Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Kurtarmanın 5 Yöntemi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.05.2019 10:09

Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Kurtarmanın 5 Yöntemi

Her geçen gün çocukları esir alan teknoloji bağımlılığı artık literatürde yerini aldı. Peki, teknoloji bağımlılığında çocuğumuzu nasıl koruruz? İşte, sorumuzun cevabı…

Haber: Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Kurtarmanın 5 Yöntemi

Teknoloji bağımlılığı yeni nesil annelerin en büyük problemi. Çocuğu sosyalleşmekten uzaklaştıran ve birçok tehditle baş başa bırakan teknoloji bağımlılığı için önlem almak çok önemli. İşte, çocuğunuzu teknoloji bağımlılığından kurtarma yöntemleri...

TEKNOLOJİYİ CEZA YA DA ÖDÜL OLARAK KULLANMAYIN

Ebeveynler çocuklarına istediklerini yaptırmak ya da caydırmak için teknolojiyi kullanıyorlar. Bu durum daha sonra çocukların bu beklentiye girmesine sebep oluyor. Teknolojik bağımlılığın bir problem olduğu zamar ise geç kalınmış olacaktır. Zira daha önce ödül olarak verdiğiniz bir şeyi engellemek hatta kolay olmayacaktır.

ARKADAŞLARI İLE VAKİT GEÇİRMESİNİ SAĞLAYIN

Zamanı için alternatif üretmeyen çocuklar teknolojiye daha çok sarılıyor. Eğer çocukların sosyal çevrelerini geliştirebilir ve arkadaşları ile zaman geçirmesini sağlayabilirseniz teknolojiye ayıracağı zamanı onlarla zaman geçirmek için ayıracaktır.

İLGİ ALANLARINI KEŞFETMESİNE VE YÖNELMESİNE YARDIMCI OLUN

Çocuğunuz için zaman geçirecek aktiviteler bulun. Müzik, resim ya da spor olabilir. Çocuğun ilgi alanını bulmasını sağlamak onun da teknolojiye olan zamanını azaltacaktır. Örneğin onu kursalara götürebilirsiniz. Ya da maçlara götürüp ilgi alanını aramasına yardımcı olabilirsiniz. Hatta evde birlikte yaptığınız herhangi bir aktivite de size yardımcı olacaktır.

SINIRLAR KOYUN VE TAKİP EDİN

Çocukların teknoloji ile zaman geçirirken en çok ne yaptığına bakın. Örneğin oyun oynuyorsa bunu sınırlandırın. Böylece ilgisi azalacaktır. Ancak koyduğunuz kuralları takip etmezseniz bu hiç birişe yaramayacaktır. Zira çocuk gizlice istediğini yapabilir.

SÜREYİ SINIRLAYIN

Çocuğun cep telefonu, tablet ya da bilgisayarda geçirdiği süreyi kısıtlayabilirsiniz. Böylece yapacak farklı birşeyler arayışına girecektir. Bunun için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar olduğu gibi kalan boş zamanlarını nasıl kullanacaklarını onlara öğretmeniz size yarar sağlayacaktır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56