Doğru nefes almanın 3 temel prensibi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
10.07.2019 13:46

Doğru nefes almanın 3 temel prensibi

Nefes alıp vermek vücudun ve yaşamın temelidir. Doğru nefes almak ise hayat kalitenizi oldukça artırır. Bu doğrultuda bazı temel prensipleri bilmek gerekir.

Haber: Doğru nefes almanın 3 temel prensibi

Nefes alışverişini doğru yapmak hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelecektir. İyi nefesin sizi getirecekleri listesi oldukça uzun; enerji, daha iyi sağlık, daha az endişe, daha az korku, daha iyi ilişkiler ve genel olarak daha mutlu bir yaşam bunlardan birkaçı.

1.BURNUNUZ İLE NEFES ALIN

Eğer bir nefes egzersizi anında değilseniz günlük rutininizde aldığınız ve verdiğiniz nefesler mütemadiyen burundan olmalıdır. Burun havayı filtreler. Ciğerlerinize ulaşan havanın bir nebze olsun daha temiz olmasını istiyorsanız, ağızdan nefes almayı durdurun.

2. DİYAFRAMINIZI KULLANIN

Burnunuzdan almış olduğunuz nefes karnınızın son bölümüne kadar gitmeli. Nefes alma işinin yüzde 70-80'i diyaframdan yapılmalıdır. Bu en sağlıklı nefes alma prensibidir.

3.RİTMİK NEFES ALIN

Her şeyin kendi içinde bir ritmi vardır. Vücudumuz nefes alma işini ne kadar kendi kendine yapıyor olsada, bazen durup sakinleyip nefes alıp vermemiz gerekir. Bu baş ağrılarına ve vücut döngüsüne çok iyi gelecektir. Araştırmalara göre en doğru nefes alışverişi iki kat metodudur. Herhangi bir sağlık problemi esnasında 2 saniye nefes alıp, 4 saniyede vermek ya da 4 saniyede nefes alıp, o nefesi 8 saniyede vermek size iyi hissettirecektir.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 22-28 Haziran haftalık burç yorumları22-28 Haziran haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 22-28 Haziran haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'