Doğu ve Güneydoğu'da İlk 10 Ayda 11 Bin Esnaf Kepenk Kapattı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Doğu ve Güneydoğu'da İlk 10 Ayda 11 Bin Esnaf Kepenk Kapattı

Terörden en çok etkilenen 21 ilde yılın ilk 10 ayında 11 bini aşkın esnaf dükkanı kapattı 1.549 şirkette faaliyetlerine son verdi.

Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras yılın ilk 10 ayında terör olaylarının bölgedeki ekonomik fotoğrafını çekti. Uras yazısında terörden en çok etkilenen 21 ilde yılın ilk 10 ayında 11 bini aşkın esnafın dükkanını kapattığını 1.549 şirketin de faaliyetlerine son verdiğini kaleme aldı.

İŞTE URAS'IN YAZISININ İLGİLİ BÖLÜMÜ;

Terörden etkilenen 21 ilimizde 13.8 milyon kişi yaşıyor. Kaçı göç etti, bilmiyoruz. 21 ilde 10 ayda 11 bini aşkın esnaf dükkân kapattı, 1.549 şirket faaliyetine son verdi. Ülke bütünlüğü, can - mal güvenliği kadar ekonomi için de terörün bitmesi şart. İnsanlar için önce can, sonra mal güvenliği önemlidir. Terör Doğu'da yaşayanların hem can güvenliğini, hem mal güvenliğini yok etti. Doğu'da yıllardır yaşamını sürdürenler can kaygısı ile mallarını, mülklerini bırakarak, iş yerlerini kapatarak göç ediyorlar. Terör çatışmaları, insanların yılların birikimi olan mallarının, mülklerinin hasar görmesine, yok olmasına neden oluyor.

Doğulu işadamları isyan ediyor, dayanacak güçleri kalmadığını vurguluyor

İnsanların kayıpları sonunda ekonominin ve ülkenin kaybına yol açıyor. Şehirlerde yıllardır süregelen ekonomik faaliyetler terörden kesintiye uğrayınca, esnaf ve işadamları iş yapamaz hale geliyor. Yatırım, üretim, ticaret duruyor. Terörden etkilenen şehirler diğer şehirlerden mal çekemiyor. Diğer şehirlere mal gönderemiyor. Terörün şehirlerde yaşayanları esnafı ve büyük işyerlerini nasıl etkilediği konusunda yeterli gösterge yok. Terörden etkilenen şehirlerdeki, bölgelerdeki üniversitelerin, ticaret ve sanayi odalarının, küçük sanayi siteleri ve organize sanayi bölgeleri yönetimlerinin gelişmeleri izleyerek olan biten hakkında kamu sorumlularına düzenli bilgi aktarmaları beklenir. Ne var ki, bugüne kadar konuya ilgi duyan olmadı.

İŞYERLERİ KAPANIYOR

Yetersiz de olsa da, olan bitenin boyutunu tam olarak yansıtamasa da 2 göstergeden söz edeceğim. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun (TESK) esnaf sicil kayıtlarından anlaşıldığına göre Doğu'da terörden en fazla etkilenen 21 ilde yılbaşından sonraki 10 ay içinde 11.354 esnaf dükkânını kapatmak zorunda kalmış. TESK'in verilerini tam olarak değerlendirebilmek için, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) terörden etkilenen illerde kapanan şirket sayılarını öğrenmek istedim. Ticaret Sicili kayıtlarından, yılın ilk 10 ayında kapanan şirketlerin sayıları derlendi. TESK ve TOBB'dan temin ettiğim rakamları toplu olarak yazıda bulacaksınız. (Kaynak:Milliyet)


21.12.2015 11:55 [7987434]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.