Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
22.04.2019 09:18

Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İçilebilir su kaynaklarının çoğaltılması ve korunması amacıyla 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiştir.

Haber: Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Su kaynaklarının tüketimi ve çoğaltılması konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiş ve bu günün yıl dönümlerinde çeşitli etkinliklere imza atmıştır.

DÜNYA SU GÜNÜ NEDİR?

Dünyada her geçen gün azalan ve daha az ulaşılabilir hale gelen içilebilir su kaynaklarının bilinçli tüketilmesine ve bu kaynakların artırılmasına amaçlamaktadır. Bu kapsamda, sulak alanların restore edilmesi, ağaçların yenilenmesi ve atık suyun israfını engelleme gibi temalar işleniyor.

DÜNYA SU GÜNÜ NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

22 Mart'ın "Dünya Su Günü" olma fikri, ilk kez1992'deMilletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda teklif edildi. Birleşmiş Milletler, 22 Mart 1993 yılında ise Dünya Su Gününün ilan ederek bu teklifi kabul etti.

BM'nin 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmesinde sonra her yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle su hakkında farkındalık oluşturulmuştur. Bu kapsamda 2018 yılının teması "Su için Doğa" olarak belirlenmiştir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!
  Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer, rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

  23.1.2020 16:04
 • Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!
  Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!

  "Tatlı krizleri" çoğumuzun dert yandığı, ancak çözüm bulmakta zorluk çektiği sorunlardan biri. Zaman zaman yaşanan tatlı krizleri sorun oluşturmazken, ataklar sıklaştığında zamanla sağlık problemlerine yol açabiliyor.

  22.1.2020 15:34
 • Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!
  Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!

  Hiç fark ettiniz mi? Soğuk, yağmurlu ve kasvetli günlerde canımız hamur işi ve tatlı gibi yüksek karbonhidratlı gıdaları daha çok istiyor. Bunun nedeni havalar soğudukça vücut ısımızı koruyabilmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duymamız. Ancak dikkat etmezsek bu besinler hızla kilo aldırabiliyor.

  22.1.2020 11:15