Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.07.2019 13:38

Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey

Çocuklarınızın okula başlamadan önce bazı alışkanlıkları kazanması ve içselleştirmesi için onlarla bilinçli iletişim kurmalısınız. Onlara karşı kullandığınız ifadelerin derin izler bıraktığını unutmamalısınız.

Haber: Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey

Çocuklarınız okula başlamadan öce bazı davranışları alışkanlık haline getirmeli; sosyal ortamlarda ikilem yaşayacağı durumlarda nasıl çözümler üreteceğini bilmelidir. Böylece çocuğunuz yaşadığı sorunlara kendisi çözüm üreterek sağlıklı bir gelişim gösterecektir.

1.Seni seviyorum: Çocuğunuzun yanağına öpücük kondurabilirsiniz. Bu onun özgüveninin artmasını sağlayacaktır.

2.Bugün neler yaptın: Çocuğunuzun gün boyu neler yaptığını sormanız onda sorumluluk duygusunu geliştirecektir.

3.Lütfen: Çocuğunuzun sosyal ortamlarda doğru iletişim kurabilmesi için ondan bir şey isterken lütfen diyerek hitap edin. Aynı hitabı çocuğunuz da arkadaşlarına karşı kullanacaktır.

4.Teşekkür ederim: Çocuğunuzun görgü sahibi biri olması için ona sık sık teşekkür edin. O da arkadaşlarına karşı teşekkür etmeye alışacaktır.

5.Arkadaşlarınla ne oynuyorsun: Çocuğunuzun arkadaşlarının kim olduğunu bilin. Sosyal ortamlarda ne yaptığını ve davranışlarının ne yönde odluğunu bilin.

6.Doğruyu söyle: Çocuğunuzun sosyal çevresinde güvenilir biri olarak algılanması için doğruyu söylemesi yönünde telkinlerde bulunmalısınız.

7.Başarabilirsin: Çocuğunuzla sohbet ederken onu motive edici şeyler söylemelisiniz. Başarabilirsin, çok çalışmalısın, yeteneklisin gibi ifadelerle onu hedefe güdeleyebilirsiniz.

8.Senin başarın: Çocuğunuz bir şeyi başarı ile tamamladığında onu bu senin başarın, sen kazandın sözleri ile motive edin.

9.Tercihini kendin yapabilirsin: Çocuğunuz büyüdükçe onun kendi tercihlerini yapmasını öğretmelisiniz. Kıyafet alırken, hikaye kitabı alırken onun tercihlerini göz önünde bulundurun. Yavaş yavaş daha büyük konularda da onun tercihlerini göz önünde bulundurarak seçimler yapmasını sağlayın.

10.Yiyeceğin kadar yemek al: Çocuğunuzun tutumlu biri olmasını sağlamak için ona bazı cümleler kullanmalısınız. Yemeklerini çöpe atma, sağlıksız ürünlere para harcama, gibi.Yeni Yenikadın Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.