Doğru Beslenmeyle Yazın Keyfini Doyasıya Yaşayın! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
18.07.2018 11:05

Doğru Beslenmeyle Yazın Keyfini Doyasıya Yaşayın!

Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; doğru beslenmeyle sıcak yaz günlerinin daha canlı ve enerjik geçirilebileceğine dikkat çekiyor.

Haber: Doğru Beslenmeyle Yazın Keyfini Doyasıya Yaşayın!

Heyecanla beklenen yaz ayları enerjisiyle nihayet geldi. Fakat hasretle karşıladığımız sıcak havalar nem ile birleştiğinde bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak terlediğimizde vücudumuzda su ve mineral kaybı oluyor. Bu da yorgunluk ve enerji düşüklüğüne neden oluyor. Yazın keyfini doğru beslenmeyle doyasıya yaşamak isteyenler için Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, püf noktaları paylaşıyor.

YAZ AYLARINDA HAMUR İŞİ VE KIZARTMALARDAN UZAK DURUN

Prof. Dr. Garipağaoğlu "Terlemeyle birlikte vücutta su, sodyum ve potasyum gibi birçok mineral kaybı meydana gelir. Bu nedenle sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2-3 litre su içilmelidir. Artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli miktarda sıvı ve tuz alımının yanı sıra dengeli beslenmek oldukça önemlidir" dedi. Yaz aylarının, sağlığımızı kimi zaman olumsuz etkilediğini, bu nedenle beslenmeye ekstra özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; artan hava sıcaklıkları nedeniyle hafif yemekler tüketmenin sağlık açısından faydalı olduğunu belirtti. Hamur işi ve kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durup; onun yerine etli ya da zeytinyağlı sebze yemekleri, salata türleri, yoğurt, cacık, Muratbey Sürmeli, Topi gibi az tuzlu peynirler, meyveler gibi hafif yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

YAZ MEVSİMİNİN EN FERAHLATICI MEYVESİ: KARPUZ

Yaz aylarında en sık tüketilen meyvelerden biri olan karpuzun, likopen, potasyum ve A vitamininin öncüsü olan karotenoidler kaynağı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Garipağaoğlu, küçük bir dilim karpuzun (200g) 75 kalorilik enerjiye sahip olduğunu söyledi. Sağlık deposu karpuzun yaz aylarının en ferahlatıcı meyvelerinden olduğunu belirten Prof. Dr. Garipağaoğlu "Karpuzun yüzde 90'ı sudan oluşuyor. Bu nedenle yaz aylarında tüketilmesi oldukça uygun. Karpuz ayrıca diğer meyveler gibi yağ ve protein içermez. Enerji kaynağının hemen hepsi karbonhidratlardan gelir. Bu nedenle porsiyon kontrolü çok önemli" dedi.

KARPUZ-PEYNİR İKİLİSİNİN BİLİNÇLİ TÜKETİLMESİ GEREK

Ara öğünlerde, yemek sonralarında meyve olarak tek başına yenebilen karpuz, sofraların vazgeçilmezi peynir ile yazın en sevilen ikilisi. Karpuz-peynir ikilisinin doyurucu, sağlıklı, hafif, pratik ve ekonomik oluşuyla da ideal bir ana öğün tercihi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Garipağaoğlu, özellikle yemek hazırlamak için zamanı olmayanların ve mutfakta çok fazla zaman harcamak istemeyenlerin, kilo kontrolüne dikkat etmek isteyenlerin en sık tercih ettiği ikili olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Garipağaoğlu, yaz sıcaklarının kavurucu etkisiyle terle kaybedilen suyun, potasyumun ve sodyumun karpuz-peynirle kolayca yerine konulduğunu belirtiyor. Karpuzun dikkatli tüketimin önemine vurgu yapan Garipağaoğlu, "Karpuz, yoğun olarak su ve fruktoz şekeri içerdiğinden diyabet hastalarının kan şekerini kolayca yükseltebilir. Bu nedenle miktar olarak kontrollü yenmesi ve kan şekeri yükselmesini kontrol edebilmek için yanında iyi bir protein kaynağı olan peynirin tüketilmesi, peynirin de Muratbey Topi veya Sürmeli gibi az tuzlu olanlarının tercih edilmesi gerekiyor" dedi.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisiKadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisi

  Söz konusu kadınlar olduğunda birçok belirti bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu belirtiler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor