Çocuklar için Daha Az Oyuncak Neden Yararlı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Çocuklar için Daha Az Oyuncak Neden Yararlı?

Çocuklarınızın odasını oyuncakla doldurduğunuzda ona iyilik yaptığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Haber: Çocuklar için Daha Az Oyuncak Neden Yararlı?

Yapılan araştırmalar çocukların daha az oyuncakla oynamasının, faydalı olduğunu ortaya koydu. Hayal gücü gelişimi ve odaklanma gibi konularda çocukların daha az oyuncakla oynaması gerekiyor.

Sosyal becerileri gelişir: Çocuk daha az oyuncakla oynadığı zaman, sosyal aktivitelere yeterince zamanı kalır. Akranları ve yetişkinlerle etkileşim kurması ileri yaşlarda akademik ve sosyal hayatını olumlu yönde etkileyecektir.

Çözüm üretir: Çocuk az sayıda oyuncak ile eğleneceği oyunlar geliştirir. Böylece sorunlarına çözüm bulma yeteneği gelişir.

Daha az tartışma yaşanır: Kardeş çocuklar için fazla oyuncak tartışmayı doğurur. Her oyuncak yeni bir aidiyet sahasıdır. Bu da kardeş çocuklar arasında tartışmaya neden olur. Az oyuncakla daha kolay uyum sağlanabilir.

Hayal gücü gelişiyor: Çocuğun çok fazla oyuncakla oynaması onun hayal gücünün gelişmesini engeller. Anaokulunda yapılan bir araştırmada tüm oyuncaklar 3 aylığına ortadan kaldırıldı. Çocukların bir süre sonra, çevresini yeni oyunlar icat etmek için kullandıkları ve hayal güçlerini geliştirdiklerini gözlemlendi.

Dikkat aralıkları gelişir: Etrafında çok fazla oyuncak olan çocuğun dikkat aralıkları genişler. Çocuk odasına dolduracağınız çok fazla oyuncak, onun elindeki oyuncağın işlevini ve önemini kavramasını engeller.

Sabır duygusu gelişir: Çok fazla oyuncağı olan çocuk, çabuk pes eder. Çözemedikleri bir oyuncak olduğu zaman çabucak bırakıp diğerine geçer. Daha az oyuncağı olan çocuklar ise odaklanarak sorunu çözene kadar sabrederler.

Eşyalarına değer verir: Kolay şekilde oyuncağa ulaşmak onun oyuncağına değer vermesini engeller. Daha az oyuncak, daha zor ulaşılır olduğu için çocukların oyuncaklarına değer vermesini sağlar.

Akademik aktivitelere ilgisi artar: Daha az oyuncak, çocuğun resim, müzik, okuma ve akademik faaliyetlere olan ilgisini artırır.

Kısa kısa:

Daha az oyuncak, bencillikten uzaklaştırır.

Daha az oyuncak, parasal ürün dışı şeylerden mutlu olabilmeyi sağlar.

Daha az oyuncak, daha derli toplu bir ortamda yaşamayı sağlar.

Daha az oyuncak, doğa sevgisi geliştirmeye yatkınlık sağlar.

20.2.2019 14:34 [11761939]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.