Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.07.2019 13:38

Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey

Çocuklarınızın okula başlamadan önce bazı alışkanlıkları kazanması ve içselleştirmesi için onlarla bilinçli iletişim kurmalısınız. Onlara karşı kullandığınız ifadelerin derin izler bıraktığını unutmamalısınız.

Haber: Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey

Çocuklarınız okula başlamadan öce bazı davranışları alışkanlık haline getirmeli; sosyal ortamlarda ikilem yaşayacağı durumlarda nasıl çözümler üreteceğini bilmelidir. Böylece çocuğunuz yaşadığı sorunlara kendisi çözüm üreterek sağlıklı bir gelişim gösterecektir.

1.Seni seviyorum: Çocuğunuzun yanağına öpücük kondurabilirsiniz. Bu onun özgüveninin artmasını sağlayacaktır.

2.Bugün neler yaptın: Çocuğunuzun gün boyu neler yaptığını sormanız onda sorumluluk duygusunu geliştirecektir.

3.Lütfen: Çocuğunuzun sosyal ortamlarda doğru iletişim kurabilmesi için ondan bir şey isterken lütfen diyerek hitap edin. Aynı hitabı çocuğunuz da arkadaşlarına karşı kullanacaktır.

4.Teşekkür ederim: Çocuğunuzun görgü sahibi biri olması için ona sık sık teşekkür edin. O da arkadaşlarına karşı teşekkür etmeye alışacaktır.

5.Arkadaşlarınla ne oynuyorsun: Çocuğunuzun arkadaşlarının kim olduğunu bilin. Sosyal ortamlarda ne yaptığını ve davranışlarının ne yönde odluğunu bilin.

6.Doğruyu söyle: Çocuğunuzun sosyal çevresinde güvenilir biri olarak algılanması için doğruyu söylemesi yönünde telkinlerde bulunmalısınız.

7.Başarabilirsin: Çocuğunuzla sohbet ederken onu motive edici şeyler söylemelisiniz. Başarabilirsin, çok çalışmalısın, yeteneklisin gibi ifadelerle onu hedefe güdeleyebilirsiniz.

8.Senin başarın: Çocuğunuz bir şeyi başarı ile tamamladığında onu bu senin başarın, sen kazandın sözleri ile motive edin.

9.Tercihini kendin yapabilirsin: Çocuğunuz büyüdükçe onun kendi tercihlerini yapmasını öğretmelisiniz. Kıyafet alırken, hikaye kitabı alırken onun tercihlerini göz önünde bulundurun. Yavaş yavaş daha büyük konularda da onun tercihlerini göz önünde bulundurarak seçimler yapmasını sağlayın.

10.Yiyeceğin kadar yemek al: Çocuğunuzun tutumlu biri olmasını sağlamak için ona bazı cümleler kullanmalısınız. Yemeklerini çöpe atma, sağlıksız ürünlere para harcama, gibi.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • A101, 26 Eylül indirimli ürünler kataloğunu yayınladı
  A101, 26 Eylül indirimli ürünler kataloğunu yayınladı

  Fırsat ürünleri ile tüketicilere cazip seçenekler sunan A101, 26 Eylül kataloğu ile birbirinden özel seçenekler sunuyor. Geniş ürün yelpazesi içinde mutfak, dekorasyon giyim ve temizlik ürünlerinden seçim yapabilir, fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

  20.9.2019 17:04
 • 4 kız babası fenomenin eğlenceli halleri
  4 kız babası fenomenin eğlenceli halleri

  4 kız babası olmanın zorlu ve eğlenceli yönlerini paylaşan Simon Hooper, sıra dışı paylaşımlarıyla sosyal medya fenomeni oldu.

  20.9.2019 16:22
 • Örümcekleri evinizden uzak tutmanın 3 yolu
  Örümcekleri evinizden uzak tutmanın 3 yolu

  Örümcek ve türevi böceklerin evinizi sarması her zaman olasıdır. Gerekli önleminizi almazsanız bir sabah uyanır ve köşe başlarını örümcekgil ailesinin bireyleriyle dolu bulabilirsiniz.

  20.9.2019 16:17
 • Barbie bebek tesettüre girerse!
  Barbie bebek tesettüre girerse!

  Barbie bebeğİ tesettür giyim konseptiyle paylaşan Haneefa Adam, "hijarbie" adlı Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarla genç kızları tesettür giyime özendiriyor.

  20.9.2019 15:56
 • Sokak stilinde yeni bir soluk: Mini sırt çantaları
  Sokak stilinde yeni bir soluk: Mini sırt çantaları

  Çantalar kombinlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Hatta öyle tamamlayıcı parçalardır ki yıllar yılı her kadın kendine ufak bir çanta koleksiyonu edinir. Durum böyle olunca çantaların çeşitleri ve kıyafetlerimizle uydurulabilir oluşu oldukça rağbet görmesini sağlıyor.

  20.9.2019 15:05