Ders Çalışmanın Püf Noktaları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
4.03.2019 15:15

Ders Çalışmanın Püf Noktaları

Ders çalışmaya bir türlü başlayamıyorsanız ya da verimli şekilde ders çalışamıyorsanız, size önemli tavsiyelerimiz olacak.

Haber: Ders Çalışmanın Püf Noktaları

Etkin ve verimli şekilde ders çalışmak için çalışma ortamınızda ve çalışma düzeninizde birtakım değişiklikler yapmanız gerekiyor.

ÇALIŞMA ORTAMI

Çalışma ortamı ders çalışmaya uygun şekilde dekore edilmeli. Çalışma masası ve kitaplık gibi bölümler kişisel özelliklerinize göre tasarlanmalıdır. Dikkatinizi dağıtacak eşyalar bubölümde asla olmamalı.

DUVARLAR

Çalışma ortamınızda eşyaları dekore ettikten sonra duvarlar ve bakış açınızın olduğu yüzeylerde afiş, resim, poster ve televizyon gibi dikkatinizi çekecek kaynaklar olmamalı.

IŞIKLANDIRMA

Odanın aydınlatması yeterli oranda olmalıdır. Az ya da fazla ışık ideal değildir. Çalışma masası, pencereden uzak ve düzenli halde olmalıdır.

HAVALANDIRMA

Çalışma ortamı periyodik aralıklarla havalandırılmalıdır. Ortamın havasını bozan unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

ÇALIŞMA PROGRAMI

Verimli ders çalışma için bir ders programı oluşturulmalıdır. Programın öğrencinin seviyesine uygun olması gereklidir. Planın gerçekçi ve uygulanabilir olması önemlidir.

GÜNLÜK MÜHAFTALIK MI?

Öğrenci ilkokul dönemindeyse plan, günlük hazırlanmalıdır. Öğrenci eğer ortaokul dönemindeyse, plan haftalık olarak belirlenmelidir.

EKSİKLERE YOĞUNLAŞMAK

Öğrenme programında öğrencinin eksiği olan kısımlara yoğunlaşmak gereklidir. Tekrar edilen konulardan sonra pekiştirme yapmak için örnek soru çözümleri yapılmalıdır.

EKSİK GÜNLER

Ders çalışma programında atlama olursa eksik olan günlerintelafisi diğer günlerde yapılmalıdır.

DERS ÇALIŞMA PROGRAMININ KONUMU

Ders çalışma programı çocuğun dikkatini çekecek bir konumda olması gerekir. Devamlı göreceği ve ilgisini çekecek yerlerde olmasını sağlamak, programın sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır.

PÜF NOKTALARI

Öğrencinin öğrendiği konuları sizinle beraber tekrar etmesini sağlayın. Pekiştirin.

Kolay ezber yapmak için kavramları şarkıya çevirin. Vücut hareketleri ile konuları harekete dökün.

Konuları ve kavramalı zihin haritasına dönüştürerek konuları anlamlı bir bütün haline getirin

Hafıza oyunları ile öğrencinin algısını canlı tutun.

Konuları parçalara ayırarak öğretmeye çalışın.Yeni Yenikadın Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.