Domates buzdolabına konur mu? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.09.2019 08:11

Domates buzdolabına konur mu?

Sağlık açısından çok faydalı olan ve sofralarınıza lezzet getiren domatesi doğru şekilde muhafaza etmeli, uygun şartlarda saklamalısınız. Aksi halde domatesin besleyici öğelerinden yeterince faydalanamazsınız.

Haber: Domates buzdolabına konur mu?

Domates genel olarak buzdolabında saklanmaktadır. Bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü domates 10 derecenin altında saklandığında dokusunda ve tadında değişme ye ve özelliklerinde kayıplara neden olmaktadır.

20 DERECE İDEAL

Fransa'da domatesin saklama sıcaklığına göre gösterdiği değişimi inceleyen bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada domatesin 20 derecede saklandığında mevcut yapısını korumaya devam ettiğini ortaya koydu.

10 DERECENİN ALTI YANLIŞ

Domatesin 10 derecenin altında ortamlarda saklamak domatesin yapısının bozulmasına ve lezzetinin kaybolmasına neden olur. Domatesler soğurken hücre duvarlarındaki membranlar hasar görerek doku kaybı olur. Bu da domatesin ideal lezzetinin ve yapısının bozulmasına yol açar. Bu yüzden domatesleri güneş ışığından uzakta ve oda sıcaklığında muhafaza etmek gerekir.Yeni Sağlık Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.