Çocuklarda D Vitamini Takviyesi Kullanımı Nasıl Olmalı? Haberi - yenikadin.com
13.04.2018 16:15

Çocuklarda D Vitamini Takviyesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hem yetişkin hem de çocuklar güneş ve gıdalardan yeterince D vitamini alınamadığı için D vitamini takviyesi kullanmalı.

Haber: Çocuklarda D Vitamini Takviyesi Kullanımı Nasıl Olmalı?


Hem yetişkin hem de çocuklar güneş ve gıdalardan yeterince D vitamini alınamadığı için D vitamini takviyesi kullanmalı. Takviye alırken muhakkak doktor kontrolünde, doktorun önerdiği dozda kullanmanız gerekiyor. Son yıllarda sprey şeklinde püskürtülerek uygulanan takviyeler her püskürtmede güvenli miktarda D vitamini desteği sağladığı için hem çocuk hem de yetişkinler için önerebiliriz.

Yaş gruplarına göre 0-1 yaş arası bebeklerde günde 400 IU, 1-18 yaş arası çocuklarda günde 600 IU, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günlük 1000 IU yeterli dozlardır. Hamileler veya emziren anneler günlük 600-2000 IU D vitamini almalı. D vitamini düzeyinin normal olması için bu doz alımları yeterlidir.

Günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için önerilen takviyeler için tıklayın!

D vitamini diğer takviye ürünler gibi doktor kontrolünde kullanılmalı. Aileler bazı durumlarda doktorun önerdiği dozu yanlış uyguluyor. Diş çıkarma ya da yürümede gecikme nedeniyle reçetesiz ya da reçeteli depo D vitaminleri gelişigüzel kullanılabiliyor, iştahsız veya büyüme geriliği olan çocuklara destek olsun diye aynı anda birçok vitamin preparatları verilebiliyor. Bunların yanı sıra gıda maddelerine ilave edilen D vitamini uygun miktarların üzerinde olabiliyor. Tüm bu etkenler nedeniyle çocukların vücudunda gereğinden fazla D vitamini depolanıyor ve bu da D vitamini zehirlenmesi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Buna bağlı olarak; iştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık, idrar miktarında artış ve vücutta sıvı kaybı oluşabiliyor. Kaslarda güçsüzlük, hipertansiyon ve aritmi, kalsiyumun yumuşak dokularda birikmesine bağlı ciltte kaşıntı gibi sorunlara da yol açabiliyor. Ayrıca kalsiyum atılımı arttığı için böbrekte kalsiyum birikmesi sonucunda böbreklerde taş oluşabilir, hatta bu sorun böbrek yetmezliğine kadar varan sonuçlar doğurabilir. 

Prof. Dr. Serap Semiz

.Kaynak: Pembenar