Doğu ve Güneydoğu'da İlk 10 Ayda 11 Bin Esnaf Kepenk Kapattı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
21.12.2015 11:55

Doğu ve Güneydoğu'da İlk 10 Ayda 11 Bin Esnaf Kepenk Kapattı

Terörden en çok etkilenen 21 ilde yılın ilk 10 ayında 11 bini aşkın esnaf dükkanı kapattı 1.549 şirkette faaliyetlerine son verdi.

Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras yılın ilk 10 ayında terör olaylarının bölgedeki ekonomik fotoğrafını çekti. Uras yazısında terörden en çok etkilenen 21 ilde yılın ilk 10 ayında 11 bini aşkın esnafın dükkanını kapattığını 1.549 şirketin de faaliyetlerine son verdiğini kaleme aldı.

İŞTE URAS'IN YAZISININ İLGİLİ BÖLÜMÜ;

Terörden etkilenen 21 ilimizde 13.8 milyon kişi yaşıyor. Kaçı göç etti, bilmiyoruz. 21 ilde 10 ayda 11 bini aşkın esnaf dükkân kapattı, 1.549 şirket faaliyetine son verdi. Ülke bütünlüğü, can - mal güvenliği kadar ekonomi için de terörün bitmesi şart. İnsanlar için önce can, sonra mal güvenliği önemlidir. Terör Doğu'da yaşayanların hem can güvenliğini, hem mal güvenliğini yok etti. Doğu'da yıllardır yaşamını sürdürenler can kaygısı ile mallarını, mülklerini bırakarak, iş yerlerini kapatarak göç ediyorlar. Terör çatışmaları, insanların yılların birikimi olan mallarının, mülklerinin hasar görmesine, yok olmasına neden oluyor.

Doğulu işadamları isyan ediyor, dayanacak güçleri kalmadığını vurguluyor

İnsanların kayıpları sonunda ekonominin ve ülkenin kaybına yol açıyor. Şehirlerde yıllardır süregelen ekonomik faaliyetler terörden kesintiye uğrayınca, esnaf ve işadamları iş yapamaz hale geliyor. Yatırım, üretim, ticaret duruyor. Terörden etkilenen şehirler diğer şehirlerden mal çekemiyor. Diğer şehirlere mal gönderemiyor. Terörün şehirlerde yaşayanları esnafı ve büyük işyerlerini nasıl etkilediği konusunda yeterli gösterge yok. Terörden etkilenen şehirlerdeki, bölgelerdeki üniversitelerin, ticaret ve sanayi odalarının, küçük sanayi siteleri ve organize sanayi bölgeleri yönetimlerinin gelişmeleri izleyerek olan biten hakkında kamu sorumlularına düzenli bilgi aktarmaları beklenir. Ne var ki, bugüne kadar konuya ilgi duyan olmadı.

İŞYERLERİ KAPANIYOR

Yetersiz de olsa da, olan bitenin boyutunu tam olarak yansıtamasa da 2 göstergeden söz edeceğim. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun (TESK) esnaf sicil kayıtlarından anlaşıldığına göre Doğu'da terörden en fazla etkilenen 21 ilde yılbaşından sonraki 10 ay içinde 11.354 esnaf dükkânını kapatmak zorunda kalmış. TESK'in verilerini tam olarak değerlendirebilmek için, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) terörden etkilenen illerde kapanan şirket sayılarını öğrenmek istedim. Ticaret Sicili kayıtlarından, yılın ilk 10 ayında kapanan şirketlerin sayıları derlendi. TESK ve TOBB'dan temin ettiğim rakamları toplu olarak yazıda bulacaksınız. (Kaynak:Milliyet)


Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Alışveriş Haberleri

 • A101, 26 Eylül indirimli ürünler kataloğunu yayınladı
  A101, 26 Eylül indirimli ürünler kataloğunu yayınladı

  Fırsat ürünleri ile tüketicilere cazip seçenekler sunan A101, 26 Eylül kataloğu ile birbirinden özel seçenekler sunuyor. Geniş ürün yelpazesi içinde mutfak, dekorasyon giyim ve temizlik ürünlerinden seçim yapabilir, fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

  20.9.2019 17:04
 • Sonbaharda giyilebilecek ayakkabı modelleri
  Sonbaharda giyilebilecek ayakkabı modelleri

  Sonbaharın yanıltıcı havalarında ayaklarınızın zor durumda kalmasını istemiyorsanız yağmurlu ve sıcak günlerde giyebileceğiniz işlevsel ayakkabı seçeneklerine yönelmelisiniz.

  20.9.2019 11:09
 • Gamze Özçelik tesettür giyim koleksiyonu tasarladı
  Gamze Özçelik tesettür giyim koleksiyonu tasarladı

  Uzun süre kameralardan uzak duran ve muhtaç insanlara yardım organizasyonlarına ağırlık veren Gamze Özçelik "Gamze Özçelik X Mizalle" adlı özel koleksiyonunun tanıtımı için özel lansman daveti düzenledi.

  19.9.2019 10:51
 • BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı
  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı

  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı. Katalogda teknoloji ürünlerinden çocuk ürünlerine, dekorasyon malzemelerinden kişisel ürünlere kadar çok sayıda seçenek bulunuyor.

  16.9.2019 09:26
 • Aksesuar dünyasında yeni bir soluk: Şeffaf çantalar
  Aksesuar dünyasında yeni bir soluk: Şeffaf çantalar

  İlginç tasarımlar her zaman dikkat çeker. Bu tasarımları üretmeye cesaret eden isimler moda dünyasında ya çok sevilir ya da oldukça dışlanır. Bu günlerde oldukça farklı bir çanta çeşidi kadınların kollarını süsler oldu: Şeffaf çantalar.

  14.9.2019 13:27