Dağınık Ev Psikolojiyi Olumsuz Etkiliyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Dağınık Ev Psikolojiyi Olumsuz Etkiliyor

Yoğun bir günün ardından eve gittiğinizde, tek yapmak istediğiniz ayaklarınızı uzatıp dinlenmek olabilir. Mutfakta birikmiş bulaşıklar, dağılmış kıyafetler ve yıkanmayı bekleyen çamaşırlar gözünüzü korkutsa da, evde yapılması gereken işleri ertelemek sonunda hiç ummadığınız sonuçlar doğurabilir.

Haber: Dağınık Ev Psikolojiyi Olumsuz Etkiliyor

Yapılan araştırmalara göre, dağınık bir ev hem estetik hem konfor açısından rahatsız edici olmakla birlikte, kişilerin ruh hallerini de kötü yönde etkilemekte.

Depresyona sürükleyebilirHer şeyden önce, dağınık bir evi temizleme fikri, temizliği yapacak kişi için başlı başına bir stres kaynağı. Düzeni belli olan evlerde, rutin temizliği yapmak oldukça kolayken, dağınık bir evde işe nereden başlamak gerektiği bile başlı başına bir sorun olabilir. Dağınıklık katlanarak devam ettiği sürece, ipin ucu kaçarak, düzenleme fikrinden tamamen uzaklaşmak bile mümkün. Bu durum aynı evi paylaştığınız kişilerle de aranızdaki ilişkileri bozup, sizi ümitsizliğe sürükleyebilir. Uzun süre dağınık bir ortamda yaşayan kişilerin depresyona çok daha kolay girdiği gözlenmiştir.Dağınık bir ev, beyninize sürekli olarak "aksiyon almanız" gerektiğine dair sinyaller yollar. Uzmanlara göre, dağınık bir ortamda yaşamaya devam etmek aciliyet hissi yaratarak endişeyi artırıyor. Uzun vadede psikoloji üzerinde oldukça yıpratıcı etkileri olan dağınıklık, kaygı bozukluğuna neden oluyor. Üstelik dağınıklık başa çıkılamaz bir hal aldığında gerginlik ve çaresizlik hissi de yaratır. Kimileri yaratıcılığı artırdığını düşünüp, dağınıklığa bir kılıf uydurmaya çalışsa da, yapılan araştırmalar dağınıklığın stres seviyesi üzerinde olumsuz etki yaptığını kanıtlamış durumda.

Konsantrasyon kaybı ve suçluluk hissi
Dağınık bir evde yemek yapmak, ders çalışmak veya kitap okumak, düzenli bir ortama göre oldukça zordur. Etrafınızı saran dağınıklık konsantre olmanızı zorlaştıracak ve zaman kaybına sebep olacaktır. İşinizi yaparken, bir şeyler bulmanız gerektiğinde ve onlara ulaşamadığınızda yaşayacağınız stres de cabası. Bazı araştırmalara göre, kişilerin evlerinin durumu, aslında zihinlerinin bir yansıması haline geliyor. Düzenli bir yaşam alanına sahip kişiler, işlerinde çok daha başarılı oluyor. Dağınık bir evde ise etrafta sürekli dikkat dağıtıcı nesneler olduğu için başlanan işi bitirmek imkansız hale geliyor. Üstelik dağınıklıkla başa çıkmaya çalışmak, diğer önemli işleri kaçırmaya sebep oluyor.

Dağınıklık, kişiler üzerinde suçluluk duygusu da yaratıyor. Özellikle sürekli misafir ağırlıyorsanız, "Daha düzenli olmalıyım" duygusu sizi daha endişeli biri yapacak ve hatta sosyal yaşamınız üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır. Evi dağınık olan ve toplamak için gerekli motivasyona sahip olmayan kişilerin evlerine misafir davet edemedikleri ve giderek asosyalleştiği de uzmanlar tarafından gözlenmiştir.


31.7.2018 20:19 [11102795]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Daha Akılcıyız
  Daha Akılcıyız

  Bugün ne yapılabilir ? Bugün Saka burcunda ilerleyen Ay sayesinde sosyal konularla, gruplarla daha çok ilgilenebiliriz.

  2 saat önce..
 • Maya Takviminde Bugün
  Maya Takviminde Bugün

  Galaktik ton 11/Yönetici Esneklik gösterebiliriz.

  2 saat önce..
 • Küpe Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?
  Küpe Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

  Günlük yaşantınızda neredeyse hiç karşınıza çıkmayan “Küpe Çiçeği”, rengi ve duruşu ile göz kamaştıran bir çiçek türüdür. Sarkık görünümü ile küpe şekline benzeyen küpe çiçeğinin bilimsel Fuchsia olarak adlandırılmıştır. Peki, küpe çiçeğinin özellikleri nelerdir? Küpe çiçeği nasıl yetiştirilir? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

  3 saat önce..
 • D Vitamini Eksikliğine İyi Geliyor!
  D Vitamini Eksikliğine İyi Geliyor!

  Palamut pilaki tarifi, palamudun mevsiminin gelmesiyle merak edilmeye başlandı. Palamut pilaki tarifi çeşitli sebzelerle hazırlanan oldukça besleyici bir tariftir. Palamut pilaki tarifini merak edenler birazdan öğrenecekleri tarife göz atabilirler. İşte tadı damağınızdan düşmeyecek palamut pilaki tarifi…

  3 saat önce..
 • Günde 1 Avuç Bile Yerseniz Bakın Ne Faydası Varmış!
  Günde 1 Avuç Bile Yerseniz Bakın Ne Faydası Varmış!

  Günde 1 avuç kuru üzüm yemenin faydasını duyunca çok şaşıracaksınız...

  4 saat önce..