Dekorasyon Stilleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Dekorasyon Stilleri

Bir önceki yazımızda "dekorasyona nereden başlamalıyız, dekorasyon sırasında hangi adımları izlemeliyiz" sorularına cevap aramıştık. Bu hafta ise dekorasyon sırasında belkide en önemli olan stil bulma adımı için dekorasyon stillerini beraber inceliyoruz. Hadi başlayalım.

Haber: Dekorasyon Stilleri

1.ENDÜSTRİYEL STİL

Son zamanlarda özellikle yeni nesil kafelerde sıklıkla gördüğümüz endüstriyel stil eski fabrika veya depoların yeni yaşam alanlarına dönüştürülmesidir. Bu tarz dekorasyonda havalandırma boruları, elektrik tesisatı gibi elemanlar birer dekorasyon ögesine dönüşüyor. Tamamlanmamış gibi duran beton ya da tuğla duvarlar, işlenmemiş demir, cilalanmamış ahşap yüzeyli eşyalar ve deri koltuklar biraya geldiğinde neler çıktığına inanamayacaksınız.

2.KLASİK STİL

Çok eski dönemlerden beri varlığını sürdürmüş saraylardan bugün ki modern evlere kadar girmeyi başarmış bir tarzdır. Hepimizin gözünün oldukça aşina olduğu bu tarzın kendi içinde çok çeşitli yorumları ve farklı doğruları var aslında. Varaklı heybetli mobilyalardan, zarif oymalı Fransız tarzı berjerlere, kapitoneli koltuklardan geleneksel yorumlara uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Klasik tarz için şunu unutmayın ki abartıdan uzak durup ölçülü seçimler yapmak sizi her zaman en doğru sonuca götürecektir.

3.MODERN STİL

Bütün bu hengame beni evin içinde yorar diyorsanız seçiminizi modern stilden yana yapmalısınız. Net geometriye sahip, işlevsel mobilyalar hayatınızı oldukça kolaylaştırmasının yanı sıra minimalist çizgileriyle size oldukça net bir estetik sağlarken, modern çizgilerdeki bir lambader, duvara asılmış veya yaslanmış modern üslupta bir tablo dekorasyonu olduğundan çok daha güçlü gösterecektir.

4. RUSTİK STİL

Sanki bir av, dağ veya yeşil denizlerle kaplı bir kır evindeymişsiniz hissi veren bu stil ham ahşap malzeme kullanımı ve şömineleriyle içimizi ısıtmaya gelmiş gibi. Beyaz duvarlar, ahşap kirişli tavanlar, pamuklu, keten dokular, nötr renkler sıcaklığıyla sizi selamlıyor. Tarzı ister modern isterseniz de daha klasik yorumlamak size kalmış. Otantik desenler, klasik porselenler, hasır örgü sepetler tarzın tamamlayıcı aksesuarlarından.

5.İSKANDİNAV STİL

Danimarka, Norveç, İsveç gibi İskandinav ülkelerinde iklim şartlarının etkisiyle biçimlenmiş bir tarzdır. Oldukça modern, işlevsel ve sıcak olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süren karanlık kış gecelerinin aksine beyaz renk duvarlar saydam perdeler ve tavan aydınlatmalarının yanında kullanılan mum ve abajur gibi ögeleriyle oldukça ferah ve aydınlık bir stildir. Modern çizgilere sahip mobilyaların ahşap mobilyalarla bir arada kullanımın mükemmel dengesi gözünüzü oldukça dolduracaktır.

6. EKLEKTİK STİL

Bütün bu stiller içinde en esnek diyebileceğimiz tarzdır. Farklı tarzların ezber bozan seçimlerle bir araya geldiği dekorasyon stilidir. Aynı zamanda da bir o kadar zor ve eğlencelidir. Eklektik tarzda bir dekorasyon yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor farklı tarzlar arasında doğru dengeyi yakalamak çok önemli aksi takdirde rüküş bir sonuçla karşılaşmak istemeyiz. Bütün bu farklılığın içinde kaos oluşturmadan, zevkinizi en iyi şekilde ortaya koyacak uyumu yakalamalısınız. Eklektik stil takım olmayan mobilyalar, farklı malzemelerin yarattığı zıtlık, farklı noktalarda oluşturacağınız odak noktalarıyla alışılmışın dışında bir şıklık vadediyor.

7.BOHEM STİL

Bohem stil adından da açıkça anlayabileceğiniz gibi bohem ruhların dekorasyondaki yansımasıdır. Tıpkı bohem hayat tarzında olduğu gibi oldukça özgür, rahat ve özgün bir tarzdır. Her yorumu oldukça kişiye özgün diyebiliriz. Renkli minderler, desenli kilimler, örgüler, oryantal aksesuarlar ve vintige mobilyaların oluşturduğu karmaşıklığın arasındaki mükemmel uyum tamda bohem ruhların zevkini yansıtıyor.

8.MİNİMALİST STİL

Materyalistlikten ve maddenin verdiği geçici mutluluktan uzak, azın hafifliğinin benimsendiği bir yaşam tarzı olan minimalizmin dekorasyondaki yansımasıdır. Aklınızdaki minimalist dekorasyon resminde bir koltuk, bir masadan oluşan kalıplaşmış minimalist algısı oluşuyor olabilir ama işin aslı tam olarak öyle değil. Öncelikle ancakbu yaşam tarzını benimsemiş iseniz bu tarz sizi mutlu edecektir. Bu tarz ev dekorasyonu yaparken temeldeki düşünce aynıdır ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi hayatınızda ve doğal olarak evinizde bulundurmamak. Tabi ki de herkes aynı ölçüde minimalist olmadığı için her evde aynı ölçüde minimalist değildir. Ama ortak özelliklerine bakarsak az eşya ve az renk kullanımın getirdiği sakinlikten kaynaklı oldukça huzurlu bir dekorasyon diyebiliriz.

"Bütün bu anlattıkların iyi hoş ama bana yetmedi" diyorsanız stillerin detaylı incelemesi için instagram adresimi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/decoratew.me/

29.12.2018 10:51 [11587108]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.