Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
22.04.2019 09:18

Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İçilebilir su kaynaklarının çoğaltılması ve korunması amacıyla 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiştir.

Haber: Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Su kaynaklarının tüketimi ve çoğaltılması konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiş ve bu günün yıl dönümlerinde çeşitli etkinliklere imza atmıştır.

DÜNYA SU GÜNÜ NEDİR?

Dünyada her geçen gün azalan ve daha az ulaşılabilir hale gelen içilebilir su kaynaklarının bilinçli tüketilmesine ve bu kaynakların artırılmasına amaçlamaktadır. Bu kapsamda, sulak alanların restore edilmesi, ağaçların yenilenmesi ve atık suyun israfını engelleme gibi temalar işleniyor.

DÜNYA SU GÜNÜ NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

22 Mart'ın "Dünya Su Günü" olma fikri, ilk kez1992'deMilletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda teklif edildi. Birleşmiş Milletler, 22 Mart 1993 yılında ise Dünya Su Gününün ilan ederek bu teklifi kabul etti.

BM'nin 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmesinde sonra her yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle su hakkında farkındalık oluşturulmuştur. Bu kapsamda 2018 yılının teması "Su için Doğa" olarak belirlenmiştir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket
  Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket

  Yoğun iş temposu ve koşturmacada çoğu zaman güzel dinlenip kaliteli bir uyku çekemiyoruz. Durum böyle olunca da sabahları berrak bir zihinle ve iyi dinlenmiş bir vücutla uyanmakta zor olabilir.

  14.9.2019 15:17
 • Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti
  Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti

  Yaz boyunca tatil yaptınız ve beslenme alışkanlıklarınız biraz önemini kaybetti. Merak etmeyin sonbahar diyeti ile yazın değişen beslenme dengesini tekrar sağlıklı hale getirebilirsiniz.

  14.9.2019 11:47
 • Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı
  Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı

  Plajda tuzlu suya ve kuma maruz kalan ayaklarınız, yoğun güneşin de etkisiyle kuruma ve çatlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunlardan kurtulmak için pratik bakım uygulamaları ile sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

  14.9.2019 08:56
 • Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?
  Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?

  Kızartma yağını en fazla kaç defa kullanmanız gerektiğini bildiğinizde sağlığınız için ciddi riskler oluşturacak durumlardan kurtulmuş olursunuz.

  13.9.2019 16:05
 • Bu börek yedikçe zayıflatıyor!
  Bu börek yedikçe zayıflatıyor!

  Dünyanın en uzun böreğini yaparak Guiness Rekorlar Kitabı'na adını yazdıran börek ustası Hasan Acar, diyetisyen Rümeysa Yahyaoğlu ile beraber diyet börek yaptı.

  13.9.2019 11:20