Çocuklara nasıl çevre bilinci kazandırılır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
23.08.2019 08:38

Çocuklara nasıl çevre bilinci kazandırılır?

Çocuklarınızı doğaya karşı bilinçlendirerek gelecekteki muhtemel orman yangınlarını önleyebilir, doğal hayatın zarar görmesini en aza indirebilirsiniz.

Haber: Çocuklara nasıl çevre bilinci kazandırılır?

Son günlerde orman yangınlarının artması çevremize karşı daha duyarlı olmamız gerektiğini hatırlattı. Bunun için küçük yaştan itibaren bilinçlendirme yapılmalı ve doğaya karşı hassas davranma, bir alışkanlık haline gelmelidir.

DOĞAYI SEVDİRİN

Çocuklarınıza doğayı sevdirmeli ve onların da doğanın bir parçası olduğu kavratmalısınız. Çocuklar,bitkilerin, hayvanların ve doğanın her parçasının korunmaya muhtaç olduğunu bilmeli ve bunun için sorumluluk almaları gerektiğinin farkında olmalıdırlar.

FARKINDALIK SEVİYESİNİ ARTIRIN

Çocuklarınızın çevreye karşı duyarlı bireyler olmalarını sağlayın. İnsanlara zarar vermek nasıl yanlışsa bitkilere ve hayvanlara da zarar vermenin yanlış olduğunu ifade edin. Fidan dikme ve evcil hayvan beslene gibi yöntemlerle bu kavramı pekiştirin.

EĞİTİM VERİN

Çocuğunuza okul öncesi dönemden itibaren doğayı sevdirici eğitimler uygulayın. Bunun için en iyi yöntem örnek olmaktır. Siz ve diğer ebeveynler bir araya gelerek doğayı koruyucu uygulamalar yapın. Bu aktiviteleri çocuklarınızla beraber yaprak onlarda doğaya karşı bilinç oluşmasını sağlayın. Hafta sonu pikniğe gittiğinizde çevrede gördüğünüz çöpleri toplamak bu konuda yapacağınız en güzel etkinliklerden biridir.

DOĞA AKTİVİTELERİ DÜZENLEYİN

Çocuklarınızla beraber doğa aktivitelerine katılın. Bunu yapmak için sahip olduğunuz seçenekler:

Doğa konulu tiyatrolar

Doğa yürüyüşleri

Ağaçlandırma aktiviteleri

Doğa sevgisi konulu filmler ve diğer içerikler

Çevreyi koruma konseptli oyunlar

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Çağla Şikel ve Defne Samyeli Affetmeyi 12 bin 800 Liraya Öğrendi
  Çağla Şikel ve Defne Samyeli Affetmeyi 12 bin 800 Liraya Öğrendi

  Amerikalı kişisel gelişim uzmanı Dr. John Demartini'nin 'affetmeyi' anlattığı seminerine Defne Samyeli ve Çağla Şıkel de katıldı.

  14.1.2020 16:19
 • Kitap'tan gelinlik tasarlandı
  Kitap'tan gelinlik tasarlandı

  Fethiye'de bulunan Myra Park Friends Yaşam Merkezinde 'Çocuklar Gelinlik Giymesin, Okula Gitsin' projesi kapsamında kitap sayfalarından oluşan gelinlik tasarlanarak tanıtıldı.

  13.1.2020 08:28
 • Kışın vazgeçilmezi balkabağı adeta şifa deposu
  Kışın vazgeçilmezi balkabağı adeta şifa deposu

  Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan balkabağı, çorbadan tatlıya birçok yemekte kullanılıyor. Çok iyi bir beta karoten, lif, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, bakır, magnezyum, A vitamini, C vitamini ve B grubu vitamini kaynağı olan bal kabağının sağlığa pek çok faydası bulunuyor.

  10.1.2020 13:27