Çocuklarda yaz ishaline dikkat! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
23.07.2019 15:11

Çocuklarda yaz ishaline dikkat!

Çocukların vücutları olası tehlikeler için oldukça savunmasızdır. Hal böyle boyunca önemsiz görülebilecek birçok hastalık çocuklarda ciddi problemlere neden olur. Çocukların bebeklerin özellikle mevsim geçişlerinde vücut dirençleri oldukça hassaslaşır.

Haber: Çocuklarda yaz ishaline dikkat!

Çocuklarda bağırsak sistemleri de mevsimlere bağlı olarak daha hassas hale geliyor. En yaygın görülen bağırsak problemlerinden ishal ise sanıldığından daha kötü bir tabloya sebep oluyor.

İSHAL NEDİR?

İshal, dışkı miktarında artma ya da dışkılama sıklığında artma olarak tanımlanabilir. İshal kesinlikle bir hastalık değil, multifaktöriyel kaynaklı bir semptomdur. Yine de ciddiye alınmalı ve kesinlikle ihmal edilmemeli.

BELİRTİLER

Yüksek ateş, kusma, sıvı dışkılama, fazla dışkılama, dışkıda kan ve mukus benzeri yapı, idrar miktarında azalma, karın bölgesinde ağrı ve gaz ağızda kuruluk gibi belirtilerden bir ya da birkaçı olduğunda ishalden söz edebiliriz.

TEDAVİSİ NASIL OLMALI?

İshal tedavisinde destekleyici tedavi kaybedilen sıvının yerine konulması çok önemlidir. İshal ve kusmayı durdurucu ilaçlar çocukta yararlı değildir, kullanımı önerilmez. Antibiyotik ise dizanteri ve kolera gibi ciddi problemlerde doktor tarafından verilirse kullanılır. Pirinç ve pirinç suyu, muz, elma püresi, böğürtlen, kepek, keçiboynuzu tozu, havuç, sarımsak, patates çorbası ve zencefil tüketimi size bu dönemde oldukça destek olacaktır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56
 • Karın bölgesindeki yağlardan 8 adımda kurtulun!
  Karın bölgesindeki yağlardan 8 adımda kurtulun!

  Bel çevreniz kalınlaştı mı? Kilo vermenize rağmen karın bölgenizdeki yağlardan hala kurtulamadınız mı? Kilo sorunu olsun veya olmasın karın bölgesindeki yağlanma birçoğumuzun ortak derdi. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre, 20 yaş ve üzerindeki her 100 kişiden 34'ünde abdominal obezite, bir başka deyişle karın ve bel çevresinde yağlanma var.

  29.11.2019 11:48
 • Yatak odanız işgal altında!
  Yatak odanız işgal altında!

  Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşayan bu ev tozu akarları, en çok yatak odalarındaki yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar, peluşlar ve perdelerde bulunur.

  29.11.2019 11:19