Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Küçük yaşlarda yanlış beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite gibi nedenlerle ortaya çıkan obezite genetik faktörlerin etkisi ile ciddi bir sağlık sorununa dönüşebiliyor. Bu riski engellemek ve çocuklarınızın ideal kilo seviyesine getirmek için radikal tedbirler almalısınız.

Haber: Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Yüzyılımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de büyük bir risktir. Çocuklarınızın beslenme ve fiziksel aktivite düzenine dikkat ederek onların bu sorunla karşılaşmasının önüne geçebilirsiniz.

DÜZENLİ VE DENGELİ BESLENME

Obezitenin en büyük tetikleyicisi dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Çocuğunuzun yeteri kadar ve doğru zamanda beslendiğinden emin olun. Vitamin, karbonhidrat, yağ ve proteinin günlük ihtiyaç oranlarında çocuğunuzun aldığından emin olun. Fast-food tarzı sağlıksız beslenme biçiminden çocuğunuzun uzak durmasını sağlayın.

FİZİKSEL AKTİVİTELER

Küçük yaştan itibaren fiziksel aktiviteleri hayata dahil etmek gerekiyor. Çocuklarını bir spor dalına yönlendirerek hem ideal kiloda olmasını sağlayabilir hem de sosyalleşmesini sağlayarak gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

YAĞ TÜKETİMİ GEREKSİZ DEĞİLDİR

genellikle yağ tüketimini gereksiz olduğu yönünde bir algı var. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla hazırlanmış besinleri çocuklara yedirebilirsiniz. Salatalarda köftlelerde ve çocuğunuzun severek tükettiği besinlerde sağlıklı yağları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ABUR CUBURDAN UZAK TUTUN

Çocuklar televizyonda ve çevresinde gördükleri cips, kola ve fast-food tarzı besinler sağlıklı beslenmenin en büyük düşmanlarıdır. Sizden uzakta olduğu zamanlarda kolaylıkla bu besinlere ulaşabilen çocuklarınızı bu tehlikeden korumak için onlara açıklayıcı şekilde bilgi vermeli yapmalı ve kendi beslenme şeklinizle örnek olmalısınız.

YETERLİ SU TÜKETİMİ

Çocuklarınızın yeterince su içtiğinden emin olun. Günde ortalama 2 / 2-5 litre su içmek, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır.

ROL MODEL OLUN

Çocuğunuza söylediklerinizin etkileyici olabilmesi için sizde aynı kurallara uymalısınız. Düzenli beslenerek, spor yaparak ve sağlıksız besinlerden uzak durarak çocuğunuza rol model olmalısınız.

16.05.2019 13:40 [12054049]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.