Çağdaş Müslüman Modası Sergisi Başladı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.10.2018 13:37

Çağdaş Müslüman Modası Sergisi Başladı

San Francisco'da 13 ülkeden 55 tasarımcının katıldığı Contemporary Muslim Fashions (Çağdaş Müslüman Modası) sergisi kapılarını açtı. Sergilenen muhafazakar giyim çalışmaları arasında Türk Modacı Raşit Bağzıbağlı'nın tasarımı da yer alıyor.

Haber: Çağdaş Müslüman Modası Sergisi Başladı

San Francisco Güzel Sanatlar Müzesi'nde 22 Eylül'de açılan Contemporary Muslim Fashion Sergisi'ne 13 ülkeden 55 tasarımcı katıldı. Buradaki amaç İslami giyim tarzındaki çeşitliliğe dikkat çekmek ve 'Müslüman kadın tek tip giyinir' algısını ortadan kaldırmak.

Ayrıca İslam'ın çok kültürlü bir din olduğuna ve İslami giyimin sadece dini ögelerden değil, aynı zamanda yerel ve global trendlerden etkilendiğine de vurgu yapmak.

Sergide Yer Alan Raşit Bağzıbağlı Tasarımı

İlk olarak dört yıl önce Dolce&Gabbana'nın çıkardığı 'Hijap' koleksiyonuyla başladı aslında her şey. Peter Pilotto, Mary Katrantzou, Jean Paul Gaultier ve Yves Saint Laurent koleksiyonları sergilenen isimler arasında. Bu listede Türkiye'den de Raşit Bağzıbağlı var.

Bağzıbağlı'nın Modanisa için hazırladığı koleksiyondan parçalar sergide yer alırken şehirde yayımlanan San Francisco Chronicles isimli gazete başta olmak üzere birçok gazete ve dergi de bu etkinliğe sayfalarında yer verdi.

Gucci, DKNY, Armani, Dolce&Gabbana gibi her tesettür koleksiyonu çıkaran marka tepkileri üzerine çekse de, zira yaptıkları tasarımlarla özellikle Ortadoğu'da satış rekorları kırıyorlar.

Bir de tesettür dışında eşarplara yer veren, adım adım tesettür modasına giriş yapan markalar da var. Misal Moschino, Balenciaga, Versace, Dior, Chanel, Calvin Klein. Bu markaların koleksiyonlarında uzun kaftan tarzında parçalar, eşarplar, şallar var.

Açılan sergi şu an ülkemizde çok bilinmese de dünya basına yoğun ilgi göstermiş. New York Times'ten Associated Press'e, Wall Street Journal'den Vogue'a kadar pek çok mecrada yer buldu.

Serginin küratörleri Laura Camerlengo ve Jill D'Alessandro, "Muhafazakar giyimin artık daha fazla sergi ve araştırmaya ihtiyacı var. Günümüzde blogger'ların ve artan moda haftalarının da etkisiyle muhafazakar giyim üzerine daha çok düşünmemiz gerekiyor. Muhafazakar giyim ilerleyen dönemde daha büyük yere sahip olacak" yorumunda bulundu.

Sergi 6 Ocak 2019'a kadar gezilebilecek.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.