Çocukların okula uyum süreci nasıl atlatılır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
23.08.2019 10:20

Çocukların okula uyum süreci nasıl atlatılır?

Okula başlamak çocuklar için hayatlarının en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu süreç onlar için olduğu kadar ebeveynleri için de önemlidir. Doğru adımlar atılarak bu süreç, pozitif döneme dönüştürülebilir.

Haber: Çocukların okula uyum süreci nasıl atlatılır?

Çocuğunuzun okula uyum döneminde ona yardım ederek okula, eğitme ve sosyal çevresine karşı olumlu davranışlar geliştirmesini sağlayabilirsiniz.Bunun için hem çocuğunuzu hem de kendinizi bu döneme hazırlamalısınız.

ÖNCELİKLE KENDİNİZİ HAZIRLAYIN

Çocuğunuzun anaokuluna ya da kreşe başlama döneminde onun bu sürece duygusal olarak hazır olması önemlidir. Çocuğunuza bu durumun normal olduğunu, kendisi için bu değişimin faydalı olduğunu ifade edin. Bu durumu ifade ederken siz de kendiniz be değişime hazırlayın ve yaşadığınız endişeyi çocuğunuza yansıtmayın.

MERAK ETTİRİN

Çocuğunuza okulla ilgili merak uyandırıcı konular anlatın.Okulun nasıl bir yer olduğunu, pozitif bir dille anlatarak okulu sevmesini ve merak etmesini sağlayın. Çocuğunuzun okulla ilgili merak ettiği konuları not edin ve bu hususları okul ziyareti yaparak uygulamaları olarak açıklayın.

ALIŞTIRIN

Çocuğunuz okulla eğitim döneminin ilk günü değil daha öncesinde tanışmalı. Eğitim dönemi başladığında ise uyum dönemini atlatmış ve ne yapacağını bilir şekilde okulda olmalıdır. Bunun için Okula başlamadan önce okulu ziyaret ederek zaman geçireceği ortamlarda bulunmasını sağlayın.

ÖĞRETMENİYLE TANIŞTIRIN

Çocuğunuzu öğretmeni ile tanıştırarak onu okul başlamadan önce sevmesini sağlayın. Kısa süreli sohbet ve biraz oyun, öğretmenini sevmesi için yeterli olacaktır.

KONTROL EDİN

Çocuğunuzun gideceği okula gidin ve gözlem yapın. Web adresinden de incelemeler yapın. Çocuğunuzun zaman geçireceği bölümleri ele alarak detaylı şekilde inceleyen ve çocuğunuza bu doğrultuda uyum sağlayıcı ifadeler kullanın.

İLK GÜN YANINDA OLUN

Çocuğunuz okula başladığı ilk gün onun yanında olmalısınız. Okula bağlanma döneminde sizin onun yanında olmanı okula daha kolay başlanmasına yardım edecek ve bu dönemde psikolojik travmalar yaşamasına engel olacaktır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Sonbaharda giyilebilecek ayakkabı modelleri
  Sonbaharda giyilebilecek ayakkabı modelleri

  Sonbaharın yanıltıcı havalarında ayaklarınızın zor durumda kalmasını istemiyorsanız yağmurlu ve sıcak günlerde giyebileceğiniz işlevsel ayakkabı seçeneklerine yönelmelisiniz.

  27 dakika önce..
 • Nefis turşu suyu için 10 ipucu
  Nefis turşu suyu için 10 ipucu

  Turşu suyunun lezzetini artıracak püf noktaları ile çevrenizdeki herkesi turşu suyu tiryakisi yapabilirsiniz.

  1 saat önce..
 • Ceviz lekesi giysilerden nasıl çıkar?
  Ceviz lekesi giysilerden nasıl çıkar?

  Cevizi dalından yemek ve taze şekilde tüketmek istediğinizde onu soyarken ceviz kabuğunun sıvısı kıyafetlerinize bulaşabilir. Bu, zorlu bir leke ile mücadele etmeniz gerektiği anlamına gelir.

  2 saat önce..
 • Ayakları yumuşacık yapan muz uygulaması
  Ayakları yumuşacık yapan muz uygulaması

  Öğünlerinizde afiyetle tükettiğiniz muzu farklı şekilde kullanarak cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Muzun kabukları ile ayağınıza yapacağınız pratik uygulama, ayaklarınızı yumuşacık yapacak.

  3 saat önce..
 • Kötü gün dostu burçlar
  Kötü gün dostu burçlar

  Bazı burçlarla belirli burçlarla uyum sağlarken bazı burçlar herkesin dert ortağı ve kötü gün dostu olur. Siz de yardımsever burçları yakından tanıyarak zor günlerinizde yanınızda olacak bir dost edinebilirsiniz.

  19.9.2019 16:15