D Vitamini Eksikliği Stres Oluşumunu Tetikliyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

D Vitamini Eksikliği Stres Oluşumunu Tetikliyor

Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan stresle mücadelede yaşam şekli ve düşünce yapısının yanında birçok farklı faktör bulunuyor.

Haber: D Vitamini Eksikliği Stres Oluşumunu Tetikliyor


Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan stresle mücadelede yaşam şekli ve düşünce yapısının yanında birçok farklı faktör bulunuyor. Bu faktörlerden biri de D vitamini etkisi. Kas ve kemik sağlığından, yorgunluğun giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar insan sağlığı için birçok yararı bulunan D vitamini stresle mücadelede de büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin zihinsel performansı olumsuz etkileyerek günlük strese katkıda bulunduğunu gösteriyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu'na göre; yoğun iş hayatında insanların kendilerine ayırdıkları özel zamanın giderek azalması, beraberinde yeterince rahatlayamayan ve stres yükünü dağıtamayan bir insan topluluğunun oluşmasını tetikliyor. Günlük yaşam koşturmacası ve stres yükü altında çoğu zaman yeterli ve doğru beslenme de sağlanamıyor. Bu noktada besin destekleri ve takviyeler, günümüz insanının yetersiz beslenme problemine katkı sağlıyor.

Günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tıklayın! 

Stresin kontrolü depresyonu tetikleyebildiği için oldukça önem taşıyor. En az 2 hafta süren duygu durum çökmeleri olarak adlandırılan depresyon, Dünya Sağlık Örgütü (WHO, 2008) verilerine göre en çok görülen hastalıklar listesinde 4. sırada yer alıyor. Depresyon pek çok farklı nedenle ortaya çıkabiliyor. Bunlar arasında stresle baş etme yetersizliği de bulunuyor. Stresle ilişkisi düşünüldüğünde, D vitamininin eksikliğinin göz ardı edilmemesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmaya göre Türkiye'de 10 kişiden 9'unda D vitamini eksikliği yaşanıyor. Yorgunluk, halsizlik gibi belirtilere neden olan D vitamini eksikliği tedavi edilmezse stres oluşumunu tetikliyor. Kişiler stresli zamanlarında dengesiz besleniyor ve gerekli olan besin, mineral ya da takviyeyi günlük hayatında tüketmiyor ise psikolojik sorunlar daha çok kendini gösteriyor ve ilerledikçe önüne geçilemez bir hal alıyor. 

Araştırmalar sonucu depresyon teşhisi bulunan kişilerde %14 oranında D vitamini eksikliği olduğu saptanmış ve bu eksiklik giderildikten sonra hastada olumlu gelişmeler kaydedilmeye başlanmıştır. 

D vitamininin kemik sağlığı için de oldukça önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu, "Yaş ilerledikçe gerek kadınların gerekse erkeklerin kemiklerinde doğal bir zayıflama olur. Buna ek olarak kadınlarda menopozla birlikte kemiğin hormonal desteği de ortadan kalkar. Bu durum kemiğin mineral dengesini bozar.

İleri yaşlarda yetersiz D vitamini, kemik gücünün kaybına ve kemiğin kolayca kırılabilmesine neden olan osteoporoza (kemik erimesine) eğilimi artırır. Kemik erimesi tespit edilen kişilerde tedavinin en önemli parçalarından biri de yeterli miktarda D vitamininin tedaviye eklenmesidir." açıklamasında bulundu. 

*Prevelens and Vitamin D Deficiency and And Associated Factors in Turkey
.Kaynak: Pembenar

3.4.2018 16:00 [10720239]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.