Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
22.04.2019 09:18

Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İçilebilir su kaynaklarının çoğaltılması ve korunması amacıyla 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiştir.

Haber: Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Su kaynaklarının tüketimi ve çoğaltılması konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiş ve bu günün yıl dönümlerinde çeşitli etkinliklere imza atmıştır.

DÜNYA SU GÜNÜ NEDİR?

Dünyada her geçen gün azalan ve daha az ulaşılabilir hale gelen içilebilir su kaynaklarının bilinçli tüketilmesine ve bu kaynakların artırılmasına amaçlamaktadır. Bu kapsamda, sulak alanların restore edilmesi, ağaçların yenilenmesi ve atık suyun israfını engelleme gibi temalar işleniyor.

DÜNYA SU GÜNÜ NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

22 Mart'ın "Dünya Su Günü" olma fikri, ilk kez1992'deMilletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda teklif edildi. Birleşmiş Milletler, 22 Mart 1993 yılında ise Dünya Su Gününün ilan ederek bu teklifi kabul etti.

BM'nin 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmesinde sonra her yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle su hakkında farkındalık oluşturulmuştur. Bu kapsamda 2018 yılının teması "Su için Doğa" olarak belirlenmiştir.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'