Dilinizin Sağlığınız Hakkında Söylediği Şeyler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Dilinizin Sağlığınız Hakkında Söylediği Şeyler

Sağlığınızda bir sorun olup olmadığını vücudunuzun verdiği sinyallerden anlayabilirsiniz. Diliniz de sağlığınızın ne durumda olduğunu gösteren en önemli göstergelerden biridir.

Haber: Dilinizin Sağlığınız Hakkında Söylediği Şeyler

Dilinizin beyaz olması, üzerinde yaralar ve çatlaklar olması ve dilinizde siyah kalıntılar olması genel sağlığınız hakkında önemli ipuçları veriyor.

BEYAZ DİL

Dilinizde tat almayı sağlayan "papilla" isimli çıkıntılar vardır. Eğer diliniz beyaz renge döndüyse büyük olasılıkla tat almaya yarayan papilla dokuları büyümüş demektir.

Dil üzerindeki beyaz plak oluşumu bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösterir.

Beyaz dil ağız hijyenini yeterince sağlanamadığının da göstergesi olabilir.

Genel olarak, sigara, ağız kokusu gibi hijyenik olmayan durumlarla ortaya çıkan beyaz dil, mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.

DİL ÇATLAKLARI

Dil çatlakları genellikle sorun değildir. Dil çatlakları bazen sağlıklı bir dilin parçası olarak kabul edilir. Zararsız olan bu durum sizi endişeye sürüklüyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

DİLDE YARA OLUŞUMU

Dilde ve dil altında yaralar oluşabilir. Bu yaralar kanser belirtisi olabilir. Sağlık açısından risk taşımayan dil yarası türleri 1-2 hafta içinde düzelir. Eğer dil yarası iyileşmiyor ve devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Dil yararına genellikle duygusal stres neden olmaktadır. Dil yaralarınız varsa, bir süre sakinleşmeniz iyi gelecektir.

15.05.2019 10:49 [12049166]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.