Dış Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.05.2019 10:33

Dış Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teşhiş edilmediğinde oldukça tehlikeli bir hal alan dış gebelik son günlerde sıkça rastladığımız bir durum. İşte, dikkat edilmesi gereken dış gebelik hakkında bilinmesi gerekenler...

Haber: Dış Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her 50 gebelikte 1 görülen dış gebelik, son günlerde çok konuşulur ve yaşanır oldu. Dış gebelik nedir, tedavisi nasıl yapılır? sorularının cevaplarını sizin için derledik.

DIŞ GEBELİK NEDİR?

Dış gebelik, embriyonun rahim dışında en çok tüplere, nadiren de yumurtalık veya karın içine yerleşmesi ile oluşan normal olmayan gebeliklerdir. Normal gebelik sürecinde döllenen yumurta dölyatağı borusuna yerleşip büyümeye başlayacağı rahime doğru ilerler. Ancak dış gebelikte döllenen yumurta rahme değil rahmin dışına genellikle dölyatağına yerleşir. Dölyatağı gelişen embriyoyu taşıyamaz. Bu durum da gebeliğin devam edemeyeceği anlamına gelir. Dış gebelikler normal gebelik gibi normal şekilde ilerleyemez. Döllenen yumurta hayatta kalamayacaktır. Büyüyen yumurta dokusu tedavi edilmeden bırakılırsa hayati tehlikeye sebep olacak kanamalara neden olabilir. Ancak tahmin edildiğinden daha az dış gebelik yaşanmaktadır. Nadir olan bu durum araştırmalara göre 50 hamilelikte 1 görülmektedir.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bulantı ve meme ağrısı en sık görülen belirtilerdendir. Bununla birlikte dış gebelik belirtileri normal gebelik belirtilerine benzerdir. Adetin gecikmesi buna örnektir. Normal gebelikten farklı olarak ilerleyen dönemlerde kasık ağrıları da görülebilir. Farklı zamanlarda ve yoğunluklarda gelen pelvis, karın hatta omuz krampları da birer belirtidir. Vajinal kanamalar ve kanama sonrası gelen güçsüzlük ve hatta bayılma dış gebeliğin diğer belirtileridir. Belirtiler sonrası doktora görünmek oldukça önemlidir. Genellikle normal gebelikle karıştırılarak gidildiğinde doktor eğer bebeği rahimde görmezse HCG gebelik testine yollar. Dış gebelik genellikle gebeliğin 6 ile 8. haftası arasında belli olur.

DIŞ GEBELİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dış gebelik anne için oldukça tehlikelidir. Ultrasongrafi sayesinde hemen teşhiş edilen durum sonrası doktor ilaç tedavisi ya da ameliyatla dokuyu almaya çalışır. Ameliyatta kapalı teknikle veya açık teknikle fallap tüpü alınmaktadır. Eğer gebelik erken dönemde teşhiş edilmişse ilaç tedavisi ile çözülebilir.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.