı Holding'in yönetim kurulu başkanı Güler Sabancı, Lassa'da başladığı kariyerinde adımları ikişer ikişer atladı. Erkek egemen iş dünyasına ve en güçlü kadınlar listesine adını yazdırmayı başardı. Sabancı listeye girdiği 64. sıra ile göğsümüzü kabarttı.

3.4.2019 12:08 [11912458]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.